Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja „Kultura językowa Kurpiów” w Kadzidle, 14.06.2023

Kazimierz Żyra
Fot. Kazimierz Żyra
W środę 14 czerwca 2023 w Centrum Kultury Kurpiowskiej im. Ks. Mieczysława Mieszki w Kadzidle odbyła się VII Konferencja „Kultura językowa Kurpiów”. Jej głównymi organizatorami była gmina Kadzidło oraz Związek Kurpiów. Impreza była powiązana z promocją „Słownika dialektu kurpiowskiego” autorstwa Henryka Gadomskiego. Wcześniej odbyło się zebranie walne członków Związku Kurpiów. Potem obradowała Rada Dialektu Kurpiowskiego, której przewodniczy Krystyna Łaszczych.

Gościem specjalnym był wybitny językoznawca i honorowy obywatel gminy Kadzidło prof. Jerzy Jan Rubach. Odpowiadał on na liczne pytania, które dotyczyły głównie wymowy w gwarze kurpiowskiej nazw nowych technologii.

Po zakończeniu posiedzenia wszyscy udali się do sali głównej Centrum Kultury Kurpiowskiej. Na widowni zasiadło wielu znakomitych gości. Obecni byli m.in. starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł, dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Mariusz Popielarz, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej Maria Samsel, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty Michał Giers, burmistrz miasta i gminy Myszyniec Elżbieta Abramczyk i dyrektor RCKK w Myszyńcu Zdzisław Ścibek. Obecni byli także regionaliści oraz mieszkańcy gminy Kadzidło. Wszyscy wysłuchali prelekcji na temat kultury i gwary kurpiowskiej. O wymiarze etycznym kurpiowskiego dziedzictwa kulturowego mówił wójt gminy Kadzidło Dariusz Łukaszewski. Prelekcję o piśmie kurpiowskim wygłosił prof. Jerzy Rubach. O pracy nad ocaleniem mowy kurpiowskiej opowiadał prezes Związku Kurpiów Mirosław Grzyb. Swój „Słownik dialektu kurpiowskiego” prezentował Henryk Gadomski.

W trakcie konferencji podsumowano także wyniki III edycję Konkursu im. Stanisława Pajki na książkę i artykuł o regionie kurpiowskim. Imprezę prowadziła wiceprezes Związku Kurpiów Iwona Choroszewska-Zyśk.

od 16 lat

Konferencję zakończył występ dzieci z Grupy Dialektowej Zespołu Placówek Oświatowych w Kadzidle im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, przygotowanych przez Halinę Cichoń i Elizę Cichoń.

Przed salą na uczestników czekał bufet z napojami i daniami regionalnymi. Nie zabrakło chleba ze smalcem, fafernuchów i placka drożdżowego. Na konferencji było coś dla ducha i dla ciała.

Zobacz inne materiały z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki