Powiat ostrołęcki. Wybory do Izb Rolniczych dopiero 28 lipca, ale już budzą emocje

Anna Wołosz
Anna Wołosz
Wybory do Izb Rolniczych już budzą emocje
Wybory do Izb Rolniczych już budzą emocje Anna Wołosz
Kto może zasiadać w komisji wyborczej? Kto ma prawo kandydowania, a kto głosowania? Czy w komisji mogą się znaleźć mąż i żona? Z takimi pytaniami czytelnicy Tygodnika Ostrołęckiego za naszym pośrednictwem zwracają się do ostrołęckiego Oddziału Biura MIR. Wyjaśniamy zasady kandydowania i głosowania do rad Izby Rolniczej.

28 lipca rolnicy będą wybierać członków rad powiatowych izb rolniczych. Istotną zmianą podczas tegorocznych wyborów jest to, że jeśli w okręgach dwumandatowych będzie tylko dwóch kandydatów, wybory nie będą przeprowadzane (podobnie gdy w okręgu jednomandatowym będzie jeden kandydat). Powiat ostrołęcki ma w większości okręgi dwumandatowe, ponieważ w poszczególnych gminach jest ponad 4 tys. ha powierzchni użytków rolnych.
Funkcję członka komisji pełni się honorowo, nie przysługuje wynagrodzenie.

Kto ma prawo zasiadać w komisji

Termin zgłaszania kandydatów do pełnienia funkcji członków okręgowych komisji wyborczych podczas wyborów już minął. Komisje się ukonstytuowały. Nie obeszło się bez zamieszania, jak w gminie Łyse, gdzie w komisji mieli zasiadać członkowie bliskiej rodziny kandydata. To zaniepokoiło naszych czytelników.

Czy w komisji przy wyborach do Izb Rolniczych mogą zasiadać członkowie rodziny osoby kandydującej?

- pytali.

Zapytaliśmy Tadeusz Berka, dyrektora biura ostrołęckiego oddziału MIR.
Zgodnie z art. 26 ust. 3 ustawy o izbach rolniczych, w skład komisji nie mogą wchodzić osoby kandydujące w wyborach do rady powiatowej. Przepisy nie narzucają ograniczeń, jeśli chodzi o rodzinę. Czyli: członkowie rodzin osób kandydujących mogą wchodzić w skład komisji, o ile oczywiście posiadają czynne i bierne prawo wyborcze w wyborach do izb.

Kolejne pytanie było właśnie o to czynne i bierne prawo wyborcze. Co to znaczy?
Kto może wybierać? Osoby będące podatnikami podatku rolnego, posiadające hektar gruntów rolnych o powierzchni powyżej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowego. Ściślej: podatnik podatku rolnego, który posiada grunty rolne o powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy jest członkiem izby rolniczej - tylko takiemu podatnikowi przysługuje czynne i bierne prawo wyborcze.
Rolnicy mogą sprawdzić, czy zostali umieszczeni w spisie osób uprawnionych do głosowania w wyborach. Spisy wyborców będą udostępnione do publicznego wglądu w siedzibach gmin, najpóźniej na 14 dni przed dniem wyborów.

Dokumenty i lista poparcia

Rolnik, ubiegający się o mandat członka Rady Powiatowej MIR musi wypełnić i złożyć następujące dokumenty: zgłoszenie kandydata, czytelnie wypełnioną listę członków zawierającą co najmniej 50 podpisów poparcia, oświadczenie kandydata o zgodzie na kandydowanie, oświadczenie kandydata o niekaralności, zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Wątpliwości budzi tez ewentualny udział nie-rolnika w komisji. Czy członkiem Komisji Okręgowej musi być osoba uprawniona do głosowania w danym okręgu?

Nie musi. Nawet lepiej, żeby w komisji zasiadał też urzędnik z urzędu gminy, jego wiedza i doświadczenie mogą się okazać pomocne

- mówił Tadeusz Berk.

Spotkanie członków powiatowych rad MIR w grudniu 2018 roku:

Europoseł Jarosław Kalinowski na spotkaniu rad powiatowych M...

Wszystkie wymagane druki dokumentów można otrzymać w Oddziale Biura MIR, ul. Goworowska 8a, 07 - 400 Ostrołęka. Czytelnie wypełnione dokumenty należy przedłożyć w nieprzekraczalnym terminie do dnia 5 lipca 2019 r. w urzędach gminy.

Co się będzie działo w najbliższych dniach? Do 5 lipca trwa zgłaszanie i rejestrowanie kandydatów na członków rad powiatowych izby rolniczej do komisji okręgowych, dostarczanie komisji spisu członków izby rolniczej, uprawnionych do głosowania w wyborach. Jeżeli ktoś chce te materiały przesłać do biura MIR, ma czas do 4 lipca. Zgłaszanie kandydatów w dodatkowym naborze trwa do 11 lipca. Listy kandydatów w poszczególnych okręgach będą gotowe do 18 lipca. Głosowanie: 28 lipca (niedziela). Pierwsze posiedzenie nowej rady powinno się odbyć do 18 sierpnia.

Zobacz inne materiały

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie