Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świetlica w Olszewce gm. Lelis uroczyście otwarta. Parapetówka odbyła się 17.02.2024

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Wideo
od 7 lat
Było przecięcie wstęgi, fajerwerki, lampka szampana, prezenty. W sobotni wieczór 17 lutego 2024 mieszkańcy Olszewki spotkali się na parapetówce. Uroczyście oddano do użytku świetlicę. Obiekt został także poświęcony.

Role gospodyń wieczoru pełniły: Małgorzata Wołosz - gminna radna oraz Joanna Sypniewska - sołtys Olszewki. Obie panie witały gości, którzy tłumnie przybyli na sobotnią uroczystość.

Najpierw prowadzące poprosiły wszystkich na zewnątrz. Tam, z towarzyszeniem fajerwerków, przecięta została wstęga, a ksiądz Sławomir Bartnicki poświęcił świetlicę.

- Niech ta świetlica dobrze służy wszystkim mieszkańcom - powiedział. - Gratuluję, to będzie na pewno miejsce, które pozwoli na integrację mieszkańców.

Potem - już wewnątrz - sołtys Joanna Sypniewska przypomniała historię pozyskania placu wiejskiego i stworzenia na nim infrastruktury.

- Cała historia zaczęła się od zakupu przez Urząd Gminy w Lelisie działki, na której właśnie się znajdujemy. Pierwszą inwestycją było wielofunkcyjne boisko, potem powstał plac zabaw, altana wiejska. Na jednym z zebrań wiejskich narodził się pomysł, aby budynek gospodarczy przebudować na świetlicę wiejską. Z funduszu sołeckiego opłaciliśmy projekt, a inwestycja została zrealizowana dzięki połączeniu źródeł finansowania (środki gminne oraz z programu Mazowsze dla lokalnych centrów integracyjnych 2023). Ziściły się nasze marzenia i oczekiwania mieszkańców.

Cieszymy się bardzo z tego pięknego i funkcjonalnego obiektu, który, mam nadzieję, stanie się miejscem spędzania wolnego czasu, rekreacji, rozwijania zainteresowań, integracji.

Dziękuję w imieniu swoim i mieszkańców wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tej inwestycji. Niech wyrazem naszej wdzięczności będą skromne upominki.

Pamiątkowe statuetki trafiły do (nie wszyscy byli obecni na uroczystości - red.):

 • Adama Struzika - marszałka Mazowsza
 • Radosława Rybickiego - dyrektora departamentu rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich UMWM
 • Marzeny Rogozińskiej - kierownika wydziału rolnictwa, żywności i rozwoju obszarów wiejskich UMWM
 • Mariusza Popielarza - dyrektora ostrołęckiego delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego
 • Stanisława Kubła - starosty ostrołęckiego
 • Mirosława Augustyniaka - starosty makowskiego
 • Stefana Prusika - wójta gminy Lelis
 • Anny Dobkowskiej - przewodniczącej Rady Gminy Lelis
 • Daniela Bodziaka - kierownika referatu inwestycji i rozwoju UG w Lelisie
 • firmy Inter Bud Pol Jarosława i Moniki Szczepanków
 • Kółka Rolniczego "Olszewianki"
 • Mariusza Budnego (firma Marbud, wykonawca inwestycji)

Listy gratulacyjne otrzymali: radni gminy Lelis, Ewa Szurnicka, Adam Łępicki, ks. Sławomir Bartnicki, Magdalena Wiska, Andrzej Gontarzewski, Zbigniew Szczepanek, Artur Wilk, CK-BiS w Lelisie, Joanna Sypniewska, Małgorzata Wołosz, Inter Bud Pol, Dominika Konarzewska.

- Usłyszałem tu przed chwilą: za mała ta świetlica. Ale to dobrze, bo to znaczy, że chcecie państwo się tu spotykać - powiedział Stefan Prusik, wójt gminy Lelis. - Kiedy w 2016 roku podjęliśmy decyzję o zakupie tej działki, niektórzy mówili, że Olszewka to miejscowość stracona. A tymczasem dzięki determinacji i dobrej woli mogliśmy zrobić to, co dziś możemy podziwiać. I Olszewka, jak widać, dobrze sobie radzi. Chcieliśmy też nabyć tu grunty z myślą, żeby trochę sprowokować pana starostę do tego, żeby przebudować skrzyżowanie w Olszewce. I dziś gmina odda grunty za darmo - zadeklarował. - To wszystko się tu pięknie spina: szkoła, świetlica, boisko, altana. Macie tu własny kąt, o który, wierzę, będziecie dbać, bo wiem, jak wielka jest wasza radość z tego obiektu.

Wójt dodał, że w tym roku w gminie Lelis powstanie pięć świetlic wiejskich.

Teraz nadszedł czas na to, że możemy wychodzić naprzeciw oczekiwaniom lokalnych społeczności, po to, żeby je integrować. Chciałbym, żebyście mieli takie miejsca, gdzie będziecie mogli się spotykać

- podkreślił.

- Niech ta świetlica dobrze wam służy. Widzę, że w Olszewce przybyło mieszkańców, może więc i szkoła będzie miała więcej dzieci - mówił starosta ostrołęcki, wręczając prezent na parapetówkę. Wspomniał też o przebudowie drogi powiatowej biegnącej przez Olszewkę. - Myślę, że od strony szkoły jest już bezpiecznie, a w tym roku razem z gminą mamy zamiar to pociągnąć w stronę świetlicy, żeby i tu było bezpiecznie.

Powierzchnia świetlicy to ok. 120 metrów kwadratowych. Jest tu duża sala (ok. 40 m kw.), kuchnia, pomieszczeni gospodarcze, dwie toalety, szatnia i wiatrołap. Budowa - a właściwie adaptacja, bo świetlica powstała w w danym budynku gospodarczym - trwała niespełna cztery miesiące- - od września do końca grudnia 2023 roku. Przed świetlicą powstał parking, obok stoi także altana. Przed głównym wejściem - biblioteczka plenerowa.

- Gratulacje i nagrody należą się wszystkim mieszkańcom Olszewki, bo to dzięki waszej determinacji i chęci działania nasza świetlica mogła powstać - podsumowała Małgorzata Wołosz. - Wy ją wymyśliliście i wy ją stworzyliście. Żeby ten budynek mógł powstać potrzebne było mnóstwo życzliwych osób i ich wsparcie. Dziękuję wszystkim za każdy najdrobniejszy gest. Wszystko to jest naszym wspólnym sukcesem - podkreśliła i zaprosiła na poczęstunek przygotowany przez KR "Olszewianki".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki