MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile kosztuje zbiór sianokiszonki? Trawy idą pod kosy, zaczynają się zielone żniwa w Polsce

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Nie przesusz nadmiernie traw, jeśli zamierzasz przygotować sianokiszonkę np. na pryzmie. "Finalna zawartość suchej masy przed ostatnim etapem procesu przygotowania sianokiszonki powinna wynosić 30-35% w sytuacji, kiedy materiał zakiszany będzie w silosie lub pryzmie. Jeśli zakiszać będziemy w balach, zawartość ta może być nieco wyższa i wynosić około 45%", radzi Wielkopolski ODR.
Nie przesusz nadmiernie traw, jeśli zamierzasz przygotować sianokiszonkę np. na pryzmie. "Finalna zawartość suchej masy przed ostatnim etapem procesu przygotowania sianokiszonki powinna wynosić 30-35% w sytuacji, kiedy materiał zakiszany będzie w silosie lub pryzmie. Jeśli zakiszać będziemy w balach, zawartość ta może być nieco wyższa i wynosić około 45%", radzi Wielkopolski ODR. pixabay.com/wurliburli
Z racji wcześnie rozpoczętej wiosny pokos traw oraz ich zbiór mogą być przyspieszone. Kto potrzebuje usługi, już sprawdza ceny zbioru sianokiszonki, prasowania siana, kosiarki za godzinę pracy na polu. Rolnicy na całym kraju przystępują do zbioru traw. To ważny okres, od którego zależy jakość paszy dla zwierząt gospodarskich w kolejnych miesiącach. Ile kosztuje zbiór siana lub sianokiszonki w 2024 roku?

Spis treści

Pierwszy pokos zebrany w optymalnym terminie gwarantuje rolnikom maksymalną wydajność i wyższą produktywność w drugim pokosie. Wartość paszy z łąki zależy od gatunków roślin w runi. Najlepsza kiszonka powstaje z traw i roślin motylkowych.

Usługi rolnicze: cena za zbiór sianokiszonki, siana, kosiarkę i prasę

Tona siana w województwie kujawsko-pomorskim kosztuje od 250 do 300-350 zł. Najczęściej pojawiającą się stawką w notowaniach ośrodka doradztwa rolniczego jest 300 zł/t. Stawka z końca kwietnia 2024 r. za zbiór sianokiszonki w powiecie toruńskim to 350 zł/ha.

Średnie ceny usług rolniczych odnotowanych przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego:

  • kosiarka rotacyjna 175 zł/h
  • prasa kostkująca wielkogabarytowa 233 zł/h
  • prasa zwijająca 233 zł/h
  • siano łąkowe 60 zł/dt.

W prywatnym ogłoszeniu rolnika z Wielkopolski świadczącego usługi zbiór trawy na sianokiszonkę przyczepą zbierającą z 27 nożami kosztuje 200 zł/przyczepa. Ogłoszeniodawca zaznacza, że odwóz na pryzmę w tej cenie przewiduje do 1 km od miejsca zbioru.

Kiedy zbierać trawy na sianokiszonki?

Użytki zielone, odpowiednio zarządzane, zapewniają hodowlom bydła wartościową paszę objętościową. To na drugą połowę maja przypada z reguły pierwszy pokos, jednak trzeba pamiętać o wpływie pogody. W tym roku wczesna wiosna sprzyjała, dzięki czemu zbiory zielonek mogą być przyspieszone.

Wysoka jakość i odpowiednia ilość kiszonki ma duże znaczenie dla dochodowości w produkcji bydła. Kiszonka bogata w składniki odżywcze zapewnia zwierzętom niezbędne białko, witaminy i minerały, co przekłada się na lepsze zdrowie, wzrost i wydajność mleczną lub mięsną. Kiszonka jest tańszą alternatywą dla pasz treściwych, co pozwala obniżyć wydatki na żywienie stada.

„Optymalny termin koszenia użytków zielonych przypada na stadium kłoszenia się traw lub pełnie pączkowania roślin motylkowych. Opóźnienie tego terminu powoduje zmniejszenie w roślinach ilości białka ogólnego, a zarazem zwiększenie ilości włókna”, wyjaśnia na swojej stronie Wielkopolski ODR.

Jak nisko kosić łąkę?

Ustawienie wysokości koszenia ma zasadnicze znaczenie dla kolejnego zbioru. Trawa skoszona poniżej 5 cm nie ma szans na pełną regenerację. Takie niskie koszenie osłabia murawę i czyni ją bardziej podatną na choroby i szkodniki. Zaleca się koszenie na wysokość co najmniej 5 cm, a optymalnie 6-7 cm.

Z kolei zbyt wysokie koszenie hamuje wzrost młodych pędów traw. Idealny czas na koszenie to poranek, gdy rosa zniknęła, a słońce przyspiesza suszenie roślin. Unika się tak strat związanych z oddychaniem ściętej trawy.

Podsumowując, koszt zbioru sianokiszonki lub siana w Polsce zależy m.in. od wybranej technologii przygotowania zielonki dla bydła. Proces przygotowania sianokiszonki obejmuje zazwyczaj koszenie, zgrabianie, prasowanie i owijanie folią. Osobno płaci się za transport, jeśli jest wymagany.

Obecnie trwa sezon na zbiory zielonki, zwane też zielonymi żniwami. Ceny usług rolniczych mogą się różnić w zależności od regionu, rodzaju używanego sprzętu i zakresu świadczonych usług.

Źródła: Wielkopolski ODR, Kujawsko-Pomorski ODR,

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile kosztuje zbiór sianokiszonki? Trawy idą pod kosy, zaczynają się zielone żniwa w Polsce - Strefa Agro

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki