Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Plonów w Szulborzu Wielkim: korowód dożynkowy, turniej sołectw i koncert Dejwa. Zdjęcia, wideo 3.09.2023

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Wideo
od 16 lat
Festiwal Tradycji Dożynkowych, czyli VI Szulborskie Święto Plonów rozpoczęła msza święta dziękczynna w kościele pw. NMP Królowej Polski w Szulborzu Wielkim. Następnie barwny korowód dożynkowy ruszył na plac, gdzie odbyła się dalsza część wydarzenia.

Dożynki to okazja do dziękczynienia Bogu za plony oraz okazja do zabawy po ciężkiej pracy.

Korowód dożynkowy otworzył wóz strażacki druhów z OSP Szulborze-Koty. Za wozem jechali jeźdźcy na koniach, bryczki, a za nimi traktory, samochody, motocykle i rowery. Wszystkie pojazdy, które wzięły udział w korowodzie zostały przystrojone - kłosami zbóż, kukurydzą i kwiatami. Za rowerzystami szli Hanna i Piotr Litwowie ze wsi Słup-Kolonia, czyli tegoroczni starostowie dożynek z chlebem, a dalej delegacje sołectw z misternie przygotowanymi wieńcami oraz mieszkańcy gminy i zaproszeni goście.

Na placu dożynkowym odbył się tradycyjny obrzęd chleba przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Szulborzu Wielkim. Po pobłogosławieniu chleba przez proboszcza parafii w Szulborzu, ks. Tadeusza Masłowskiego, wójt gminy Karol Dąbkowski oraz starostowie dożynek podzielili się chlebem z mieszkańcami. Ciekawym elementem obrzędu jest "obtańcowanie wieńca" - żeby nie zabrakło chleba do następnych dożynek.

Kosze dożynkowe symbolizujące plony, które rodzi ziemia przygotowali mieszkańcy sołectw: Godlewo-Gudosze, Grędzice, Gostkowo, Helenowo, Janczewo Wielkie, Janczewo-Sukmanki, Leśniewo, Mianówek, Słup, Słup-Kolonia, Świerże-Leśniewek, Szulborze Wielkie, Uścianek Dębianka i Zakrzewo-Zalesie.

Wieniec dożynkowy przygotowali mieszkańcy Smolewa-Wsi, Smolewa-Parceli i Janczewa-Sukmanek.

Drodzy rolnicy, przynieśliście dzisiaj ze sobą owoce waszej codziennej ciężkiej pracy. Przyjmijcie to w sposób symboliczny - to uhonorowanie pracy rolnika nie tylko w czasie zbiorów i żniw, ale pracy całorocznej. Tak jak kiedyś i dziś dożynki są okazją do wyrażenia naszej wdzięczność i szacunku dla rolników. Ale jest to wdzięczność wyrażana w stosunku do wielu ludzi, bo ta kromka chleba, którą podnosimy do ust powstaje dzięki zbiorowej pracy wielu ludzi: rolników, młynarzy, piekarzy, transportowców, sprzedawców, księgowych, a także przedstawicieli wielu innych profesji, którzy na co dzień współpracują z rolnikami. Jest to więc symbol solidarności człowieka z człowiekiem. I bardzo mnie cieszy, że tej solidarności w naszej małej ojczyźnie, w gminie Szulborze Wielkie nie brakuje

- mówił wójt gminy Karol Dąbkowski.

Następnie wójt pochwalił mieszkańców za świetną współpracę, pomaganie sobie nawzajem, za pracę dla dobra wszystkich. Powiedział, że widzi to we wszystkich sołectwach, docenia i za to dziękuje - za inicjatywę i bezinteresowną pracę na rzecz wspólnego dobra.

Po przemówieniach zaproszonych gości: wicestarosty Józefa Rostkowskiego oraz przewodniczącej rady powiatu Doroty Subdy rozpoczął się turniej sołectw. Wśród konkurencji było m.in. młócenie zboża cepem, prezentacja strojów żniwnych, toczenie beli słomy, wykonanie dożynkowej przepiórki oraz konkurencja dotycząca wiedzy rolniczej. W turnieju wzięły udział sołectwa: Janczewo-Sukmanki, Janczewo Wielkie, Słup-Wieś, Grędzice, Leśniewo, Zakrzewo-Zalesie, Mianówek, Godlewo-Gudosze, Szulborze Wielkie, Świerże-Leśniewo, Uścianek-Dębianka i Słup-Kolonia.

Dożynkom towarzyszyła m.in. wystawa dawnych maszyn rolniczych, pokazy zaprzęgów konnych, wystawa rękodzieła Biblioteki Publicznej w Szulborzu Wielkim oraz liczne namioty kół gospodyń wiejskich, lokalnych firm i instytucji.

Wieczorem przed publicznością wystąpiła gwiazda wieczoru - Dejw, a po koncercie odbyła się biesiada dożynkowa z DJ-em Rawą.

Festiwal Tradycji Dożynkowych został dofinansowany ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

A tak wyglądał tegoroczny korowód:

Święto Plonów w Szulborzu Wielkim. Korowód dożynkowy jest wy...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki