MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Treblinka zyska nowy pawilon wystawienniczy. Budowę dofinansuje samorząd Mazowsza, umowę podpisano 22.11.2023

OPRAC.:
Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Fot. Tomasz Słupski, www.mazovia.pl
W ciągu kilku najbliższych lat w muzeum powstanie nowy obiekt wystawienniczo-edukacyjny. Samorząd Mazowsza przeznaczył na ten cel ponad 24 mln zł.

To jedna z najważniejszych inwestycji Muzeum Treblinka – niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady i obozu pracy (1941–1944). Dzięki niej zwiększy się przestrzeń ekspozycyjna oraz możliwość organizacji wydarzeń edukacyjnych. Główną ideą przyświecającą utworzeniu nowego pawilonu jest upamiętnienie i oddanie hołdu ofiarom Treblinki. 22 listopada 2023 w podpisaniu umowy wzięła udział m.in. członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Nowy pawilon ma powstać do 2025 r. obok istniejących zabudowań. W czerwcu Sejmik Województwa Mazowieckiego zabezpieczył w budżecie środki na umowę dotacyjną na kwotę prawie 23,5 mln zł z rozbiciem na lata: 2023 r. – ponad 2 mln zł, 2024 r. – 13,4 mln zł, 2025 r. – 7,7 mln zł.

Budynek o kształcie prostokąta ma mieć 2576,25 m kw. powierzchni użytkowej. Obiekt będzie miał dwie kondygnacje, w tym jedną podziemną. Pawilon zostanie podzielony na kilka stref. W części ekspozycyjnej znajdą się: wystawy stała i czasowa oraz sala, w której znajdą się rzeźby Samuela Willenberga. Powstanie też sala wielofunkcyjna dla 100 osób i trzy sale edukacyjne. Dodatkowo w budynku zaprojektowane zostaną strefy modlitewna i biurowo-administracyjna, w tym archiwum i biblioteka, a także strefa magazynowa.

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki