MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sytuacja powodziowa na Bugu. 23.02.2021 rozmawiali o niej przedstawiciele samorządów i Wód Polskich Zdjęcia, wideo

Hanna Chromińska
Fot. Hanna Chromińska
Od połowy lutego mieszkańcy gminy Małkinia Górna z niepokojem obserwują zmiany poziomu wody w Bugu. 23 lutego 2021 roku w gminie Małkinia Górna (w miejscowości Borowe) odbył się briefing związany z sytuacją wezbraniowo-powodziwą na rzece Bug.

Od połowy lutego mieszkańcy gminy Małkinia Górna z niepokojem obserwują zmiany poziomu wody w Bugu. Stan alarmowy to 430 cm, stan ostrzegawczy – 350 cm. Ten drugi był już przekroczony. Na szczęście teraz woda opada.

W środę 24 lutego 2021, o godz. 11.00, poziom Bugu na wodowskazie w Małkini wynosił 310 cm. Trzy dni wcześniej, w niedzielę 21 lutego, także o godz. 11.00 wynosił 337 cm.

Oczywiście roztopy tak naprawdę dopiero się zaczęły. Trzeba się spodziewać, że woda w Bugu znów się podniesie. Między innymi o tym mówiono podczas spotkania, które we wtorek 23 lutego 2021 miało miejsce w miejscowości Borowe w gminie Małkinia Górna. Tutaj, na wale przeciwpowodziowym odbył się briefing poświęcony sytuacji hydrologicznej, a także perspektywom budowy wałów przeciwpowodziowych wzdłuż Bugu w gminie Małkinia Górna.

Na briefing przybyli między innymi: Przemysław Daca – prezes Wód Polskich, Józef Rostkowski – wicestarosta powiatu ostrowskiego, Bożena Kordek – wójt gminy Małkinia Górna, st. bryg. Rafał Iwanowski – komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej, Radosław Sitek - kierownik Nadzoru Wodnego w Ostrowi Mazowieckiej.

Przedstawiciele Wód Polskich podkreślili, że w najbliższym czasie zasięg utrzymujących się na Bugu zjawisk lodowych powinien się zmniejszać, jednak z uwagi na prognozowany pochód lodu i przekroczenie w zlewni Bugu stanu ostrzegawczego na trzech wodowskazach konieczne jest prowadzenie wzmożonych obserwacji w terenie.

Prezes Przemysław Daca zwrócił uwagę, że zagrożenie powodziowe na terenie kraju systematycznie się zmniejsza – we wtorek 23 lutego, o godz. 7.00 przekroczenia stanu alarmowego zanotowano na 2 stacjach wodowskazowych na Wiśle i jednej na Odrze, natomiast stan ostrzegawczy został przekroczony na 6 stacjach wodowskazowych na Wiśle i 14 na Odrze.

Wicetarosta Józef Rostkowski, wójt Bożena Kordek i komendant Rafał Iwanowski zapewnili, że starostwo powiatowe w Ostrowi, gmina Małkinia Górna i straż systematycznie monitorują stan wody oraz zmiany zjawisk lodowych na Bugu i są dobrze przygotowani do interwencji w fazie wystąpienia zagrożeń.

Po omówieniu sytuacji hydrologicznej na Bugu przedstawiciele Wód Polskich i jednostek samorządu terytorialnego przypomnieli, że w 2019 roku - ze względu na liczne protesty mieszkańców gminy Małkinia Górna - Wody Polskie wstrzymały opracowywanie dokumentacji projektowej wałów na północnym brzegu rzeki.

Pod koniec ubiegłego roku zostało wykonane wariantowe modelowanie przebiegu wału w oparciu o założenia powstałej koncepcji programowo-przestrzennej. I już zapowiedziano, że w kwietniu tego roku (21 i 22 kwietnia) odbędą się kolejne konsultacje społeczne na temat budowy wałów przeciw powodziowych w gminie Małkinia Górna.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki