MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik nie uzyskał wotum zaufania od radnych. Sesja absolutoryjna odbyła się 15.06.2023

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
„Czy to prawda, że trafił do szpitala?” – to pytanie, raz wypowiadane głośniej, raz ciszej, najczęściej zadawali sobie wszyscy, którzy w czwartek 15 czerwca wybrali się na sesję rady miasta. Przewodniczący Wojciech Zarzycki obrady rozpoczął i prowadził zupełnie ignorując nieobecność prezydenta.

Gwoli wyjaśnienia: prezydent nie ma obowiązku uczestniczenia w sesjach rady; żadnych, łącznie z taką jak w minionym tygodniu, czyli absolutoryjną. Nawet nie dlatego, że ma swoich zastępców (na rzeczonej sesji były obie zastępczynie prezydenta), ale po prostu nie ma takiego prawnego obowiązku.

Nieobecność Łukasza Kulika nie była nawet specjalnie komentowana. Wspomniał jedynie o niej wiceprzewodniczący Stanisław Szatanek, potwierdzając, że Łukasz Kulik trafił do szpitala.

Szerzej natomiast komentowane jest od miesięcy - nie tylko przez samorządowców - dziwne, nieadekwatne do sytuacji zachowanie prezydenta. Docierają do nas różnego typu plotki co do przyczyn.

Co ciekawe, nieobecność prezydenta – jak się wydaje – wpłynęła na temperaturę dyskusji nad dwiema ważnymi uchwałami: o udzieleniu prezydentowi wotum zaufania po przedstawieniu dorocznego raportu o stanie miasta oraz o udzieleniu absolutorium z wykonania budżetu miasta za 2022 rok.

Nieobecny na sesji prezydent otrzymał absolutorium z wykonania budżetu (15 głosami za, przy 6 przeciwnych i jednym głosie wstrzymującym się. Radni nie udzielili natomiast Łukaszowi Kulikowi wotum zaufania. Za był tylko jeden radny, 11 było przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. Sześcioro radnych nie wzięło udziału w głosowaniu.

Na sesji podjęto kilka uchwał, z których najważniejszą była z pewnością ta o emisji miejskich obligacji. Radni zdecydowali o zadłużeniu miasta w tej formie na 25 mln zł. Oczywiście z przeznaczeniem na inwestycje. Co ciekawe pierwotna propozycja prezydenta zakładała emisję obligacji na kwotę 48 mln zł. Uchwała została jednak – na zasadzie poprawki – zmieniona.

Zobacz inne materiały z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki