Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedstawiciele poszczególnych komitetów wyborczych u prezydenta. Kogo prezydent wskaże na premiera?

OPRAC.:
Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Prezydent Andrzej Duda spotka się z przedstawicielami poszczególnych komitetów wyborczych
Prezydent Andrzej Duda spotka się z przedstawicielami poszczególnych komitetów wyborczych fot. Sylwia Dąbrowa/PolskaPress
We wtorek i środę - na zaproszenie głowy państwa - w Pałacu Prezydenckim odbędą się konsultacje z przedstawicielami poszczególnych komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie.

Przedstawiciele komitetów wyborczych u prezydenta. Konsultacje już od jutra

Jak zapowiedziała Kancelaria Prezydenta, spotkania odbędą się osobno z każdym z komitetów wyborczych, w kolejności zgodnej z wynikami osiągniętymi przez te komitety w wyborach.

- Zapowiedziane wspólne oświadczenie opozycji nic w tej sprawie nie zmienia - stwierdził w poniedziałek w RMF FM prezydencki minister Marcin Przydacz, dodając, że nie wie co będzie jego przedmiotem.

- Pan prezydent zaprosił każdy z komitetów takich, jak one startowały w wyborach, według jasnego klucza - od partii która zdobyła najwięcej głosów, do komitetu wyborczego, który zdobył najmniej głosów. Każdy z nich dostał zaproszenie. Każdy z nich jest mile widziany na rozmowach w Pałacu Prezydenckim - zapewnił.

Przypomniał, że prezydent nigdzie nie mówił publicznie, kogo wskaże na premiera.

Powołanie rządu. Jak wygląda procedura?

Konstytucja przewiduje trzy możliwe kroki wyłonienia rządu po wyborach. W pierwszym dużą rolę odgrywa prezydent, który zwołuje posiedzenie Sejmu i Senatu na dzień przypadający w ciągu 30 dni od dnia wyborów. Na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji dotychczasowy premier musi złożyć dymisję, a prezydent musi taką dymisję przyjąć. Rząd w stanie dymisji sprawuje obowiązki do czasu powołania nowego.

Następnie prezydent desygnuje premiera i powołuje rząd. Dotychczas zwyczajowo prezydenci desygnowali osoby wskazane przez zwycięskie w wyborach ugrupowanie. Prezydent desygnując premiera bierze pod uwagę, że zaproponowany przez niego rząd - aby uzyskać wotum zaufania - musi zdobyć poparcie bezwzględnej większości w Sejmie. Jeśli Rada Ministrów nie uzyska wotum zaufania, to inicjatywę w tworzeniu rządu przejmuje Sejm.

W tym konstytucyjnym kroku kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Następnie szef rządu przedstawia Sejmowi program działania rządu oraz proponowany skład Rady Ministrów, których Sejm wybiera bezwzględną większością w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Jest to forma udzielenia rządowi wotum zaufania. Sejm na wybór premiera i rządu ma 14 dni.

Jeżeli Sejmowi nie udałoby się stworzyć rządu, wtedy prezydent w ciągu 14 dni powołuje premiera i - na jego wniosek - członków rządu oraz odbiera od nich przysięgę. Po powołaniu przez prezydenta Rada Ministrów ma 14 dni na uzyskanie w Sejmie wotum zaufania. W tym konstytucyjnym kroku Sejm udziela rządowi wotum zaufania zwykłą większością głosów, (w dwóch poprzednich krokach konieczna jest większość bezwzględna) w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

źródło: pap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przedstawiciele poszczególnych komitetów wyborczych u prezydenta. Kogo prezydent wskaże na premiera? - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki