MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ostrów. Terytorialsi przeszli kurs działań rozpoznawczych. Ćwiczyli w ostrowskich lasach i na zbiorniku w Przyborowiu

OPRAC.:
Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Fot. 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej
Właśnie zakończył się kurs działań rozpoznawczych, w którym udział wzięli żołnierze ochotnicy służący w 5. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Przez 9 dni terytorialsi szkolili się w stałym rejonie odpowiedzialności 52. Batalionu Lekkiej Piechoty w Komorowie.

To była trzecia edycja kursu działań rozpoznawczych, który odbył się na terenie Ostrowi Mazowieckiej. Powiat ostrowski należy do rejonu odpowiedzialności 52. Batalionu Lekkiej Piechoty 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Dla żołnierzy ćwiczenia poza koszarami, w ich naturalnym środowisku, są idealną okazją do zapoznania się z terenem, mieszkańcami, lokalnymi uwarunkowaniami, tak, aby w sposób bezpośredni i błyskawiczny być wsparciem dla mieszkańców w czasie działań bojowych, jak również dotkniętych skutkami klęsk żywiołowych

- informuje Elżbieta Obrębska, rzecznik prasowy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W kursie uczestniczyli żołnierze z dwóch batalionów lekkiej piechoty 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy przed częścią praktyczną szkolenia, byli zobligowani do zaliczenia sprawdzianu z wiedzy ogólnowojskowej oraz testu sprawności fizycznej. Podczas kursu działań rozpoznawczych terytorialsi 5MBOT rozwijali i doskonalili umiejętności z zakresu prowadzenia działań w środowisku leśnym i wodnym.

Żołnierze uczyli się prowadzenia obserwacji terenu i identyfikacji celów z wykorzystaniem przyrządów obserwacyjnych w dzień i w nocy, prowadzenia działań nieregularnych oraz wykonywania patroli pieszych. Wodna część kursu była realizowana 24 sierpnia na terenie m. Przyborowie. Ta część szkolenia obejmowała m.in. przeprawę żołnierzy na drugi brzeg jeziora w pełnym umundurowaniu, realizowanie zadań z zakresu ratownictwa wodnego, techniki linowej, obsługę łodzi rozpoznawczych, a także pokonywanie przeszkody wodnej na etatowych środkach przeprawowych. Przysposobienie żołnierzy do działań w środowisku wodnym prowadzono pod okiem instruktora z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej oraz przy zabezpieczeniu Państwowej Straży Pożarnej.

Jak zostać terytorialsem?

Ochotnicy, którzy są pełnoletni (18-60 lat w korpusie szeregowych, 18-63 lata w korpusie podoficerskim i oficerskim), posiadają obywatelstwo polskie, ich zdrowie pozwala na pełnienie służby wojskowej i chcieliby spróbować swoich sił w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej, mogą składać wnioski zarówno osobiście w swoich macierzystych Wojskowych Centrach Rekrutacji, jak i przez Internet poprzez platformę ePUAP. Mogą również skontaktować się z rekruterem ze swojego powiatu (www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl), który pomoże w procesie rekrutacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki