MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystości patriotyczne w Dąbrówce, 15.08.2023. Odsłonięcie odnowionej mogiły powstania styczniowego i tablicy poświęconej wojnie 1920 r.

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Wideo
od 16 lat
15 sierpnia 2023 – w Święto Wojska Polskiego – w Dąbrówce w gminie Lelis odbyła się patriotyczna uroczystość, podczas której odsłonięto nowy nagrobek na mogile księdza Walentego Placyda Podgórskiego – powstańca styczniowego oraz odsłonięto kamień z tablicą upamiętniającą wojnę 1920 roku.

15 sierpnia to nie tylko Święto Wojska Polskiego, ale też święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, czyli w polskiej tradycji święto Matki Boskiej Zielnej. Tradycji na Kurpiach żywej o czym świadczyły choćby przyniesione przez wiernych na mszę świętą w sanktuarium w Dąbrówce bukiety kwiatów. Poświęcił je – zgodnie z tradycją – sprawujący mszę świętą biskup Janusz Stepnowski.

Po nabożeństwie odbyła się na placu przed cmentarzem patriotyczna uroczystość. Na cmentarzu parafialnym odsłonięto i poświęcono nowy nagrobek księdza Walentego Placyda Podgórskiego.

To duszpasterz posługujący w Dąbrówce w latach 1885-1888, powstaniec styczniowy. Ksiądz Podgórski posługiwał w Dąbrówce jeszcze przed powołaniem tu parafii, ale już po słynnych objawieniach, kiedy Dąbrówka była już miejscem licznych pielgrzymek. Ksiądz Podgórski został zresztą w Dąbrówce pochowany zgodnie ze swoją wolą, ale wbrew stanowisku Kościoła, który zakazywał grzebania zmarłych przy istniejącej wówczas kaplicy. Ciało księdza wierni z Dąbrówki przenieśli tu z Kadzidła.

Drugie upamiętnienie to tablica, która od dziś znajduje się na placu przed cmentarzem i upamiętnia wydarzenia z wojny 1920 roku. To jedna z tablic, które trzy lata temu prezydent Andrzej Duda wręczał samorządom, na terenie których dochodziło do ważnych wydarzeń związanych z wojną polsko-bolszewicką. Taka akcja została zorganizowana na 100-lecie bitwy warszawskiej. Otrzymana przez wójta Stefana Prusika tablica trafiła do Dąbrówki. Nie przypadkiem…

Tu właśnie doszło do jednego z epizodów wojny. O tyle ciekawego, że dotyczył lotnictwa.

- Polskie wojsko walczące na lądzie wspomagało lotnictwo. Działania te szczególnie nasiliły się w sierpniu 1920 roku, obejmując także teren Puszczy Zielonej. Lotnicy zrzucali bomby i ostrzeliwali z broni pokładowej kolumny nieprzyjacielskie, prowadzili loty rozpoznawcze i zrzucali ulotki. Wywiad lotniczy stwierdził – czytamy w komunikacie operacyjnym dowództwa frontu północnego z 23 sierpnia – że most na Narwi w Ostrołęce około godziny 10.00 zaczął się palić. Najprawdopodobniej właśnie w tym miejscu gdzie się znajdujemy, 15 sierpnia 1920 roku polski samolot, który wystartował z Mokotowa obrzucił bombami nieprzyjacielskie tabory rosyjskie zadając im dotkliwe straty. To wydarzenie zostało zauważone w źródłach historycznych i docenione przez prezydenta Andrzeja Dudę, z rąk którego - w imieniu gminy Lelis – otrzymałem pamiątkową tablicę – mówił podczas uroczystości w Dąbrówce wójt gminy Lelis Stefan Prusik.

Przed nim głos zabrał proboszcz parafii w Dąbrówce ksiądz Artur Akimowicz.

- Stare łacińskie przysłowie mówi: „Historia magistra vitae est”, czyli historia jest nauczycielką życia. I to jest prawda, ale ona jest dobrą nauczycielką dla tych, którzy ją poznają i wyciągają z niej wnioski. Dziś chcemy się tej historii uczyć, aby na jej przykładzie wzrastać w miłości do Ojczyzny i do wartości takich jak Bóg, Honor i właśnie Ojczyzna – mówił współorganizator uroczystości w Dąbrówce.

- Ksiądz Walenty Placyd Podgórski, gorliwy kapłan i patriota, uczestnik powstania styczniowego dał, można powiedzieć, podwaliny naszej wspólnocie parafialnej, która formalnie zaistniała sześć lat po jego śmierci. Zapisał się tutaj bardzo mocno swoją obecnością pod koniec XIX wieku. Pracą duszpasterską i postawą patriotyczną kształtował w naszych przodkach najlepsze cechy chrześcijańskie i obywatelskie. Przykład jego życia pokazuje nam niezwykle ważną prawdę, a mianowicie tę, że miłość do Boga i Ojczyzny są ze sobą związane. Oraz to, że w naszej historii Kościół zawsze był z narodem, a naród z Kościołem. Polskość w dużym stopniu ostała się dzięki wierze i Kościołowi, który w trudnych czasach był jej strażnikiem i obrońcą – mówił ksiądz proboszcz.

Po odsłonięciu odnowionego nagrobka i tablicy wszyscy mogli skorzystać z poczęstunku przygotowanego przez lokalne Koło Gospodyń Wiejskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki