Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O drogach, śmieciach i bezpańskich psach

Fot. D. Kruk
Starosta dziękował wójtom i burmistrzom za owocną współpracę w poprzednim roku
Starosta dziękował wójtom i burmistrzom za owocną współpracę w poprzednim roku Fot. D. Kruk
Czwartkowe spotkania samorządowców. Rok temu odbyło się pierwsze spotkanie wójtów gmin i burmistrzów powiatu makowskiego z nowo wybranym starostą Zbigniewem Deptułą i wicestarostą Januszem Gójskim.

Od tamtej pory w każdy pierwszy czwartek kwartału samorządowcy omawiają najważniejsze problemy i planują wspólne inwestycje.

Pierwsze po Nowym Roku spotkanie rozpoczęło się podsumowaniem ubiegłego roku i podziękowaniami za owocną współpracę. Udało się bowiem wspólnie zrealizować kilka przedsięwzięć, szczególnie inwestycji drogowych. I o nich rozmawiano najwięcej. Wójtowie z rozgoryczeniem mówili o wciąż pojawiających się w prasie ogólnopolskiej wiadomościach na temat ogromnych pieniędzy unijnych, które czekają na samorządowców. Niestety, okazały się one przysłowiowymi gruszkami na wierzbie. Stąd ograniczone możliwości inwestycyjne gmin i powiatu. Na przykład na zaplanowane w tym roku przez powiat remonty dróg potrzeba 8,5 mln zł, z czego wkład własny to 1,461 mln zł. Resztę miały stanowić właśnie pieniądze pozyskane z funduszy strukturalnych UE i Urzędu Marszałkowskiego. Nie wiadomo jednak, ile z zaplanowanych inwestycji uda się zrealizować.

Obecny na spotkaniu powiatowy lekarz weterynarii, Mariusz Dobosz, mówił o wchodzącym w 2008 roku programie zwalczania choroby Aujeszkiego w kraju. Powiat makowski zostanie w marcu włączony do akcji badania trzody chlewnej. Do marca zaś w powiecie badana będzie liczba zachorowań na białaczkę wśród bydła, co pomoże w uzyskaniu statusu regionu urzędowo wolnego od enzootycznej białaczki bydła. Na koniec Mariusz Dobosz zaapelował o rozwiązanie problemu bezpańskich psów. W ubiegłym roku bowiem zanotowano duży wzrost pogryzień.

Ogromnym kłopotem dla gmin jest wzrastająca liczba dzikich wysypisk śmieci. Nie wszyscy bowiem mieszkańcy podpisali umowy z firmami odbierającymi odpady, a śmieci, których nie da się spalić w domowych piecach, trafiają najczęściej do lasów. Joanna Rzepka, dyrektor wydziału rolnictwa, ochrony środowiska, promocji i rozwoju gospodarczego Starostwa Powiatowego mówiła o konieczności prowadzenia w urzędach ewidencji umów, które właściciele posesji podpisują z firmami wywożącymi śmieci oraz o edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży. Wydział rolnictwa planuje organizację powiatowych konkursów, uczących najmłodszych mieszkańców powiatu, jak dbać o środowisko naturalne. Kolejnym krokiem będzie zorganizowanie przez starostę spotkania, w którym uczestniczyć będą pracownicy urzędów gmin powiatu makowskiego zajmujący się sprawami odpadów. Odbędzie się ono 17 stycznia w sali konferencyjnej starostwa. W najbliższym czasie również odbędzie się spotkanie z właścicielami firm, które odbierają odpady z naszego terenu.

- Czystość powiatu zależy w dużej mierze od świadomości i odpowiedzialności mieszkańców - mówił Zbigniew Deptuła. - Zgodnie z ludowym porzekadłem, jak nas widzą, tak nas piszą.

Na pierwszym spotkaniu w tym roku samorządowcy podejmowali wiele tematów, omawiali też plany na przyszłość. Co uda się zrobić i jak przebiegać będzie współpraca, pokaże rok 2008. n

Dorota Kruk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki