Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrów Mazowiecka. Już badają grunty po byłej nasycalni [ZDJĘCIA]

red
W Ostrowi Mazowieckiej państwowa służba hydrogeologiczna rozpoczęła rozpoznanie skali zanieczyszczenia wód podziemnych kreozotem

W Ostrowi Mazowieckiej 2 października odbyło siw spotkanie zorganizowane przez burmistrza, na którym wiceminister środowiska, prezes PKP oraz ważni przedstawiciele instytucji centralnych zapewnili, że lada tydzień rozpoczną się prace mające na celu zminimalizowanie zagrożeń ze strony byłej nasycalni podkładów kolejowych. Zagrożenia są pod ziemią, bo tam przez lata wsiąkał zabójczy kreozot, którym nasączano podkłady.

Dwa dni po spotkaniu państwowa służba hydrogeologiczna (PSH) rozpoczęła prace terenowe. Mają one na celu rozpoznanie zanieczyszczenia warstw wodonośnych toksycznymi substancjami z grupy WWA, BTEX i fenoli.  W pierwszej kolejności wykonywane jest kartowanie hydrogeologiczne polegające na zebraniu informacji o położeniu zwierciadła wody w istniejących otworach hydrogeologicznych (pomiary głębokości do zwierciadła wody w studniach) i eksploatacji wód podziemnych przez ujęcia zlokalizowane w obszarze badań. Uzyskano informacje ze wszystkich studni miejskiego ujęcia komunalnego i ujęcia dla Milkiland EU (dawne zakłady Ostrowia). Kartowaniem objęte są już pozostałe studnie (kopane i wiercone) oraz piezometry monitoringu osłonowego ujęcia.

Dane zebrane podczas kartowania (informacja o położeniu zwierciadła wody i wielkości poboru) wykorzystane zostaną do modelowania przepływu wód podziemnych, czyli określenia kierunku i prędkości przepływu wód podziemnych w warstwie wodonośnej.

Równolegle prowadzone są prace w studni wierconej na posesji przy ul. Wodnej 16.  Pracownicy PSH rozbroili studnię czyli zdemontowali pompę głębinową zawieszoną na przewodzie tłocznym. Po wykonaniu pomiarów studni zostanie znów uzbrojona czyli pompa będzie ponownie zainstalowana. Pomiary w studni mają udokumentować strefę faktycznego zafilktrowania, bo studnia nie posiada dokumentacji powykonawczej i brak jest wiarygodnej informacji na temat głębokości studni oraz ujętej warstwy wodonośnej. Zakończenie prac planowane jest jeszcze w październiku.

Dalsze prace i ich zakres zostanie opracowany z uwzględnieniem wyników modelowania przepływu wód podziemnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki