Ostatni budżet powiatu tej kadencji będzie na miarę możliwości, nie zaś potrzeb i pragnień

Jarosław Sender
Dochody i wydatki większe niż w ubiegłym roku, inwestycje na poziomie ponad 23 procent dochodów, planowane zadłużenie nie zagrażające płynności finansowej powiatu. To budżet na miarę możliwości powiatu, oparty na racjonalnych przesłankach - opiniował budżetowy projekt na 2010 rok przewodniczący komisji finansów, Cezary Kołodziejski.

O poparcie projektu przedłożonego przez zarząd powiatu wnioskowali także przewodniczący pozostałych komisji. I radni, bez burzliwych dyskusji jednogłośnie zatwierdzili budżet powiatu na 2010 rok.

Budżet jednogłośny

Przewidziano w nim dochody w wysokości 45 mln 524 tys. zł (wyższe o 3 mln 231 zł od ubiegłorocznych). Ponad połowę dochodów stanowi subwencja ogólna - 23 mln 968 tys. zł (w tym 16 mln 55 tys. zł na utrzymanie oświaty). Dotacje celowe, na realizację zadań z zakresu administracji rządowej stanowią w budżecie 7 mln 29 tys. złotych. Dochody własne powiatu przewidziano, niestety, tylko na 2 mln 104 tys. złotych.

Przyszłoroczne wydatki zaplanowano w wysokości 47 mln 428 tys. złotych, w tym 34 mln 955 tys. zł na potrzeby bieżące (np. utrzymanie placówek oświatowych - 13 mln 644 tys. zł, utrzymanie administracji powiatu - 4 mln 750 tys. zł; 3 mln 436 tys. zł na bezpieczeństwo i ochronę przeciwpożarową; pomoc społeczna - 3 mln 75 tys. zł; ochrona zdrowia - 2 mln 668 tys. zł, edukacyjna opieka wychowawcza - 2 mln 411 tys. zł. Zaledwie 17.500 zł zapisano na dofinansowanie działalności kulturalnej w powiecie).

Ponad 11 mln złotych przeznaczyli radni na inwestycje. W tym jest 7 mln 707 tys. zł dotacji na dwie główne inwestycje drogowe: przebudowę drogi powiatowej Przasnysz-Leszno- Karniewo-Przemiarowo - 3 mln 134 tys. zł na 14 km drogi na terenie powiatu makowskiego ; budowę hali sportowej przy LO oraz kompleksu sportowego przy ZS im. Armii Krajowej (4 mln 72 tys. zł); przebudowę skrzyżowania w Drążdżewie i budowę chodników (500 tys. zł).

W wydatkach inwestycyjnych zaplanowano ponadto koszty termo¬modernizacji dachu na budynku ZS w Krasnosielcu - 100 tys. zł. I tyle samo na zakup sprzętu medycznego dla szpitala. Starostwo przeznaczyło także 40 tys. zł na modernizację sali widowiskowo-kinowej MDK.

- Pieniądze na inwestycje, zwłaszcza drogowe i oświatowe będziemy starali się ściągać z różnych źródeł, z dotacji państwowych rezerw subwencji ogólnych, także z funduszy europejskich. W zależności od poziomu pomocy będziemy realizować plany inwestycyjne. Mam nadzieję, że bogatsze niż w ubiegłym roku - mówił starosta Zbigniew Deptuła.

Zadłużenie powiatu przewidziane na 6 mln 369 tys. zł (14,05 proc. planowanych dochodów) nie przekracza określonego ustawowo poziomu i nie zagraża - wedle opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, która zatwierdziła projekt budżetu - płynności finansowej powiatu.

Projekt budżetu przedłożony przez zarząd powiatu został zaakceptowany przez wszystkie komisje. A także przez RIO. I przyjęty jednogłośnie przez 17 radnych.

Batalia (polityczna?) o szpital

Na posiedzeniach komisji przed sesją wypłynęły dwa wnioski - oba dotyczyły uwzględnienia w budżecie 300 tys. zł na zakup sprzętu dla szpitala.

- Zarząd powiatu proponuje jednak nie zwiększać wydatków o ten zapis, lecz w trakcie realizacji budżetu, sukcesywnie wygospodarowywać pieniądze na niezbędne potrzeby szpitala - mówił starosta.

Radny Adam Miecznikowski, w imieniu klubu Porozumienie Samorządowe upominał się jednak o zapisanie konkretnej kwoty na dofinansowanie potrzeb szpitala w budżecie.

- Projekt budżetu zakłada na ten cel 100 tys. zł. Zbyt skromna to kwota. Podtrzymujemy propozycję jej zwiększenia, nawet kosztem wzrostu deficytu budżetowego. Musimy pamiętać, że inwestowanie w wyposażenie naszego szpitala oznacza inwestowanie w zdrowie mieszkańców powiatu.

- Dzisiejsza medycyna to ludzie i sprzęt. Jednak nawet najlepszy lekarz niewiele może zrobić bez nowoczesnego sprzętu. Który, niestety, jest bardzo drogi. A lista potrzeb szpitala jest długa: potrzebujemy aparatu USG, respiratorów, monitorów, które umożliwią badanie pacjentów na miejscu i skrócenie czasu ich diagnozowania, a co za tym idzie - bardziej skutecznego ich leczenia. Zapisana w budzecie kwota 100 tys. jest na pewno zbyt niska, bo 300 tys. zł to kwota minimalna w zasadzie w stosunku do potrzeb. Potrzeba nam co najmniej milion na niezbędny sprzet, ale wiadomo, że na to nas nie stać - wspierał klubowego kolegę Andrzej Kos, lekarz.

Starosta ripostował:

- Nie negujemy bardzo ważnych potrzeb szpitala i będziemy je w miarę możliwości wspierać. Ale nie musimy zapisywać sztywnych kwot w budżecie. Ja nie wiem, czy przeznaczymy na sprzęt 300 tys. zł, czy więcej. Rozumiejąc potrzeby, będziemy starali się sukcesywnie wygospodarować jak najwięcej. Dostałem od dyrektora Prusa listę najpilniejszych potrzeb. I będziemy ich zakup w miarę możliwości finansować. Nie będziemy przekazywać pieniędzy szpitalowi, lecz będziemy chcieli sami zapewniać potrzeby przez szpital wskazane. Tak jak zrobili to sponsorzy tomografu komputerowego. Mam nadzieję, że uda nam się wygospodarować jak najwięcej pieniędzy na nowoczesne doposażanie szpitala. Nie ograniczamy kwoty. Nasza intencja jest taka, by we własnych przetargach kupować sprzęt i w jak największym stopniu zaspokoić oczekiwania, zawarte na długiej liście, jaką przedłożył nam dyrektor Prus. W tym roku stawiamy na szpital. I będziemy go wspierać.

Radny Wiesław Lipowski zauważył, że lobbowanie na rzecz szpitala przybrało niebezpiecznie polityczny wymiar. I że niezależnie od różnych opcji należy szpital wspierać ze wszystkich sił. Starosta Deptuła zapewnił, że będzie starał się dać dla szpitala więcej, niż obiecał. I wszyscy będziemy go trzymać za słowo.

Komentarze 29

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Co by nie powiedzieć , to makowska władza powiatowa nie ma się czym chwalić. Po 8 latach marazmu za Białobrzeskiego przyszły cztery lata propagandy sukcesu Deptuły, a miał tyle pieniędzy pozyskiwać, bo były poseł, kontakty, biznesmen skuteczny... I co?
D
Darulek
W dniu 30.01.2010 o 16:46, Pawelek napisał:

Tak a najwięcej tej brutalności jest w osobach postronnych ... które gdzieś tam coś usłyszą nie mając szerszej wiedzy w danym temacie wypowiadają się używając bardzo przykrych słów...


To zupełnie tak jak ty Pawełku.Z ta małą różnicą ,że nie używasz brzydkich słów.
P
Pawelek
Tak a najwięcej tej brutalności jest w osobach postronnych ... które gdzieś tam coś usłyszą nie mając szerszej wiedzy w danym temacie wypowiadają się używając bardzo przykrych słów...
G
Gość
W dniu 30.01.2010 o 09:54, Pawelek napisał:

Jakiej brutalności? Moim zdaniem jest to odpowiedni sposób i forma wyrażania swoich myśli i oburzenia po zapoznaniu się z wypowiedziami innych użytkowników. Z kultura, szacunkiem bez wykorzystywania w tym celu słów wulgarnych oraz dwuznacznych .... PozdrawiamW polityce Pawelku zbyt dużo brutalności..............
j
juz nie laik
W dniu 30.01.2010 o 08:42, Gość napisał:

Pawelek, grzeczny z Ciebie chłopiec, ale polityka to z Ciebie nie będzie, zbyt dużo brutalności... Dobrze Ci radzę daj sobie spokój.


No wiec Szanowni Panstwo jesli na ty forum siedza makwscy politycy i robia sobie reklame lub antyreklame swoich i przeciwników to podziwiam spryt i inteligencje, skoro szaraczki maja sie nie wypowiadac, to juz daje sobie spokoj, bo to szmbo jest za głębokie i zbyt smierdzacejak na szarego czlowieka.
Wiec szanowni politycy gratuluje kampani wyborczej, w koncu rok wyborów mamy....
I TO pozwala na takie kpiny ze spoleczenstwa, pozwalajac forumowiczom- politykom na takie zagrywki...
Oj oj...
Nie ma co tu siedziec i tracic czas na polemizowanie z Panstwem.
Zwykly czlowiek nie ma szans, tylko "polityka" stac na takie czyny.
P
Pawelek
Jakiej brutalności? Moim zdaniem jest to odpowiedni sposób i forma wyrażania swoich myśli i oburzenia po zapoznaniu się z wypowiedziami innych użytkowników. Z kultura, szacunkiem bez wykorzystywania w tym celu słów wulgarnych oraz dwuznacznych .... Pozdrawiam
G
Gość
W dniu 29.01.2010 o 23:54, Pawelek napisał:

A może powodem tak brutalnych ataków ma "wiejska elitę" jest po prostu konflikt interesów... Może komuś ta "wiejska elita" pokrzyżowała prywatne plany... Ale nie o tym chciałem napisać. Po zapoznaniu się z tym oraz innymi postami przykro mi się robi kiedy widzę jak ludzie zapewne dużo starsi ode mnie wyrażają swoje myśli za pomocą dwuznacznych oraz bardzo często wulgarnych słów.. Z kogo ludzie młodzi dopiero wkraczający w dorosłe życie maja brać przykład??? Z osoby która podpisze się "Normalny" - jak widać dużo jej do normalności brakuje... o osobie pod nickiem "Gość" nie wspominając...Pawelek, grzeczny z Ciebie chłopiec, ale polityka to z Ciebie nie będzie, zbyt dużo brutalności... Dobrze Ci radzę daj sobie spokój.
G
Gość
W dniu 29.01.2010 o 23:54, Pawelek napisał:

A może powodem tak brutalnych ataków ma "wiejska elitę" jest po prostu konflikt interesów... Może komuś ta "wiejska elita" pokrzyżowała prywatne plany... Ale nie o tym chciałem napisać. Po zapoznaniu się z tym oraz innymi postami przykro mi się robi kiedy widzę jak ludzie zapewne dużo starsi ode mnie wyrażają swoje myśli za pomocą dwuznacznych oraz bardzo często wulgarnych słów.. Z kogo ludzie młodzi dopiero wkraczający w dorosłe życie maja brać przykład??? Z osoby która podpisze się "Normalny" - jak widać dużo jej do normalności brakuje... o osobie pod nickiem "Gość" nie wspominając...Pawelek, grzeczny z Ciebie chłopiec, ale polityka to z Ciebie nie będzie, zbyt dużo brutalności... Dobrze Ci radzę daj sobie spokój.
G
Gość
Ludzie przeczytajcie do końca post NORMALNEGO, to może zrozumiecie o co chodzi ? I dajcie spokój z tą kulturą!
j
juz nie laik
W dniu 30.01.2010 o 01:02, Gość napisał:

Imiona i nazwiska w tym temacie są użyte tylko dwa:Paweł Lipowski -sam się podpisał i Wiesław Lipowski-radny.Która z osób została obrażona?Skonkretyzuj może sam o co Ci chodzi?


Wyjasnijcie mi forumowicze czemu ta wojna toczy sie wokól słów Pana radnego L i starosty D??? Co zlego bylo w ich slowach???
Osobiscie uwazam je za jak najbardzies sluszne, nie ma co mieszac polityki w funkcjonowanie szpitala, szczegolnie teraz przez wyborami.
O co Wam chodzi???
Osobiscie okreslenia "wiejska elyta" i inne uwazam za obrazliwe. Czyzby ktos mial w tym interes ze akurat odwolal sie do słow tych Panów???
Przykro mi ale smiem watpic w bezstronnosc naszej gazety.
G
Gość
W dniu 30.01.2010 o 00:54, Nie taki laik napisał:

Wiec bardzo prosze szanownych forumowiczów o konkretyzowanie swoich wypowiedzi. A co do braku profesjonalizmu, kazdy moze miec wlasne zdanie i uwazam ze nie nalezy go narzucac pozostalym uzytkownikom forum, obrażając jednoczenie osoby wymienione tu z imienia i nazwiska.Apeluje o odrobine kultury.


Imiona i nazwiska w tym temacie są użyte tylko dwa:Paweł Lipowski -sam się podpisał i Wiesław Lipowski-radny.Która z osób została obrażona?Skonkretyzuj może sam o co Ci chodzi?
N
Nie taki laik
W dniu 30.01.2010 o 00:06, również nie taki laik napisał:

Myślę, że NORMALNY używając określenia "wiejska elita" nie miał na myśli pochodzenia naszej władzy. Prostotę i brak profesjonalizmu prawdopodobnie miał na myśli, niestety nie w prowadzeniu forum.............! O godności i cenzurze długo by tu mówić, Szanowny Panie!


Wiec bardzo prosze szanownych forumowiczów o konkretyzowanie swoich wypowiedzi. A co do braku profesjonalizmu, kazdy moze miec wlasne zdanie i uwazam ze nie nalezy go narzucac pozostalym uzytkownikom forum, obrażając jednoczenie osoby wymienione tu z imienia i nazwiska.
Apeluje o odrobine kultury.
P
Pawelek
A może powodem tak brutalnych ataków ma "wiejska elitę" jest po prostu konflikt interesów... Może komuś ta "wiejska elita" pokrzyżowała prywatne plany... Ale nie o tym chciałem napisać. Po zapoznaniu się z tym oraz innymi postami przykro mi się robi kiedy widzę jak ludzie zapewne dużo starsi ode mnie wyrażają swoje myśli za pomocą dwuznacznych oraz bardzo często wulgarnych słów.. Z kogo ludzie młodzi dopiero wkraczający w dorosłe życie maja brać przykład??? Z osoby która podpisze się "Normalny" - jak widać dużo jej do normalności brakuje... o osobie pod nickiem "Gość" nie wspominając...
n
nie taki juz laik
I radze zapoznac sie z tym co sie dzieje w naszym powiecie osobiscie, nie tylko z lam tygodnika, niestety artykuly tu zamieszczane sa bardzi czesto tendencyjne, sugerujace opinie czytajcącemu. Takze rodacy czas zaczac myslec swoim rozumkiem, nie wyreczac sie lokalna gazeta i tym co w niej jest opisane nie zawze rzetelnie.
Robicie ludziom krzywde, nie tylko samorzadowcom.
~GOŚĆ~
W dniu 29.01.2010 o 20:25, Laik napisał:

Szanowny Panie NORMALNY" i cala rzeszo ludzi przesiakniętych jadem w stosunku do "wioskowej elity",Uważam takie wpisy i komentarze za urągające ludzkiej godności, jak mozna w ten sposób obrażać człowieka, ludzie nic nie wiecie o pracy samorzadu, i prawi nim rządzącymi wieć jakim prawem sie wypowiadacie??Dla Was licza sie tylko nazwiska i wyzwiska, jak tu kogos upokorzyc, dac mu w kosc. A z drugiej strony jesli ktos sie wyraza apolitycznie to juz do Was nie pasuje Samorzadowcy, psuje wasze interesy, po to te komentarze???Uwazam ze jesli ktos ma na tyle odwagi by w ten spsób wyraz sie o drugim czlowieku, powinien miec odwage sie przedstawic, ale po co?? Prawda? Lepiej komus ublizac i złorzeczyć.Ludzie sami sobie wybraliscie ta elite, to wy poniesliscie kleske, skoro jestescie tacy madrzy teraz po co ich wybraliscie, skoro sa tacy zli???Osoby o ktorych sie wypowaidacie sa publiczne ale to tylko ludzie, i uwazam ze nikt nie zasluguje aby w ten posób obrażać. TROCHE KULTURY I ODWAGI SZANOWNI FORUMOWICZE!!!!Śmieszny jest ten wpis. Ty Laik zorientuj się trochę i dopiero broń naszej samorządowej władzy. Żal!!!
Dodaj ogłoszenie