MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa Osuchowa. Witacz wykonany przez Artura Szydlika, miejscowego rzeźbiarza. Zobacz prace tego wyjątkowego twórcy. Zdjęcia

Hanna Chromińska
Od niedawna gości przybywający do niewielkiej Nowej Osuchowej wita kolejne dzieło miejscowego artysty. Poznajcie Artura Szydlika- rzeźbiarza, metaloplastyka, twórcy oryginalnych asamblaży. Zobacz w galerii wykonane przez niego prace.

Niewielka wieś Nowa Osuchowa ma witacz autorstwa Artura Szydlika – rzeźbiarza, metaloplastyka, twórcy oryginalnych asamblaży. „Witacz” to plastyczny element ustawiany przy wjeździe do miejscowości (jednostki administracyjnej/regionu/państwa) z jej/jego nazwą oraz herbem. Coraz częściej witaczom – traktowanym jako wizytówka danego miejsca – nadaje się ciekawe formy graficzne.

Artur Szydlik tak opisuje genezę tego przedsięwzięcia:

Ideę witacza w Nowej Osuchowej zgłosił Dariusz Wawrzyniak – informatyk, który do miejscowej społeczności wszedł przez małżeństwo z osuchowianką. Obecnie Dariusz pracuje w Moskwie, ale - zauroczony Nową Osuchową – jest z nami w stałym kontakcie. Stworzył dla wsi stronę www.osuchowa.pl, a następnie zaproponował wybudowanie witacza. Tym tematem zainteresował mnie i Roberta Rogowskiego – kolejnego osuchowianina z wyboru, bardzo zaangażowanego we wspieranie miejscowych inicjatyw.

Ustalono, że myślą przewodnią witacza oraz jego plastycznym ujęciem będzie forma drzewa. Do akcji przyłączyła się także społeczność Szkoły Podstawowej im. Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego – nauczycielki Zofia Reluga, Martyna Łuczkowska i Małgorzata Samsel, uczniowie i ich rodzice. Młodzież szkolna wykonała wiele ciekawych prac przedstawiających ich wizje witacza. Do wsi prowadzą 4 wjazdy, jednak ze względu na różnego rodzaju ograniczenia mogliśmy zrealizować tylko jeden witacz. Jako jego lokalizację wybrano drogę za stawami przy ul. Kościelnej i Leśnej.

Nowa Osuchowa. Witacz

Głównym elementem naszego witacza jest wycięte w stalowej płycie ażurowe drzewo o uproszczonej formie i dynamicznej, targanej wiatrem sylwetce. U podstawy drzewa wycięto nazwę miejscowości. Pomiędzy konarami drzewa a nazwą miejscowości umieszczony jest herb Nowej Osuchowej zaprojektowany w 2003 r. przez mojego brata stryjecznego Roberta Szydlika. Płyta jest umieszczona na betonowym postumencie, na którym widnieje herb gminy Ostrów Mazowiecka

- opisuje Artur Szydlik.

Większość materiałów potrzebnych do budowy witacza - stalową płytę, beton, herb, farby - sfinansował Urząd Gminy Ostrów Mazowiecka za zgoda wójta gminy Waldemara Brzostka.

W prace zaangażowali się: Edward Stankiewicz, Piotr Piotrowski, Robert Rogowski, Arkadiusz Sitek, Krzysztof Gomoliszek, Tomasz Jerecki, Michał Sitek, Tomasz Andryszczyk, Jacek Kornet, Andrzej Zakrzewski, Seweryn Andryszczyk, Jacek Grabowski.

Pierwszy witacz powstał dzięki zaangażowaniu mieszkańców Nowej Osuchowej, ich rodzin i przyjaciół. Mieszkańcy już myślą o trzech kolejnych witaczach.

Chcielibyśmy, by każdy z nich przedstawiał trochę inne drzewo, a w roli projektantów widzimy dzieci i młodzież. Wykonane przez nich rysunki witaczy przedstawiają bardzo oryginalne koncepcje i wręcz proszą o realizację. Wybranym projektom nadałbym formę umożliwiającą realizację w metalu i w ten sposób Nowa Osuchowa witałaby przyjaźnie gości przybywających z każdej strony. Realizacja takiego przedsięwzięcia miałaby niezwykle pozytywny wpływ na integrację społeczności i dowartościowanie wszystkich pokoleń mieszkańców Nowej Osuchowej. Podstawowym problemem są kwestie finansowe, bo nie wszystko da się oprzeć na wolontariacie. Musimy też bardzo starannie przemyśleć kolejne lokalizacje, ze szczególnym uwzględnieniem własności gruntów

- mówi rzeźbiarz.

Nowa Osuchowa. Witacz a pomnik Kurpia Białego

Ze względu na artystyczną formę nowy witacz w Nowej Osuchowej można potraktować jako kolejny element osuchowskiej „galerii pod chmurką” czyli rozmieszczonych na terenie wsi rzeźb autorstwa Artura Szydlika. Prace tego artysty upamiętniają 800-lecie Osuchowej, są hołdem bohaterów bitwy pod Nagoszewem z 1863 oraz przypominają o obecności na tych terenach Kurpiów białych.

Odsłonięty w roku 2019 pomnik Kurpia Białego jako jedyna rzeźba na naszym terenie nie odnosi się bezpośrednio do martyrologicznych wydarzeń i nie upamiętnia konkretnej postaci. To symbol czci dla osadnictwa kurpiowskiego na terenie Nowej Osuchowej jako elementu naszej historii i tradycji. Nie jest to jednak tylko pomnik osuchowski – Puszcza Biała rozciąga się od Pułtuska po Wyszków i Ostrów Mazowiecką. Ten pomnik to wyraz szacunku dla każdego, kto czując się Kurpiem utożsamia się z naszą tradycją i kulturą. Drzewo na witaczu - odczytywane jako nawiązanie do Puszczy Białej - w subtelny sposób łączy się i z postacią Kurpia Białego i ze wspomnieniem powstańczo-partyzanckich epizodów. Kolejne drzewa-witacze z pewnością wzmocniłyby ten związek. Mamy nadzieję, że wspólnym wysiłkiem, dzięki życzliwości instytucji i wolontariuszy komplet witaczy wzbogaci Nową Osuchową o kolejne walory estetyczno-kulturowe

- mówi na koniec autor rzeźby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki