Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka. Dyspozytornia do likwidacji? Karetki mają być wysyłane z dyspozytorni w Siedlcach

Robert Majkowski
Robert Majkowski
123rf
Karetki do chorych z naszych powiatów mają być wysyłane z dyspozytorni w Siedlcach – taka jest jedna z propozycji wojewody mazowieckiego. Samorządy nie zgadzają się na to rozwiązanie.

Zgodnie z zapisami Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw od 1 stycznia 2021 r. w województwie wojewoda ma prowadzić jedną dyspozytornię medyczną. Wyjątkiem są mazowieckie i śląskie, które mają mieć po dwie dyspozytornie.

- Obecnie prowadzone są prace dotyczące dostosowania organizacji systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego do wymogów ustawowych - informuje nas zespół prasowy wojewody mazowieckiego. - Do połowy 2020 roku określony zostanie ostateczny schemat lokalizacji dyspozytorni medycznych. Wojewoda przygotował projekt planu działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa mazowieckiego. Do konsultacji samorządom przekazano propozycję dwóch wariantów (3 lub 5 dyspozytorni), które mają pomóc w dostosowaniu się do planowanych zmian ustawowych, wchodzących w życie w 2021 r. Wszystkie odpowiedzi uzyskane od samorządów zostaną przeanalizowane.

Obecnie na Mazowszu funkcjonuje pięć dyspozytorni:

  • Warszawa – Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego “Meditrans” w Warszawie
  • Płock – Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku,
  • Radom – Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego w Radomiu,
  • Siedlce – “RM-Meditrans” Stacja Pogotowia Ratunkowego w Siedlcach,
  • Ostrołęka – “Meditrans Ostrołęka” Stacja Pogotowia Ratunkowego w Ostrołęce.

Jeden z wariantów zakłada likwidację tych znajdujących się w Ostrołęce i Płocku. Oznaczałoby to, że rejon ostrołęcki (powiaty ostrołęcki, ostrowski, wyszkowski, makowski, przasnyski, pułtuski) przejęłyby Siedlce.

- Przygotowywany projekt planu obowiązującego od 1 kwietnia 2019 r. jest podstawą do otwarcia konkursu na realizację świadczeń, w którym może wystąpić każdy podmiot spełniający wymogi oferty konkursowej. Pragniemy podkreślić, iż proces zmniejszenia liczby dyspozytorni rozpoczął się już w 2011 roku, kiedy z 43 rejonów pozostało - 29, a w 2012 r. pozostało - 6, a w 2017 - 5. Jednocześnie wojewoda, mając na uwadze zapewnienie mieszkańcom należytej opieki medycznej, dba, by wzrastała liczba karetek na Mazowszu - informuje zespół prasowy wojewody.

Samorządy na "nie"

Samorząd powiatu ostrołęckiego jest przeciw zmniejszeniu liczby dyspozytorni. Podobne stanowisko zajął Sejmik Województwa Mazowieckiego. Podnoszone są trzy argumenty:

  • nie wiadomo czy niektóre z dyspozytorni poradzą sobie z obsługą większego terenu i większej liczby mieszkańów. A przypomnijmy, że w tej pracy liczy się szybkość reakcji,
  • istnieje obawa, że dyspozytorzy nie będą znać specyfiki danego regionu (na przykład źle ocenią, do którego szpitala jest szybszy dojazd), co może wydłużyć czas niesienia pomocy,
  • pracę w likwidowanych dyspozytorniach straci obecna kadra, a z kolei w Siedlcach czy Radomiu może pojawić się problem z rekrutacją pracowników do obsługi tak dużych obszarów.

– Wprowadzenie zmian w tak szybkim tempie, bez odpowiedniego przygotowania nie tylko rujnuje to, co udało się już zrobić w zakresie ratownictwa medycznego na Mazowszu, ale przede wszystkim zagraża życiu i zdrowiu mieszkańców naszego regionu. To kolejny przykład zupełnie niepotrzebnej centralizacji – mówił marszałek Adam Struzik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki