Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lelis. Dożynki województwa mazowieckiego, 4.09.2022. Zdjęcia

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą polową (na stadionie gminnym w Lelisie - tu także odbyła się druga - rozrywkowa - część dożynek).

Na stadionie w Lelisie zjawiło się duże grono znakomitych gości. Z marszałkiem Mazowsza Adamem Struzikiem na czele. Był też europoseł Jarosław Kalinowski, posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz, radni województwa mazowieckiego, samorządowcy z regionu.

- Spotykamy się już po raz 23. na dożynkach wojewódzkich, by podziękować Panu Bogu za opatrzność, za to, że czuwa nad całym Mazowszem, ale też podziękować rolnikom, producentom, ludziom, którzy są w otoczeniu rolnictwa - mówił marszałek Adam Struzik. - 40 proc. mieszkańców Mazowsza żyje na terenach wiejskich i miejsko-wiejskich. To dobry moment, aby wszystkim związanym z rolnictwem podziękować. Jako samorząd Mazowsza wspieramy wiele dziedzin z otoczenia rolnictwa. Np. w tym roku 1/8 naszego budżetu, czyli ponad pół miliarda złotych przeznaczamy na wsparcie dla naszych partnerów w gminach, powiatach, dla organizacji pozarządowych. Myślę, że ok. 80 proc. tych środków trafia do środowiska wiejskiego. Mogę z dumą powiedzieć, że Mazowsze jest liderem rozwoju nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Dziękuję z serca mazowieckim rolnikom, dziękuję wszystkim, którzy przysłużyli się dla dobra wspólnego. życzę wam dobrej przyszłości. Myślę, że nawet najtrudniejsze czasy wymagają tego co nazywamy szacunkiem dla dobra wspólnego, co nazywamy solidarnością, co nazywamy pomocniczością. I tak na marginesie, plakat dożynek jest bardzo piękny - dwie dłonie stykające się w geście pomocy, oddania, na tle mazowieckich łanów zbóż, w oddali mały kościółek wiejski, pewnie drewniany. To wszystko w pewnym sensie symbolika naszego województwa - solidarnego, pomocniczego. Województwa, w którym chcemy wspólnie żyć, pracować i poszerzać możliwości rozwojowe.

Tuż przed tradycyjnym obrzędem dzielenia się chlebem Zespól tańca Ludowego "Ostrołęka" zatańczył przed sceną poloneza.

Biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej Tadeusz Bronakowski poświęcił chleb dożynkowy, po czym wraz z samorządowcami podzielił go pomiędzy uczestników dożynek.

- Dożynki to piękny dzień, kiedy jest podsumowanie rolniczego trudu i znoju. I na Kurpiach nie możemy jeszcze powiedzieć o zakończeniu prac, bo mamy jeszcze zbiory kukurydzy na pasze dla bydła. Ale zboża są już zebrane. Możemy powiedzieć, że ten rok nie był najlepszy. Na pewno będzie mniej żywności, musimy ją z tego powodu bardziej szanować - mówił starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł. - Chciałem z tego miejsca podziękować wszystkim rolnikom oraz osobom związanym z sektorem żywnościowym. Życzę, żeby przyszłe lata były latami o bardziej sprzyjającej aurze, żeby Pan Bóg dał taką pogodę, z której będą się cieszyli i rolnicy, i my wszyscy.

- Bardzo się cieszę, że Dożynki Województwa Mazowieckiego mogą odbywać się w takiej małej miejscowości. Tu właśnie od podstaw możemy się przekonać jak trudna, wymagająca jest praca rolnika. I dziś możemy podziwiać ten bochen chleba, który był złożony na ołtarzu przez starostów dożynek. Bochen, który jest wypracowany w pocie czoła rolnika. Nie ma lepszej okazji, by głośno powiedzieć naszym rolnikom: Dziękujemy! - mówił z kolei wójt gminy Lelis Stefan Prusik.

Swoje wieńce - przepiękne - przywiozły delegacje powiatów z całego Mazowsza. Wieńce wzięły udział w konkursie na najpiękniejszy.

Oto wyniki:

  1. powiat łosicki
  2. powiat wołomiński
  3. powiat żuromiński
  • wyróżnienia: powiat lipski, powiat białobrzeski, powiat nowodworski, powiat ostrowski, powiat pruszkowski

Podczas dożynek rozstrzygnięto także gminny konkurs "Smaki regionu”:

  • 4. miejsce ex aequo: Marcin Murach, Maria Kaczyńska, Anna Pędzich, Milena Wołosz, Bogumiła Majewska-Madrak, Marta Białczak, Beata Kowalska, KGW Gąszczanki w Gąskach, Milena Sobiech, Katarzyna Majewska, Marta Piekarska, Małgorzata Antoszewska, Elżbieta Kozłowska
  • 3. miejsce ex aequo: KGW w Kamiance, KGW w Gnatach, KGW Borowik w Borawem, Natalia Wołosz, Małgorzata Wołosz
  • 2. miejsce ex aequo: Kółko Rolnicze Nad Rozogą w Łęgu Starościńskim, Dzienny Dom Senior Plus w Durlasach, Irena Piersa, Tomasz Wołosz, Monika Czeleń
  • 1. miejsce aequo: KGW Borówki w Lelisie, Kółko Rolnicze Zagajnica w Łodziskach, Pasieka „Słodka Dąbrówka” Kurpiowsko-Mazowiecki Związek Pszczelarzy w Ostrołęce, Joanna Sypniewska, Aldona Pajka

Dyplomy uznania od marszałka województwa odebrali:

  • Anna Dobkowska - przewodnicząca Rady Gminy Lelis
  • Stanisław Szczepanek - wiceprzewodniczący RG Lelis
  • Stefan Prusik - wójt gminy Lelis

Wieczorną gwiazdą dożynek ma być zespół Leszcze!

W niedzielę 4 września odbyły się także dożynki w Kadzidle:

Dożynki w Kadzidle. Niedziela Kadzidlańska. W tym roku gwiaz...

Zobacz inne materiały z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki