Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrów liderem w województwie

Milena Uścińska
Od lewej: Zbigniew Kamiński, Jolanta Grajczyk, Mieczysław Szymalski i Andrzej Sawoni.
Od lewej: Zbigniew Kamiński, Jolanta Grajczyk, Mieczysław Szymalski i Andrzej Sawoni. fot. M.Uścińska
Ostrów jako pierwsza w Województwie Mazowieckim będzie organizować Program Profilaktyki Onkologicznej.

W czwartek, 30 września w sali konferencyjnej Urzędu Miasta podpisany został List Intencyjny dotyczący realizacji na terenie miasta Ostrów i powiatu ostrowskiego, Programu Profilaktyki Onkologicznej.

List podpisali przedstawiciele miasta Ostrów Mazowiecka, Powiatu Ostrów Mazowiecka, Szpitala Powiatowego oraz Warszawskiego Centrum Medycznego Warsaw Medical Center Sp. z o.o. Instytucje reprezentowali: burmistrz Mieczysław Szymalski, starosta Zbigniew Kamiński, dyrektor szpitala Andrzej Sawoni oraz prezes centrum medycznego, Jolanta Grajczyk.

Pilotażowy projekt Programu Profilaktyki Onkologicznej ma być wdrażany na terenie miasta i powiatu ostrowskiego. Jej elementem jest profilaktyka genetyczna w zakresie nowotworów dziedzicznych.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Mieszkańcy miasta i powiatu, którzy zostaną objęci programem, będą mieli możliwość walki z chorobą przez profilaktykę. Pozwala ona na zmniejszenie zachorowalności na nowotwór oraz wcześniejszą wykrywalność choroby.

- Badania genetyczne w zakresie wykrywania predyspozycji zachorowania na chorobę nowotworową, to jedna z najnowszych technologii, która jest stosowana aktualnie na świecie - mówiła o projekcie Jolanta Grajczyk. - Nie wszyscy o tym wiedzą, ale Polacy stanowią czołówkę w tych badaniach genetycznych, a Ostrów jest pierwsza w Województwie Mazowieckim. Cieszę się, że mogę współpracować z osobami, które mają taką wyobraźnię.

Prezes Warszawskiego Centrum Medycznego z przykrością poinformowała, że wiedza na temat badań genetycznych w zakresie nowotworów w Polsce jest wciąż dość ograniczona, dlatego tym bardziej cieszy się, że tutejsze władze są otwarte na podjęcie tego typu badań. Podobnego zdania był starosta, Zbigniew Kamiński.

- Ogromnie się cieszę, że dzisiaj podpisujemy ten List Intencyjny - mówił. - To jest bardzo ważne dla mieszkańców miasta i całego powiatu, dlatego bardzo dziękuję pani prezes i panu dyrektorowi za zaangażowanie.

"Zróbmy wszystko, aby przebadać ludzi"

Od lewej: Zbigniew Kamiński, Jolanta Grajczyk, Mieczysław Szymalski i Andrzej Sawoni.
(fot. fot. M.Uścińska)

Jak tłumaczyła Jolanta Grajczyk, badania genetyczne będą polegać na wyodrębnieniu osób, które mają predyspozycje do zachorowania na nowotwory. Daje to szansę na obniżenie ryzyka zachorowania. Prezes dodała, że badania profilaktyczne osób szczególnie zagrożonych wyglądają inaczej niż badania osób przeciętnie zagrożonych.

Badania będą przeprowadzane w szpitalu z udziałem specjalnie przyjeżdżając w tym celu do Ostrowi genetyków. Koszty pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia, ale prezes podkreślała, że w tej chwili pieniądze nie są najważniejsze.

- Przede wszystkim trzeba uświadomić ludziom, jak bronić się przed tą chorobą i my możemy to zrobić - przekonywała. - Zróbmy wszystko, aby przebadać ludzi.

Strony, które podpisały się pod Listem Intencyjnym, stały się patronami projektu. Ich zadaniem będzie poinformowanie mieszkańców miasta i powiatu o możliwościach, które daje Program Profilaktyki Onkologicznej oraz kto może wziąć udział w badaniach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki