MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Procesja Bożego Ciała - nie w tym roku. Zarządzenie biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego. 30.05.2020. Zdjęcia z poprzednich lat

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
W tym roku Boże Ciało wypada 11 czerwca. 30 maja 2020 biskup łomżyński Janusz Stepnowski wydał zarządzenie, na mocy którego tegoroczne procesje ulicami miast i miejscowości zostają odwołane! Uroczystości mogą się odbywać tylko na terenach przykościelnych.

Procesje ulicami miast i miejscowości to nieodłączny element Bożego Ciała. W uroczystościach biorą udział tłumy wiernych. Szczególnie piękne są tradycyjne procesje na Kurpiach – największe w regionie odbywają się w Myszyńcu i Kadzidle. W tym roku będzie inaczej.

30 maja 2020 biskup łomżyński Janusz Stepnowski wydał zarządzenie odwołujące tegoroczne procesje. Uroczystości będą mogły się odbywać tylko na terenach przykościelnych.

Mając na uwadze trwający w Polsce stan epidemii a także nowe decyzje władz państwowych, zezwalające aby w zgromadzeniach poza budynkami mogło uczestniczyć maksymalnie do 150 osób, zmuszeni jesteśmy zrezygnować w tym roku z tradycyjnej procesji Bożego Ciała ulicami parafii. W związku z tym zarządzam aby procesje Bożego Ciała na terenie Diecezji Łomżyńskiej zorganizować tylko na terenie przykościelnym. Tradycyjną procesję ulicami parafii należy zastąpić procesją wokół kościoła parafialnego do przygotowanych ołtarzy. Mając na względzie zalecenia sanitarne władz państwowych (szczególnie zachowanie dystansu społecznego i obowiązku zakrywania ust i nosa), proszę zachęcić parafian do uczestnictwa w tej formie Bożego Ciała poprzez modlitwę w świątyni, ale również obecność na terenie przykościelnym – napisał biskup Stepnowski.

Zastrzegając jednocześnie, że sytuacja może się jeszcze zmienić.

W związku z tym, że władze państwowe i kościelne zapowiadają w tym względzie w najbliższych dniach wydanie nowych, precyzyjnych norm uwarunkowanych bieżącą sytuacją, powyższe zarządzenie może ulec zmianie – czytamy w zarządzeniu.

Zobaczcie jak wyglądały procesje Bożego Ciała w regionie w zeszłym roku:

Myszyniec. Procesja Bożego Ciała w Myszyńcu 2019. Kurpiowska...

Ostrołęka. Boże Ciało 2019. Procesja w parafii pw. Zbawiciela Świata 20.06.2019

Ostrołęka. Boże Ciało 2019. Procesja w parafii pw. Zbawiciel...

Maków Maz.: Boże Ciało 2019. Procesja w parafii pw. św. Józefa

Maków Maz.: Boże Ciało 2019. Procesja w parafii pw. św. Józefa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki