Obelisk Wazów przestanie straszyć a park w Wyszkowie ma być bezpieczny

Adam Wnęta
Park miejski jest chętnie odwiedzany przez naszych mieszkańców. Po rewitalizacji ma być ładniejszy i bezpieczniejszy
Park miejski jest chętnie odwiedzany przez naszych mieszkańców. Po rewitalizacji ma być ładniejszy i bezpieczniejszy Adam Wnęta
Udostępnij:
Podczas ostatniej sesji radni z Wyszkowa dokonali ostatnich szlifów nad Gminnym Programem Opieki nad Zabytkami na lata 2016-2019. Główne cele, które zakłada program, to modernizacja Parku Miejskiego im. Karola Ferdynanda Wazy i Obelisku w Wyszkowie. Wartość prac to pół miliona złotych.

- Ten plan może być rozwojowy, jeśli będzie to uzasadnione, możemy rozwijać go o prace nad kolejnymi zabytkami. Sama treść programu nie ogranicza możliwości dofinansowania czy wspomagania innych zabytków. Program jest dla nas bardzo dobrym narzędziem ubiegania się o dofinansowanie środków zewnętrznych. W tym roku jest duża szansa żebyśmy pozyskali te środki na modernizację, rewaloryzację naszego Parku i Obelisku Wazów a poprzez umieszczenie tej informacji w Gminnym Programie Opieki nad Zabytkami możemy zwiększyć punktację na otrzymanie dofinansowania – tłumaczy Michał Szewczyk, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej, mieszkalnictwa i rolnictwa.

Rozpoczęła się dyskusja. Radny Adam Szczerba zaapelował, aby zaktualizować ewidencję zabytków. Z kolei Jan Abramczyk dopytywał, ile w zeszłym roku udało się gminie pozyskać środków na prace związane z modernizacją parku i o jakie kwoty dofinansowania może ubiegać się w tym roku.

- Całkowita wartość prac to 500 tys. zł. W zeszłym roku nie udało się nam zdobyć dofinansowania, w tym będziemy ubiegać się o 300 tys. zł - odpowiedziała Żaneta Kozak, kierownik referatu ds. pozyskiwania środków zewnętrznych. Radny Piotr Turek dopytywał, czy promień strefy ochronnej zabytku Pałacu Skarżyńskich nie przeszkadza w inwestycjach na ulicy Kasztanowej. - Wystarczy nam pozytywna opinia konserwatora zabytków - wyjaśnił Michał Szewczyk.

Historia Parku Wazy sięga początków XIX wieku. Podczas drugiej wojny światowej zniszczeniu uległo około 65 proc. jego drzewostanu. Do początku lat dziewięćdziesiątych, obiekt ulegał powolnej degradacji. Zniszczono oświetlenie, ławki, śmietniki, rozebrano kosztowną nawierzchnię kortu tenisowego. Po amfiteatrze pozostało wzniesienie po trybunach, pełniące obecnie rolę górki saneczkowej itp. Obecnie większość alejek wymaga gruntownej naprawy. Nawierzchnia bitumiczna jest w złym stanie technicznym i szpeci wygląd parku. Ciągi pieszo-rowerowe wykonane z betonowej kostki brukowej, ze względu na dynamiczny wzrost ruchu rowerowego, nie zapewniają bezpiecznego korzystania z nich zarówno pieszym jak i rowerzystom.

W bardzo złym stanie są schody znajdujące się przy połączeniu alejek parkowych z chodnikiem wzdłuż ulicy 3 Maja. W podobnym stanie technicznym są także schody łączące park z Bulwarem im. ppor. Kazimierza Deptuły nad rzeką Bug. Aktualnie park jest przywracany do dawnego kształtu, jednak ze względu na ograniczone fundusze, proces ten przebiega bardzo powoli.

Gmina Wyszków posiada opracowaną dokumentację projektową na rewitalizację układu roślinności w oraz modernizacji oświetlenia, w zakresie podświetlenia pomników przyrody i cennych drzew. Wymieniona ma być też nawierzchnia oraz elementy małej architektury, stosownie do XIX wiecznego charaktery parku.

Pilnych prac konserwatorskich wymaga również Obelisk Wazów który jest najstarszym zabytkiem na terenie gminy. Powstał po 1655 roku, ufundowany przez Jana Kazimierza, według projektu architekta Giovaniego Batysty Giseleniego. Został ufundowany dla uczczenia pamięci śmierci biskupa płockiego Karola Ferdynanda Wazy, czwartego syna Zygmunta III, przyrodniego brata Jana Kazimierza.

b]Więcej przeczytasz w papierowym wydaniu Głosu Wyszkowa.

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Julian

dlaczegóż to "obelisk" oraz "bulwar" pisane są wielkimi literami?!!!!!

Dodaj ogłoszenie