Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poseł Czartoryski: "W Ostrołęce nikt was nie aresztuje, bo tu nie ma prezydenta Komorowskiego"

possowski
Arkadiusz Czartoryski
Arkadiusz Czartoryski
Na stronie internetowej Sejmu opublikowano stenogramy ostatnich posiedzeń parlamentu. Na jednym z nich, ostrołęcki poseł, Arkadiusz Czartoryski (PiS), zapraszał posłów do Ostrołęki. Zapewnił, że nie zostaną aresztowani, bo... nie ma w Ostrołęce prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Wystąpienie posła Arkadiusza Czartoryskiego zostało wygłoszone 26 maja. Pretekstem był zbliżająca się rocznica bitwy pod Ostrołęką i imprez, które z tej okazji odbyły się w naszym mieście. Poseł przypomniał historię i znacznie bitwy z okresu Powstania Listopadaowego i zaprosił do naszego miasta.

Poniżej publikujemy całość jego wystąpienia (wytłuszczenie pochodzi od redakcji):

Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! 26 maja, czyli dzisiaj, mija 180. rocznica bitwy pod Ostrołęką, bitwy z czasów powstania listopadowego. Naród polski zerwał się do walki o wolność. W czasach, kiedy na świecie, w Europie, uważano Rosję za imperium niezwyciężone, armia polska, naród polski, potrafiła odnieść kilka zwycięstw. Przełom nastąpił pod Ostrołęką, kiedy to wojska polskie pod dowództwem generała Jana Skrzyneckiego próbowały rozbić gwardię rosyjską. Do Ostrołęki podeszła cała armia rosyjska pod dowództwem Iwana Dybicza.
Bitwa była bardzo zacięta. Najpierw trwała w samym mieście, gdzie wsławił się generał Ludwik Bogusławski, który stał na czele 4. Pułku Piechoty Liniowej - słynna obrona klasztoru bernardynów w Ostrołęce, z której pochodzę - potem przeniosła się nad Narew i na błonia nadnarwiańskie, gdzie na wyższym, południowym brzegu Narwi armia rosyjska ustawiła swoją artylerię, zadając armii polskiej ogromne straty. W wyniku tej bitwy poległo 6 tys. żołnierzy polskich, około 5 tys. żołnierzy rosyjskich. Zginęło też dwóch polskich generałów: generał Kamieński i generał Ludwik Kicki, dowódca kawalerii polskiej. Wiekopomną sławą okrył się generał Józef Bem, wówczas jeszcze bez szlifów generalskich, który zasłynął szarżą 4. baterii brygady lekkiej kawalerii. Na koniec bitwy, już wieczorem, powstrzymał rosyjski atak, zadając Rosjanom bardzo duże straty.
Chociaż bitwa pod Ostrołęką jest uważana za klęskę i punkt zwrotny w powstaniu listopadowym, niemniej jednak ze względu na straty, rozmiar i heroizm polskiego wojska jest warta wspominania i godnego upamiętnienia. W Ostrołęce buduje się właśnie piękne nowe mauzoleum poświęcone bitwie, a w dniach 27-29 maja będzie miało miejsce szereg elementów uroczystości, w tym między innymi rekonstrukcja obrony klasztoru, rekonstrukcja bitwy polowej, sympozjum naukowe, konferencja naukowa, wydanie książki, uroczysty koncert, a także uroczysta msza święta w klasztorze, w którego podziemiach spoczywają powstańcy listopadowi, gdzie spoczywają ich kości. Przy klasztorze znajduje się pomnik czwartaków, którzy bronili klasztoru.
Pragnę zapewnić wszystkich gości, którzy w tym czasie przyjadą do Ostrołęki, że będzie można swobodnie wejść do klasztoru. Nikt nie zostanie tam zatrzymany przed wejściem, nikt nie zostanie aresztowany za żadne manifestacje, ponieważ nie będzie w Ostrołęce prezydenta Bronisława Komorowskiego, będzie można swobodnie tę całą uroczystość przez 3 dni, bez zbędnej ochrony z tarczami i różnymi oficerami w tajnych mundurach, odbyć. Dlatego serdecznie wszystkich zapraszam. Dziękuję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki