MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka. Miasto chce powołać nową spółkę - Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyczne. 11.04.2022

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Decyzję w tej sprawie podejmą radni – na najbliższej sesji rady miasta, 21 kwietnia 2022.

Prezydent Ostrołęki przygotował projekt uchwały o powołaniu spółki Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyczne w Ostrołęce. Sto procent udziałów w spółce miałoby miasto.

Jak czytamy w projekcie uchwały „przedmiotem działalności spółki będzie wytwarzanie i obrót energią elektryczną”.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, do powołania miejskiej spółki skłania miasto fakt coraz większej liczby instalacji fotowoltaicznych i zmiana przepisów dotyczących zasad obrotu wytwarzaną w nich energią.

W uzasadnieniu uchwały czytamy:

Trendy krajowe i europejskie wskazują że rozwój miejskiej energetyki odnawialnej w tym również na terenie miasta Ostrołęki, opierać się będzie przede wszystkim na generacji rozproszonej, co oznacza, że poszczególne instalacje fotowoltaiczne będą montowane na obiektach użyteczności publicznej będących własnością Miasta. Z zasady budynki użyteczności publicznej charakteryzują się zmiennym zapotrzebowaniem na energię elektryczną w poszczególnych miesiącach roku, np. szkoły w okresie letnim, kiedy produkcja energii elektrycznej z potencjalnie zamontowanych instalacji fotowoltaicznych będzie największa, wykazują minimalne zapotrzebowanie na energię.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii z 29 października 2021 r. od 1 kwietnia 2022 roku zmienia się system rozliczania fotowoltaiki dla nowych prosumentów. Dotychczasowy system opustów zapewniał, że w ciągu roku prosument mógł, w zależności od wielkości instalacji, odebrać 70-80 proc. nadwyżki bez ponoszenia dodatkowych opłat. Z kolei system net-billingu zakłada odrębne rozliczenie energii wprowadzonej do sieci elektroenergetycznej i energii elektrycznej pobranej z sieci. W tym systemie prosument, czyli np. szkoła, ponosi koszty opłaty dystrybucyjnej, ponieważ pobraną energię kupuje ze wszystkimi opłatami, zgodnie z taryfą swojego sprzedawcy, zaś nadprodukowaną energię sprzedaje po cenie w oparciu o wartość ustaloną według ceny giełdowej, od 1 lipca 2022 r. do 30 czerwca 2024 r. według średniej ceny rynkowej energii elektrycznej (Rynek Dnia Następnego) z poprzedniego miesiąca kalendarzowego.
Utworzenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetycznego pozwoli na sprawne zarządzanie planowanymi instalacjami fotowoltaicznymi rozproszonymi na wielu budynkach użyteczności publicznej w różnych lokalizacjach na terenie miasta np. szkoły, przedszkola, park wodny itp. Spółka posiadając koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej będzie miała możliwość sprzedaży energii elektrycznej z instalacji na innych zasadach niż prosument np. na podstawie kontraktów dwustronnych (umów) zawieranych pomiędzy wytwórcą energii w tym przypadku MPE, a klientami finalnymi np. innymi spółkami miejskimi.

Zobacz inne materiały z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki