MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy na świecie pozew klimatyczny. Za budowę bloku węglowego w Ostrołęce - podaje Dziennik Gazeta Prawna

redakcja
Energa
Prawnicy z Client Earth powalczą w sądzie o stwierdzenie nieważności uchwały walnego zgromadzenia Enei, którego organizacja jest akcjonariuszem. Chodzi o decyzję o budowie 1000 MW bloku węglowego Ostrołęka C. Powodem jest ryzyko finansowe inwestycji związane z polityką ochrony klimatu – pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi - akcjonariusz Enei - złożyła pozew o stwierdzenie nieważności uchwały walnego zgromadzenia spółki w sprawie budowy bloku Ostrołęka C - odbyło się ono 24 września, akcjonariusze mieli miesiąc na wniesienie ewentualnych skarg. Wcześniej Fundacja i inni mniejszościowi akcjonariusze wyrazili swój sprzeciw wobec inwestycji podczas obrad walnego. Mimo to przyjęto na nim uchwałę o inwestycji za 6 mld zł, którą Enea realizować ma razem z Energą.
Jak mówią DGP prawnicy z ClientEarth to pierwszy na świecie pozew, w którym koncern będzie wykazywał opłacalność inwestycji pod kątem oceny ryzyka finansowego w kontekście polityki klimatycznej. Fundacja właśnie po to kupiła akcje poznańskiej grupy energetycznej, by móc włączyć się w walkę przeciwko kontrowersyjnej inwestycji.

Oto fragmenty artykułu, który DGP zamieściła 27 października:

Wątpliwości finansowo-prawne
Po pierwsze wszystkie analizy wykazują, że ona nigdy się nie zwróci (wg Carbon Tracker cała jej działalność przyniesie 1,7 mld euro strat). Po drugie nie ma na nią finansowania - brakuje połowy niezbędnej sumy (po 1 mld zł mają wyłożyć Energa i Enea, do 1 mld zł TFI Energia) - bo banki i instytucje finansowe nie chcą już dziś wykładać pieniędzy na jakiekolwiek projekty węglowe w energetyce. Po trzecie, w końcu mimo braku NTP, czyli polecenia rozpoczęcia prac, minister energii Krzysztof Tchórzewski ogłosił przed pierwszą turą wyborów samorządowych rozpoczęcie budowy nowego bloku wbijając symboliczną pierwszą łopatę.
Warto podkreślić, że NTP wymaga przegłosowania przez wspólników Elektrowni Ostrołęka uchwały w sprawie wyrażenia zgody na jego wydanie oraz zgody rad nadzorczych Energi i Enei oraz przedstawienia finansowania. Tu koło się zamyka.
Machina nie przestaje się kręcić, bo Tchórzewski jest szefem PiS w okręgu siedlecko-ostrołęckim. A partnerem wykonawcy bloku, czyli GE Power, ma być Polimex Mostostal, którego ważny zakład mieści się w Siedlcach. Bez kontraktu na Ostrołękę i tak słaba sytuacja finansowa spółki może się jeszcze pogorszyć.
Kogo stać na Ostrołękę?
Ten blok już w momencie budowy jest spisany na straty. Analizy ekonomiczne są jednoznaczne, a rynek wyraża liczne obawy o sens ekonomiczny projektu. Spółka ponosi prawną odpowiedzialność za zarządzanie ryzykiem finansowym wynikającym ze zmian klimatu. Enea zaś przymyka oko nawet na dobrze udokumentowane ryzyka finansowe dla tego projektu – uważa Peter Barnett, prawnik ClientEarth.
W gronie instytucji kwestionujących rentowność projektu w ubiegłym tygodniu znalazł się też jeden z największych światowych inwestorów Legal & General Investment Management – firma zarządzająca aktywami o wartości 1 biliona euro. Wskazała ona na "bardzo wysokie ryzyka finansowe" oraz rekomendowała, aby Enea i Energa nie kontynuowały projektu dopóki nie dowiodą jego rentowności.
Polski rząd i konkurencyjne dla Enei spółki wyraźnie odchodzą od inwestycji węglowych w stronę m.in. odnawialnych źródeł energii. Usilna próba budowy nowego bloku na węgiel, podkopuje szanse na rozwój czystej energetyki w Polsce, a do tego tworzy niedopuszczalne ryzyko finansowe dla akcjonariuszy - mówi dr Marcin Stoczkiewicz, prezes Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. Budowa nowej instalacji opartej na węglu godzi również w wizerunek rządu, który w grudniu będzie gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach - dodaje. Jego zdaniem parcie na Ostrołękę C w dzisiejszych realiach po prostu nie ma sensu.


Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

O tej inwestycji w ostatnich miesiącach mówi się w Ostrołęce szczególnie często.

Umowa na budowę elektrowni została podpisana w lipcu 2018 roku: Umowa podpisana W sierpniu zabrali głos ekolodzy: Raport A w październiku wbito pierwsze łopaty na terenie przyszłej elektrowni:16 października inauguracja budowy z udziałem ministra Tchórzewskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki