Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Organizatorami tej imprezy, obok Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki byli:

eol
West African Project: Adama Kamissoko i Kuba Pogorzelski
West African Project: Adama Kamissoko i Kuba Pogorzelski PaweŁ Olzacki
W sobotę, 16 września 2006 roku, w Gospodzie "Pazibroda" w podmakowskim Chrzanowie odbyły się drugie Mazowieckie Spotkanie z Tradycją KARCZMA.

Podczas imprezy odbył się II Mazowiecki Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego. Do Chrzanowa przyjechały zespoły regionalne z całego województwa mazowieckiego. Swoje umiejętności zaprezentowały: Zespół Regionalny "Myszyniec" z Myszyńca, Zespół Ludowy "Kurpiowskie Serce" z Kadzidła, Zespół Regionalny "Karniewiacy" z Karniewa, Zespół Śpiewaczy z GOK w Gliniance oraz Zespół "Zakukała Kukułeczka" z Gałek Rusinowskich w powiecie przysuskim. Zespoły wykonały tańce właściwe ich regionowi, m. in. oberki, powolniaki, kokoszki, polki i walczyki, a także tańce obrzędowe i zabawowe, np. skakaniec z cepkiem, czy tańce weselne. Tancerzom towarzyszyli wiejscy muzykanci. W jury konkursu zasiedli znawcy mazowieckich tańców i tradycyjnej ludowej muzyki: dr Grażyna Dąbrowska, mgr Justyna Gębska oraz dr Tomasz Nowak.

W kategorii grup tanecznych przyznali oni 4 równoważne nagrody dla zespołów: Kurpiowskie Serce, Myszyniec, Zakukała kukułeczka oraz Karniewiacy. Nagrodę specjalną za skakanie z cepkiem otrzymała grupa kobiet z zespołu "Kurpiowskie serce", zaś dyplom honorowy konkursu Zespół Śpiewaczy z Glinianki. Wszyscy muzykanci otrzymali wyróżnienia. W kategorii par indywidualnych najlepsi okazali się Władysław Gwiazda i Weronika Gwiazda z zespołu "Myszyniec". Drugie miejsce zdobyła Zofia Gadomska i Jan Kamiński z "Kurpiowskich serc", trzy trzecie miejsca - Apolonia Nowak i Tadeusz Bieńkowski z Kadzidła, Irena Zyśk i Bronisław Płocharczyk oraz Zofia Drężek i Stanisław Sieruta z Myszyńca. Atrakcją spotkania była możliwość degustacji tradycyjnych potraw, m.in. kurpiowskiego piwa kozicowego oraz obejrzenia tradycyjnej twórczości ludowej, wśród nich tradycyjnego tkactwa Henryka Myszki z Karniewa. Wielką atrakcją spotkania był występ na scenie gościa z Afryki Adama Kamissoko, który wspólnie z Kubą Pogorzelskim, z którym współpracuje w projekcie West African Project, zaprezentowali afrykańskie rytmy przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Gość z Mali wykonał tradycyjne pieśni myśliwych i kowali ze swojego plemienia oraz pieśni griotów - grupy społecznej, która zajmuje się w Mali muzykowaniem. Adama grał na tradycyjnym afrykańskim instrumencie kamalen n`goni, zrobionym z tykwy czyli afrykańskiej dyni i łuku myśliwskiego. Występ West African Project część publiki nagrodziła dużymi owacjami. Panie z Zespołu "Kurpiowskie Serce" z Kadzidła orzekły, że Malijczyk ma "głos jak dzwon". Część uczestników spotkania na oryginalny występ nie zwróciła jednak uwagi i powrót na scenę mazowieckich zespołów ze znanymi przyśpiewkami powitała westchnieniem ulgi i okrzykiem: "Wreszcie nasi grają!".

Organizatorami tej imprezy, obok Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki byli:

Samorząd Powiatu Makowskiego, Urząd Miasta Makowa Mazowieckiego oraz gminy Szelków, Karniewo i Krasnosielc. Ideą projektu jest promocja zabytków architektury mazowieckiej i miejscowego folkloru. Chodzi o to, by w naturalnych dla twórców ludowych warunkach zaprezentować młodemu pokoleniu stare obrzędy i tańce i dokumentować je, póki jest ku temu okazja. Stuletnia chałupa, w której mieści się gospoda "Pazibroda" była doskonałą scenerią dla takiego przedsięwzięcia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki