Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto 5. Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce, pn. "Tradycje Oręża Polskiego" - 5. Pułk Ułanów Zasławskich w Ostrołęce, 24.09.2023

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Fot. Beata Modzelewska
Święto Pułkowe rozpoczęło się mszą świętą w intencji poległych, zamordowanych i zmarłych żołnierzy 5. Pułku Ułanów Zasławskich oraz w intencji uczestników uroczystości, odprawioną w kościele pw. św. Wojciecha w Ostrołęce (dawnym kościele garnizonowym). Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli do nieodległego pomnika 5. Pułku Ułanów Zasławskich.

- Spotykamy się tutaj corocznie, od 1991 roku, w rocznicę zwycięskiej bitwy stoczonej pod Zasławiem z wojskami bolszewickimi 23 września 1920 roku. W tradycji świąt pułkowych w Ostrołęce, odbywających się pod nazwą "Tradycje Oręża Polskiego" - 5. Pułk Ułanów Zasławskich w Ostrołęce każdego roku akcentujemy rocznice wpisujące się w historii i tradycje walk niepodległościowych naszego pułku oraz rocznice naszych współczesnych inicjatyw, wpisujące się w kolejne karty historii - mówiła Wiesława Gałka - prezes stowarzyszenia Krajowe Koło Weteranów, ich Rodzin i Przyjaciół 5. Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. - Dzisiejsze uroczystości patriotyczno-religijne, zorganizowane z pełnym ceremoniałem wojskowym, w 103. rocznicę zwycięskiej bitwy pod Zasławiem, wzmacniamy ważnymi dla naszej historii i tradycji wydarzeniami, które wpisują się mocno w historię naszego pułku i Ostrołęki, która w tym roku obchodzi 650-lecie. Należą do nich: 192. rocznica Powstania Listopadowego i bitwy pod Ostrołęką, 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego, 105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, 650. rocznica nadania Ostrołęce praw miejskich, 34. rocznica powstania społecznego komitetu i Koła Przyjaciół 5. Pułku Ułanów Zasławskich - od 30 lat istniejącego jako stowarzyszenie Krajowe Koło Weteranów, ich Rodzin i Przyjaciół 5. Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce, przeniesione z Warszawy i z Londynu oraz 30. rocznica powstania w Ostrołęce, na terenie ZSZ nr 2, Izby Tradycji, a obecnie Muzeum Historycznego 5. Pułku Ułanów Zasławskich.

Wiesława Gałka przypomniała, że 5. Pułk Ułanów Zasławskich związał swe losy z Ostrołęką w czasie Powstania Listopadowego, uczestnicząc w bitwie 26 maja 1831 roku, jako pułk 5. ułanów zamojskich. Utworzony po raz kolejny w 1917 roku, przyczynił się do odzyskania niepodległości przez Polskę. Zasłynął ze zwycięskiej z szarży pod Zasławiem 23 września 1920 roku w wojnie z bolszewikami. To zwycięstwo zdecydowało o przyjęciu przez pułk imienia Ułanów Zasławskich. Po wojnie polsko-bolszewickiej 5. Pułk Ułanów Zasławskich przybył do Ostrołęki. Stacjonował tu od 26 maja 1921 roku. Miał znaczący udział w odbudowie młodej, niepodległej Ostrołęki i Kurpiowszczyzny. Wybuch drugiej wojny światowej spowodował, że pułk opuścił Ostrołękę i nigdy tu nie powrócił. Walczył z okupantem. A potem...

- Po wojnie wymazana została pamięć o 5. Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. Przetrwała jednak w społeczeństwie, w rodzinach żołnierskich rozsianych po Polsce i za granicą. Długie lata czekali na przywrócenie godności żołnierzy pułku - mówiła Wiesława Gałka. - Doskonale wpisał się 5. Pułk Ułanów Zasławskich w 650-letnią historię Ostrołęki. Kontynuujemy tradycje, utrwalamy historie pozostawione nam w testamencie przez żołnierzy, którzy starannie pielęgnowali tę wiedzę dla nas przez kilkadziesiąt lat. My dopisujemy dalsze jej strony, rozpoczynając słowami: Bóg, Honor, Ojczyzna.

- Jak co roku spotykamy się w tym miejscu żeby oddać hołd poległym żołnierzom, którzy walczyli o naszą wolność. Oni nas nie zawiedli, dlatego my też nie możemy ich zawieść i nie zawiedziemy. Pamiętamy i będziemy pamiętać o ich heroicznych czynach i o tym, że zawdzięczamy im wolność. Na nas wszystkich spoczywa ogromna odpowiedzialność. To nie chodzi tylko o pamięć, ale też o to, żebyśmy myśleli o przyszłości, a sytuacja w Ukrainie uświadamia nam, że wolność nie jest dana na zawsze, musimy o nią zawsze zabiegać, a gdy trzeba - walczyć - mówił Stanisław Szatanek - wiceprzewodniczący Rady Miasta Ostrołęki.

Po tej części, uczniowie klas drugich technikum z ZSZ nr 2, kształcący się w oddziałach przygotowania wojskowego, złożyli ślubowanie na sztandar szkoły, był też apel pamięci, wręczone zostały odznaczenia oraz podziękowania.

Mirosław Szczepankowski odznaczony został medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

- W Ostrołęce mamy wielu patriotów, takich jak Mirosław Szczepankowski - mówił poseł Arkadiusz Czartoryski. - Wszyscy znamy pana Mirka - od wielu lat kultywuje tradycje ułanów zasławskich i jest obecny przy wszystkich patriotycznych wydarzeniach. Myślę, że ten medal pod prezydenta RP jest też wyrazem szacunku dla wszystkich społeczników, patriotów z naszego miasta.

Za współpracę podziękowania od ostrołęckiego stowarzyszenia otrzymali: podpułkownik Artur Żuber - komendant Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych - Orzysz w Bemowie Piskim, pułkownik Bogusław Postek - dowódca Jednostki Garnizonu Przasnysz, pułkownik Leszek Iwaniec - dowódca Jednostki Garnizonu Ostrów Mazowiecka, porucznik Paweł Kreft - dowódca Orkiestry Wojskowej w Siedlcach.

Liga Morska i Rzeczna wręczyła, w uznaniu za zasługi na rzecz obronności morskiej, swoje najwyższe wyróżnienie - krzyż "Pro Mari Nostro" pułkownikowi Leszkowi Iwańcowi.

Kolejnym punktem uroczystości było złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem w hołdzie żołnierzom 5. Pułku Ułanów Zasławskich stacjonujących w Ostrołęce Wojciechowcach w latach 1921-1939.

A potem, na placu ZSZ nr 2 rozpoczął się festyn historyczny "Spotkanie Czterech Pokoleń Polaków".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki