MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Myszyniec. Spotkanie z Mileną Nalewajk – autorką książki pt. „Nazwiska mieszkańców parafii w Myszyńcu”. 21.02.2023

OPRAC.:
Beata Dzwonkowska
Beata Dzwonkowska
Spotkanie odbyło się w czytelni Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej i dotyczyło prezentacji książki pt. „Nazwiska mieszkańców parafii w Myszyńcu”.

Publikacja, której wydawcami Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe im. Adama Chętnika oraz Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu to pozycja naukowa, która zawiera semantyczno-motywacyjną i strukturalną analizę myszynieckich nazwisk opracowaną na podstawie aktów zgonów z lat 1936-2016, omówienie zagadnień związanych z antroponimią, historię Myszyńca i tutejszej parafii. Powyższe kwestie autorka poruszyła w swojej prelekcji, zaznajamiając uczestników spotkania z przedmiotem swoich badań.

Na koniec były podziękowania i gratulacje kierowane w stronę autorki.

Burmistrz Miasta i Gminy Myszyniec – Elżbieta Abramczyk zwróciła uwagę na to, że oprócz niedawno świętowanego jubileuszu 100-lecia myszynieckiej świątyni, tematyka książki wpisuje się także w jubileusz 30-lecia odzyskania przez Myszyniec praw miejskich i 50-lecia istnieniagGminy Myszyniec, które szczególnie uroczyście świętowane będą w czerwcu bieżącego roku.

Wójt Gminy Czarnia – Marek Piórkowski podkreślił sumienność i ambicję w dążeniu do celów wyznaczanych sobie przez autorkę, która kieruje jednostką gminy Czarnia, jaką jest gminny żłobek. Życzliwie zachęcał także do podjęcia badań na terenie gminy Czarnia.

Michał Gers – dyrektor Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatury w Ostrołęce gratulując autorce podkreślił, jak ważne jest utrwalanie wiedzy na temat tożsamości i pamięci o przeszłości zarówno w wymiarze rodzinnym, jak i tym o szerszym zasięgu.

Głos zabrała także dyrektor GBP W Czarni – Dorota Młynarska, która także będąc filologiem, podkreśliła mrówczą pracę autorki oraz szczególną rolę trwałości źródeł pisanych jako tych, które kiedyś będą świadectwem czasów dzisiejszego pokolenia. Podziękowania za przekazanie cennej wiedzy na temat historii Kurpi i myszynieckich kwestii antroponimicznych, które dotychczas nie były obiektem odrębnych badań naukowych skierowała do autorki także dyrektor MGBP w Myszyńcu – Monika Kozłowska.

Milena Nalewajk jest absolwentką wydziału filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w Publicznej Szkole Podstawowej w Myszyńcu oraz pełni funkcję dyrektora Gminnego Żłobka przy Publicznej Szkole Podstawowej w Surowem. Ponadto jest członkiem Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego i Związku Kurpiów. Pracowała też jako korespondent w naszej redakcji. Stara się aktywnie uczestniczyć w życiu myszynieckiej parafii i lokalnej społeczności. W wolnych chwilach realizuje pasję, jaką jest śpiewanie. Prywatnie jest żoną oraz spełnioną mamą dwóch przedszkolaków.

Dziękuję wszystkim za gratulacje i każde miłe słowo skierowane w moją stronę. To wspaniały wieczór, jeden z najbardziej wyjątkowych w moim życiu, zupełnie inny, niepowtarzalny. Wyjątkowy, bo ktoś poświęcił swój czas dla mnie. Inny, bo ktoś zjawił się po to, żeby dowiedzieć się więcej o publikacji, której poświęciłam sporą część swojego życia

– powiedziała Milena Nalewajk.

Na spotkaniu obecni byli: burmistrz Myszyńca Elżbieta Abramczyk, proboszcz parafii pw. Trójcy przenajświętszej w Myszyńcu – ks. kan. dr Zbigniew Jaroszewski, ks. dr Tomasz Borkowski – wykładowca WSD w Łomży posługujący w parafii Myszyniec, wójt gminy Czarnia – Marek Piórkowski, dyrektor Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatury w Ostrołęce – Michał Gers, dyrektor PSP w Myszyńcu – Mirosław Aptacy, dyrektor PSP w Zalesiu – Iwona Tłomacka, dyrektor GBP w Czarni – Dorota Młynarska, dyrektor MGBP w Myszyńcu – Monika Kozłowska oraz emerytowana dyrektor Barbara Gieryk, Państwo Maciejewscy – właściciele Drukarni „J.J. Maciejewscy” z Przasnysza, rodzina i bliscy autorki oraz zainteresowani tematyką jej badań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki