Muzeum Żołnierzy Wyklętych o ludzkich szczątkach

Piotr Ossowski
Udostępnij:
Muzeum Żołnierzy Wyklętych opublikowało na swojej stronie internetowej duży tekst o sprawie możliwego odnalezienia ludzkich szczątków podczas trwających prac budowlanych.

O sprawie jest głośno od kilku tygodni. Teraz mamy pełne i oficjalne stanowisko Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Publikujemy je poniżej:

Mamy do czynienia z obiektem, który przez ponad sto lat służył celom penitencjarnym, również podczas okupacji niemieckiej i w okresie stalinowskim. Wiemy, że na jego terenie wykonywane były wyroki śmierci. Dlatego od początku było dla nas oczywiste, że wszelkiego rodzaju prace ziemne muszą być prowadzone ze szczególną ostrożnością. Nie wiemy dotąd, gdzie dokładnie na terenie aresztu dokonywano egzekucji, natomiast w trakcie realizowania wykopów pod nowopowstający budynek znaleziono łuski po nabojach kaliber 7,62 × 25 mm, pasujące do pistoletu Tokariewa (TT)
– czytamy w artykule.

I dalej:

Prowadzenie prac poszukiwawczych w naszym obiekcie utrudnia fakt, że w latach powojennych wielokrotnie przekopywano teren m. in. w celu ułożenia różnego rodzaju instalacji. Za głównym budynkiem umiejscowiono również dwa zbiorniki przeciwpożarowe o pojemności 15 tys. i 23 tys. litrów, których utworzenie wymagało wybrania znacznej ilości ziemi.
Przed rozpoczęciem prac ziemnych przeprowadzone zostały badania georadarowe w celu rozpoznania terenu, a wytypowane miejsca sprawdzono pod kątem obecności ludzkich szczątków. Od momentu rozpoczęcia prac ziemnych nadzór nad nimi sprawuje archeolog, który dokonuje wstępnej oceny znalezionych obiektów. W uzasadnionych przypadkach na miejsce wzywana jest policja, która decyduje o podjęciu dalszych kroków, w tym również, o poinformowaniu prokuratury. Podczas prac kilkakrotnie natrafiano na szczątki kostne, jednak dotąd były to wyłącznie szczątki pochodzenia zwierzęcego.
13 grudnia 2017 w zbiorniku z wapnem natrafiono na trudną do identyfikacji materię, co do której zaistniały podejrzenia, że może zawierać szczątki ludzkie. Na uwagę zasługuje fakt, że dół z wapnem, z którego wydobyto próbkę materiału do badań, jest szczelnie otoczony konstrukcją z drewnianych desek.
„Doły z wapnem gaszonym, używanym do celów budowlanych nie były zabezpieczane drewnianym szalunkiem, ponieważ utrudniałoby to odpływ wody. Natomiast przynajmniej jeden spośród dwóch odkrytych dotąd zbiorników z wapnem został starannie oszalowany. Oznacza to, że prawdopodobnie służył do przechowywania wapna w postaci płynnej” – mówi Antoni Smoliński, archeolog sprawujący nadzór nad pracami ziemnymi prowadzonymi na terenie byłego aresztu śledczego.
Pobrana próbka została dostarczona do Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu. Obecnie czekamy na wyniki badań, które pozwolą ustalić, czy znaleziony materiał zawiera szczątki pochodzenia ludzkiego. Prace budowlane nie zostały dotąd wstrzymane, ponieważ po zabezpieczeniu i ogrodzeniu terenu mogą być nadal prowadzone w pozostałych częściach kompleksu, bez ryzyka naruszenia miejsca znaleziska. Jednocześnie dyrektor Muzeum Jacek Karczewski deklaruje, że jeśli wynik analizy potwierdzi powyższe przypuszczenia, natychmiast podjęte zostaną dalsze prace poszukiwawcze:
„Mając na uwadze historię obiektu stale bierzemy pod uwagę, że istnieje prawdopodobieństwo odnalezienia w tym miejscu szczątków ludzkich. Dopóki nie wykluczymy takiej możliwości, dołożę wszelkich starań, aby każdy przypadek budzący wątpliwość został dokładnie zbadany. Do tej pory udaje nam się zabezpieczać znaleziska bez wstrzymania prac budowlanych, ale jeżeli okaże się, że na terenie obiektu byli grzebani ludzie, wydobycie ich szczątków będzie sprawą absolutnie priorytetową.”

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie