75. rocznica buntu więźniów obozu zagłady Treblinka II...

  75. rocznica buntu więźniów obozu zagłady Treblinka II [ZDJĘCIA]

  Mikołaj Chromiński

  Tygodnik Ostrołęcki

  Aktualizacja:

  Tygodnik Ostrołęcki

  75. rocznica buntu więźniów obozu zagłady Treblinka II [ZDJĘCIA]
  1/25
  przejdź do galerii

  ©Mikołaj Chromiński

  Na terenie byłego obozu zagłady w Treblince odbyła się niecodzienna uroczystość
  2 sierpnia 1943 roku w obozie zagłady Treblinka II wybuchł bunt. Nierówną walkę z obozowymi strażnikami podjęło ponad 700 więźniów. Około 200 uczestników buntu wydostało się poza teren obozu. Kilkudziesięciu z nich przeżyło wojnę. 19 lutego 2016 r. zmarł Samuel Willenberg – ostatni więzień obozu zagłady Treblinka II.

  2 sierpnia, w 75. rocznicę buntu więźniów, w Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince z inicjatywy Żydowskiego Instytutu Historycznego odbyła się uroczystość upamiętniająca bohaterów buntu.


  Na największym cmentarzu polskich Żydów przemawiali kolejno: Jolanta Hercog - zastępca dyrektora ŻIH, ambasador Izraela Anna Azari, Włodzimierz Paszyński - zastępca prezydent m. st. Warszawy i Ada Krystyna Willenberg - wdowa po Samuelu Willenbergu.

  List od Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał minister Wojciech Kolarski, a list od wicepremiera Piotra Glińskiego - Piotr Szpanowski, zastępca dyrektora departamentu dziedzictwa kulturowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Był także Mateusz Szpytma - wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, który odczytał list od prezesa IPN.

  Fragmenty relacji więźnia obozu Treblinka II Abrahama Jakuba Krzepickiego odczytał Marek Zając - Sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

  Psalmy w intencji więźniów odmówili: Naczelny Rabin Polski - Michael Schudrich, rabin Stas Wojciechowicz, rzecznik Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Węgrowie ks. Paweł Szwedo i proboszcz parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie ks. Michał Jabłoński.

  Pod pomnikiem ofiar obozu zagłady wieńce złożyli: ambasador Czech Ivan Jestřáb, ambasador Niemiec Rolf Nikiel, pierwszy radca ambasady Francji Mathieu Carmona, przedstawiciele Ambasady Stanów Zjednoczonych – Frank Finver, radca ds. prasy i kultury oraz John Armstrong, radca ds. ekonomicznych, przedstawiciel Ambasady Królestwa Niderlandów - Krzysztof Weyher, przedstawicielka Ambasady Austrii - Aleksandra Radziwoń, pracownicy Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince oraz przedstawiciele instytucji kultury i żydowskich organizacji społecznych.

  W 75. rocznicę buntu więźniów obozu zagłady Treblinka II w siedzibie Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince otwarto wystawę „Szmul Zygielbojm. Milczeć nie mogę i żyć nie mogę”. Na 18 planszach z tekstami w językach polskim i angielskim zestawiono najważniejsze fakty z biografii działacza politycznego związanego z socjalistyczną partią Bund, który od lutego 1942 r. pełnił funkcję członka Rady Narodowej przy rządzie Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie w Londynie. Zaprezentowane materiały przedstawiają życie i działalność Zygielbojma. W nocy z 11 na 12 maja 1943 r. w Londynie na znak protestu przeciwko obojętności świata wobec Zagłady Żydów Szmul Zygielbojm popełnił samobójstwo. W liście pożegnalnym skierowanym do władz RP w Londynie Zygielbojm napisał: „Milczeć nie mogę i żyć nie mogę, gdy giną resztki ludu żydowskiego w Polsce, którego reprezentantem jestem. (..) Nie było mi dane zginąć tak, jak oni, razem z nimi. Ale należę do nich, do ich grobów masowych.”

  Zobacz galerię

  Czytaj treści premium w Tygodniku Ostrołęckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polub nas na Facebooku

  Specjalnie dla Was

  Nasze akcje [plebiscyty, konkursy, imprezy]

  Nasze akcje [plebiscyty, konkursy, imprezy]

  Czy dałbyś radę żyć w celibacie? Sprawdź! [QUIZ]

  Czy dałbyś radę żyć w celibacie? Sprawdź! [QUIZ]

  Światowy Dzień Zwierząt 2018. Oto zdjęcia Waszych pupili!

  Światowy Dzień Zwierząt 2018. Oto zdjęcia Waszych pupili!