28 lipca rolnicy będą wybierać członków rad powiatowych izb rolniczych. Istotną zmianą podczas tegorocznych wyborów jest to, że jeśli w okręgach dwumandatowych będzie tylko dwóch kandydatów, wybory nie będą przeprowadzane (podobnie gdy w okręgu jednomandatowym będzie jeden kandydat). Powiat ostrołęcki ma w większości okręgi dwumandatowe, ponieważ w poszczególnych gminach jest ponad 4 tys. ha powierzchni użytków rolnych.
Funkcję członka komisji pełni się honorowo, nie przysługuje wynagrodzenie.
Kto ma prawo zasiadać w komisji
Termin zgłaszania kandydatów do pełnienia funkcji członków okręgowych komisji wyborczych podczas wyborów już minął. Komisje się ukonstytuowały. Nie obeszło się bez zamieszania, jak w gminie Łyse, gdzie w komisji mieli zasiadać członkowie bliskiej rodziny kandydata. To zaniepokoiło naszych czytelników.
Czy w komisji przy wyborach do Izb Rolniczych mogą zasiadać członkowie rodziny osoby kandydującej?
- pytali.
Zapytaliśmy Tadeusz Berka, dyrektora biura ostrołęckiego oddziału MIR.
Zgodnie z art. 26 ust. 3 ustawy o izbach rolniczych, w skład komisji nie mogą wchodzić osoby kandydujące w wyborach do rady powiatowej. Przepisy nie narzucają ograniczeń, jeśli chodzi o rodzinę. Czyli: członkowie rodzin osób kandydujących mogą wchodzić w skład komisji, o ile oczywiście posiadają czynne i bierne prawo wyborcze w wyborach do izb.
Kolejne pytanie było właśnie o to czynne i bierne prawo wyborcze. Co to znaczy?
Kto może wybierać? Osoby będące podatnikami podatku rolnego, posiadające hektar gruntów rolnych o powierzchni powyżej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowego. Ściślej: podatnik podatku rolnego, który posiada grunty rolne o powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy jest członkiem izby rolniczej - tylko takiemu podatnikowi przysługuje czynne i bierne prawo wyborcze.
Rolnicy mogą sprawdzić, czy zostali umieszczeni w spisie osób uprawnionych do głosowania w wyborach. Spisy wyborców będą udostępnione do publicznego wglądu w siedzibach gmin, najpóźniej na 14 dni przed dniem wyborów.
Dokumenty i lista poparcia
Rolnik, ubiegający się o mandat członka Rady Powiatowej MIR musi wypełnić i złożyć następujące dokumenty: zgłoszenie kandydata, czytelnie wypełnioną listę członków zawierającą co najmniej 50 podpisów poparcia, oświadczenie kandydata o zgodzie na kandydowanie, oświadczenie kandydata o niekaralności, zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Wątpliwości budzi tez ewentualny udział nie-rolnika w komisji. Czy członkiem Komisji Okręgowej musi być osoba uprawniona do głosowania w danym okręgu?
Nie musi. Nawet lepiej, żeby w komisji zasiadał też urzędnik z urzędu gminy, jego wiedza i doświadczenie mogą się okazać pomocne
- mówił Tadeusz Berk.
Spotkanie członków powiatowych rad MIR w grudniu 2018 roku:
Wszystkie wymagane druki dokumentów można otrzymać w Oddziale Biura MIR, ul. Goworowska 8a, 07 - 400 Ostrołęka. Czytelnie wypełnione dokumenty należy przedłożyć w nieprzekraczalnym terminie do dnia 5 lipca 2019 r. w urzędach gminy.
Co się będzie działo w najbliższych dniach? Do 5 lipca trwa zgłaszanie i rejestrowanie kandydatów na członków rad powiatowych izby rolniczej do komisji okręgowych, dostarczanie komisji spisu członków izby rolniczej, uprawnionych do głosowania w wyborach. Jeżeli ktoś chce te materiały przesłać do biura MIR, ma czas do 4 lipca. Zgłaszanie kandydatów w dodatkowym naborze trwa do 11 lipca. Listy kandydatów w poszczególnych okręgach będą gotowe do 18 lipca. Głosowanie: 28 lipca (niedziela). Pierwsze posiedzenie nowej rady powinno się odbyć do 18 sierpnia.
Zobacz inne materiały
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?