MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czarnia. Antonina Pliszka obchodzi setne urodziny. 02.07.2019 w jej domu pojawiło się wielu gości [ZDJĘCIA]

Kazimierz Żyra
Czarnia. Antonina Pliszka obchodzi setne urodziny. 02.07.2019
Czarnia. Antonina Pliszka obchodzi setne urodziny. 02.07.2019 Kazimierz Żyra
Czarnia. We wtorek 2 lipca 2019 r. Antonina Pliszka z Czarni obchodziła setne urodziny. Z tej okazji dostojną jubilatkę odwiedzili członkowie najbliższej rodziny oraz wielu zaproszonych gości.

Listy gratulacyjne odczytali zastępca kierownika Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce Agnieszka Krupińska i kierownik Placówki Terenowej KRUS w Myszyńcu Tomasz Posmyk. Życzenia jubilatce złożyli także wójt gminy Czarnia Marek Piórkowski i burmistrz gminy Myszyniec Elżbieta Abramczyk oraz kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Czarni Krystyna Skorupska.

Wielką niespodziankę dla pani Antoniny przygotowali członkowie Zespołu Folklorystycznego „Carniacy”, którzy zagrali i zaśpiewali dla niej kilka tradycyjnych piosenek i pieśni kurpiowskich. Nie zabrakło tortu i okolicznościowej lampki szampana. Na koniec członkowie rodziny jubilatki zaprosili zebranych na poczęstunek.

Antonina Pliszka z domu Łachacz urodziła się w roku 1919. Całe jej życie związane jest z Czarnią. Zawsze była pracowitą i dzielną kobietą. W czasie II wojny światowej wiele razy wzywana była przez Niemców na roboty przymusowe w pobliskich Prusach Wschodnich. Kiedy przebywała w okolicach Mrągowa postanowiła z grupą znajomych uciec do rodzinnej Czarni. Powrót do domu zajął uciekinierom wiele dni, gdyż mogli pokonywać kolejne odcinki drogi tylko nocą. Po zakończeniu wojny wraz mężem Władysławem pracowała w gospodarstwie rolnym. Początki były trudne, bo nie mieli nawet jednej krowy. Wspólnymi siłami wznieśli dom i budynki gospodarcze. Doczekali się trójki dzieci-syna Władysława i córek Krystyny oraz Stanisławy. Mąż przez 18 lat pełnił funkcję sołtysa wsi Czarnia. Zmarł w czerwcu 1999 r.

Duża część rodziny pani Antoniny przyjechała na jej jubileusz. Wśród nich były córki, synowa, wnuki i prawnuki. Jubilatka jest dumna także z dwójki prawnucząt. Pomimo upływu lat pani Antonina nie poddaje się chorobom i zachowuje trzeźwy umysł. Kolejne rocznice urodzin ciągle przed nią.

Zobacz inne materiały dotyczące gminy czarnia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki