Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przaśnik muzyczny

Ł. Chrostowski
Głosy były zbierane do gitarowego futerału
Głosy były zbierane do gitarowego futerału Ł. Chrostowski
Przasnysz. W tym roku Przaśnik, nagroda Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej dla najbardziej zasłużonych przasnyszan, powędruje do Tadeusza Waśniewskiego, założyciela Przasnyskiej Kapeli Podwórkowej.

Ludzi, którzy w szczególny sposób zasłużyli się dla ziemi przasnyskiej, nagradza Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej. Pierwszym laureatem statuetki, wyobrażającej legendarnego założyciela Przasnysza, był człowiek władzy - starosta Zenon Szczepankowski, drugim historyk Aleksandr Drwęcki, a trzecim - przedsiębiorcy Jolanta i Andrzej Kaczorowie. W 2005 roku Przaśnikiem zostali uhonorowani państwo Elżbieta i Zbigniew Sosnowscy - właściciele firmy Kross, a w 2006 roku - pułkownik Waldemar Trochimiuk, obecny burmistrz Przasnysza.
W 2007 roku nazwisk kandydatur szeptano wiele. W gronie zasługujących na wyróżnienie wymieniano m.in. sportowca Kazimierza Niewiarowskiego, prezesa warszawskiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej - Adama Myślińskiego, dziennikarza Mariusza Bondarczuka, księdza Tadeusza Niestępskiego, literata Alfreda Borkowskiego i animatora muzycznej kultury - Tadeusza Waśniewskiego.
Kapituła konkursowa wybrała trzy kandydatury. W ścisłym tym gronie znalazł się - ks. Tadeusz Niestępski, Alfred Borkowski i Tadeusz Waśniewski. Ostatecznego wyboru dokonali mieszkańcy w tajnym głosowaniu. Stało się to 29 marca, w czasie spotkania zwołanego przez TPZP. Głosowanie wygrał, większością głosów - Tadeusz Waśniewski, na którego zagłosowało 35 osób. Ks. Tadeusz Niestępski zdobył poparcie siedmiu osób, a Alfred Borkowski - pięciu. Tegoroczni "przegrani" będą walczyć o Przaśnika w przyszłym roku. "Przaśnik 2007" zaś zainauguruje tegoroczne Dni Przasnysza i Ziemi Przasnyskiej.

Alfred Borkowski: Urodził się 15 czerwca 1930 roku w Mchowie k. Przasnysza. Lekarz medycyny, pisarz, działacz społeczny. Absolwent Publicznej Szkoły Powszechnej w Przasnyszu (1945), Państwowego Gimnazjum i Liceum w Przasnyszu, Szkoły Felczerskiej w Bydgoszczy oraz Akademii Medycznej w Gdańsku. Pracował jako lekarz w szpitalu w Suszu, był ordynatorem Oddziału Przeciwgruźliczego i Oddziału Chorób Płuc szpitala w Ciechanowie oraz prowadził powiatową Przychodnię Obwodową w Ciechanowie. Radny miejski i powiatowy, prezes Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, twórca ciechanowskiego Klubu Pracy Twórczej i oraz terenowego oddziału Związku Literatów Polskich, członek Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej. Publicysta czasopism medycznych, społeczno-kulturalnych i regionalnych. Autor ponad 20 książek o tematyce regionalnej, biograficznej, dotyczących służby zdrowia oraz ośmiu zbiorów poezji. Odznaczony Kawalerskim i Oficerskim Krzyżem OOP oraz licznymi odznaczeniami i dyplomami. Laureat Międzynarodowej i Niezależnej Fundacji Popierania Kultury Polskiej: Polcul Foundation (marzec 1995). W 1983 r. uhonorowano go tytułem Ciechanowianina Roku.
Ks. Tadeusz Niestępski: Urodził się 26 lipca 1930 roku we wsi Bobino-Grzybki w gm. Płoniawy. Absolwent przasnyskiego Liceum Ogólnokształcącego. Był kapłanem parafii św. Dominika w Krzynowłodze Małej i proboszczem parafii Wniebowzięcia Matki Bożej w Dzieżgowie. W latach 1990-97 ks. Niestępski był proboszczem parafii św. Wojciecha w Przasnyszu. Dał się poznać jako znakomity gospodarz i duszpasterz. Przeprowadził generalny remont kościoła, dokonując renowacji obrazu, ołtarza, organów. Dzięki staraniom księdza kanonika wykonano nową posadzkę oraz wyremontowano zabytkową dzwonnicę. Wielkim nakładem pracy wybudowano dom katechetyczny, który ksiądz udostępnił Gimnazjum im. Towarzystwa Ziemi Przasnyskiej. Ksiądz również dołożył wszelkich starań do wymiany dachu w kościele oraz postawienia nowego ogrodzenia. W 1985 roku został uhonorowany medalem za zasługi dla oświaty. Podczas stanu wojennego zorganizował i kierował działalnością grup środowiskowych, służby zdrowia i nauczycieli. Od 2004 roku jest kapelanem przasnyskiej policji. Ksiądz jest też jednym z założycieli i działaczem fundacji "Przasnyskie Liceum", które zbiera fundusze dla młodzieży znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej.
Tadeusz Waśniewski: Ma 77 lat. Skończył studium nauczycielskie i wyższą szkolę muzyczną. Przez kilkadziesiąt lat uczył przasnyszan muzyki w Szkole Podstawowej nr 1, w Liceum i w ośrodkach kultury.
Założyciel Przasnyskiej Kapeli Podwórkowej. Jego zaangażowanie w życie kulturalne miasta zostało wielokrotnie docenione. Otrzymał: Odznakę Tysiąclecia Państwa Polskiego, Medal 40-lecia Polski Ludowej, Medal za Zasługi dla Miasta Przasnysza, Złoty Krzyż Zasługi za 20-letnią pracę pedagogiczną, Odznakę Zasłużony Działacz Kultury, Złotą Odznakę ZNP, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i Odznakę za 50-lecie przynależności do ZNP.
Przez pierwsze lata kapela działała w Ognisku Pracy Pozaszkolnej, zwanym młodzieżowym domem kultury na osiedlu Orlika. W 1984 roku kapela przeszła pod skrzydła Miejskiego Domu Kultury. Przasnyska Kapela Podwórkowa jest najstarszym zespołem przasnyskim. We wrześniu będzie obchodzić swoje 30. urodziny.
Obszernie o dokonaniach Tadeusza Wiśniewskiego, laureata statuetki Przaśnik 2007, pisaliśmy w TO nr 13.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki