MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Noc Księgarń 2023 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, 13.10.2023

OPRAC.:
Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Fot. Tygodnik Ostrołęcki
Muzeum Żołnierzy Wyklętych wzięło udział w ogólnopolskiej akcji „Noc Księgarń 2023”. Czynna była w piątkowy wieczór muzealna księgarnia, w której znaleźć można wiele pozycji poświęconych historii Polski, ale były też inne punkty programu.

W ramach „Noc Księgarń 2023” przygotowano:

 • spotkanie z Mariuszem Soleckim „Jak niszczono Wyklętych w filmie i literaturze”
  Mariusz Solecki to autor dylogii o wizerunkach antykomunistycznych partyzantów w kulturze („Literackie portrety żołnierzy wyklętych. Esej o literaturze polskiej lat 1948–2010”, „Filmowe portrety żołnierzy wyklętych (1947–2017)”), pierwszej i jak dotąd jedynej antologii wierszy o żołnierzach wyklętych „Płaszcz chwały”. Solecki to też współpracownik kwartalnika „Wyklęci”, a z zawodu nauczyciel języka polskiego w VIII LO w Katowicach.
 • koncert Studia Piosenki Metro Ostrołęka, „Muzyczny wehikuł czasu: polskie przeboje lat 60.-80.”
 • Warsztaty rysowania komiksu z Hubertem Ronkiem, autorem rysunków do „Wojennej Odysei Antka Srebrnego”
  Pod okiem Huberta Ronka uczestnicy mogli postawić pierwsze kroki (a właściwie kreski) na twórczej komiksowej ścieżce, projektując bohatera swojego komiksu. Hubert Ronek to twórca komiksów, rysownik i scenarzysta. Pochodzi z Tomaszowa Mazowieckiego, obecnie mieszka i tworzy w Lublinie. W swoim dorobku ma tysiące plansz komiksowych i rysunków, publikacje w albumach, antologiach, podręcznikach, magazynach i prasie (głównie dla młodszych czytelników, np. „Kumpel”, „Victor Junior”, czy „Hop i Siup”). Obecnie rysownik dwóch serii historyczno-przygodowych: „Wojenna odyseja Antka Srebrnego” oraz „Aga, Adam i Hamlet na tropie tajemnic”. Równolegle tworzy autorską serię „W.E.” dla starszych czytelników.
 • Warsztaty linorytnicze
  Podczas zajęć uczestnicy mogli wyciąć dłutem w linoleum zaprojektowany przez siebie wzór. Warsztaty przeprowadzili pracownicy Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu, które przenosi zwiedzających w czasy Gutenberga i pierwszych drukarzy, pokazując kolejne etapy w rozwoju „czarnej sztuki” aż po XX wiek.
 • Turniej gry planszowej „Miś Wojtek”. To popularna gra planszowa IPN.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki