MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piknik z Książką i Święto Kugla w Ostrowi Mazowieckiej. Wydarzenie odbyło się 8.06.2024. Zdjęcia

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Ostrowski Piknik z Książką połączony ze Świętem Kugla to impreza, która co roku cieszy się ogromną popularnością. Przygotowano wiele atrakcji, m.in. kiermasz książek, spektakl, wymiennik roślin, konkursy i oczywiście - pieczenie kugla, który następnie wspólnie zjedzono.

W programie pikniku znalazły się m.in. kiermasz książek, spektakl dla dzieci "Przygoda na Safari", animacje i zabawy dla dzieci, malowanie twarzy i tatuaże, a także występy zespołów ludowych i degustacja lokalnych wyrobów. Były też konkursy z nagrodami - m.in. konkurs kulinarny "Najsmaczniejsza potrawa regionalna". Dużym powodzeniem cieszyło się przygotowywanie kugla, a jeszcze większym - jego jedzenie.

Gości powitała dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Jolanta Andruszkiewicz, a piknik poprowadził dziennikarz radiowy Cezary Polak.

Drodzy państwo, bardzo się cieszę, że przyjęliście nasze zaproszenie. (...) Za moment będziemy pracować, aby przygotować naszą wspaniałą ostrowską potrawę, jaką jest kugiel. Myślę, że tego dania przedstawiać nie trzeba, bo pewnie w wielu ostrowskich domach - nie wiem czy nie w każdym - kugiel się piecze. Oczywiście, dzisiaj Czarek będzie opowiadał o tym, jakie są formy do kugla, jak się go piecze, jakie daje się składniki, kto co dolewa, w jaki sposób je, czy go podgrzewany, czy wolimy taki prosto z brytfanny - o tym będziemy dzisiaj cały dzień mówić

- zwróciła się do wszystkich Jolanta Andruszkiewicz.

Następnie wszystkie osoby, które przybyły na piknik zakasały rękawy i zaczęły przygotowywać kugiel. Część osób obierała ziemniaki, część tarła je na tarkach, a część kroiła cebulę - przygotowano także podsmażone mięso. Podczas przygotowań pojawił się pomysł na konkurs na najdłuższą obierkę z ziemniaka, bo niektóre z nich osiągały długość 30, 40, a nawet blisko 50 cm. Kugiel przygotowywali mieszkańcy, pracownicy biblioteki, a także dyrektor biblioteki Jolanta Andruszkiewicz i prezes ZGK Mariusz Jasionek.

W tym samym czasie na scenie prezentowały się zespoły ludowe: Żurawiacy, BezWianka i Kwiaty Polskie, a na stoiskach lokalnych kół gospodyń wiejskich można było spróbować domowych wypieków i napojów. Swoje specjały przygotowały KGW "Porębianki" i KGW w Przyjmach k. Poręby.

Na innych stoiskach zlokalizowanych w ogrodzie bibliotecznym można było kupić (czasem za gotówkę, a czasem "za uśmiech") książkę lub zapisać się do biblioteki. Można było także kupić olej rzepakowy Franciszka Keslera oraz miód pszczeli z pasieki Mirosława Pędzicha.

W dalszej części ogrodu przygotowano atrakcje dla dzieci: stoiska Miejskiej Biblioteki Publicznej, Środowiskowego Domu Samopomocy, Muzeum Dom Rodziny Pileckich i Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka. Można było grać w gry planszowe, malować na kartce, zrobić sobie brokatowy tatuaż lub pomalować twarz (i przypominać np. Spider-Mana), a nawet uczyć się, jak robić na szydełku. Były też bańki mydlane.

Podczas 13. Pikniku z Książką rozstrzygnięto turniej wiedzy o ziemi ostrowskiej dla uczniów szkół podstawowych i średnich pt. "Jest na mapie świata maleńki znak...".

Zorganizowano również konkurs kulinarny na najsmaczniejszą potrawę regionalną. Do konkursu zgłosiło się 7 osób, które przygotowały fafernuchy, pierogi, kugiel, ciasteczka - orzechy, ciasto z kaszą manną oraz kruche ciastka. W jury znaleźli się sponsorzy, którzy byli obecni na pikniku: burmistrz miasta Hubert Betlejewski, starosta ostrowski Jerzy Bauer, prezes ZGK Mariusz Jasionek i właściciel firmy REN-EL Grzegorz Podgórski. Ostatnią jurorką, reprezentującą mieszkańców była ostrowianka, która zgłosiła się do jury spośród publiczności.

Na zakończenie wydarzenia odbył się spektakl dla dzieci „Przygoda na Safari”, a przez cały czas trwania pikniku można było skorzystać z "Wymiennika roślin".

Jest to już trzynasty piknik, dlatego, jak mówi dyrektor MBP Jolanta Andruszkiewicz, pracownicy biblioteki mają już wprawę w jego organizacji i każdy wie, co ma robić. Jest to duża impreza, która wymaga intensywnej pracy i zaangażowania całego zespołu. A skąd pomysł, aby czytelnictwo połączyć z jedzeniem?

Organizując przy okazji pikniku Święto Kugla chcieliśmy przede wszystkim połączyć 2 aspekty: czytelnictwo z takim dziedzictwem niematerialnym. Tych, którzy czytają, nie trzeba namawiać do książek, bo są naszymi stałymi czytelnikami. Ale my chcemy pokazać bibliotekę też z tej innej strony: jako miejsce na relaks, na spędzanie wspólnie wolnego czasu, na to, żeby się zintegrować, żeby poznać lokalną historię - i w tym przypadku lokalną potrawę. Myślę, że może kugla poznawać nie trzeba, ale integrować się wokół kugla można, bo to potrawa, którą piecze się chyba w każdym ostrowskim domu. To też fajne, że mieszkańcy przychodzą i razem z nami obierają ziemniaki, smażą mięso, a potem razem to pieczemy i degustujemy. Chcieliśmy w ten sposób zaprosić mieszkańców, aby czynnie włączyli się do tego, co dzieje się podczas pikniku.

Podczas 13. Pikniku z Książką prowadzona była także zbiórka na ostrowiankę, panią Anię zmagającą się z rakiem. To gruczołowy rak płuca, który zrobił przerzuty do kości, wątroby i węzłów chłonnych. Pani Ania jest na pewno znana wielu ostrowianom z pracy jako ekspedientka w sklepie "Słoneczko".

O chorobie i zbiórce można przeczytać tutaj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki