MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ptaki polskiej wsi. Spotkasz je na polach i łąkach. Niektóre trudno jest dostrzec w zaroślach. Część wróciła już do Polski

Justyna Madan
Justyna Madan
Na terenach rolniczych można spotkać wiele ptaków. Niektóre są mistrzami kamuflażu
Na terenach rolniczych można spotkać wiele ptaków. Niektóre są mistrzami kamuflażu pixabay.com
Pola bogate w zboża, łąki mieniące się kolorami, a nad nimi i wśród wysokich traw – ptaki. Z otoczeniem gospodarstw polskiej wsi silnie kojarzy się bocian biały i chodzące po podwórku wróble i mazurki, ale przecież nie są to jedyne dzikie ptaki, które odwiedzają tereny rolnicze. Żyje ich tutaj zdecydowanie więcej.

Spis treści

Skowronki, kuropatwy, przepiórki, derkacze, czy kukułki to ptaki, które towarzyszą polskim rolnikom od wieków.

– Niektóre są z nami nawet zimą, inne tylko sezonowo. Dlatego ptaki są naszymi sąsiadami. Bo żyją najbliżej człowieka lub w ukształtowanym przez rolników krajobrazie, który często jest ich jedynym miejscem życia. I jak z sąsiadami bywa, są z nami na dobre i na złe. Trudno wyobrazić sobie bez nich życie – opisuje Adam Zbyryt, stowarzyszenie Ptaki Polskie na stronie Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Zobacz: Oto ptaki polskiej wsi

Świat bez ptaków całkiem by się zmienił?

Na pytanie: jaki wpływ na ekosystem mają ptaki, prof. Piotr Tryjanowski z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu ma bardzo prostą odpowiedź: Olbrzymi. – W paru miejscach na Ziemi wręcz kluczowy, zwłaszcza na niektórych wyspach oceanicznych i Antarktydzie.

– Ptaki zjadają olbrzymie ilości owadów, ale też drobnych gryzoni – to znakomita funkcja pełniona w ekosystemie. Rzecz jasna same też są zjadane – bo materia i energia muszą krążyć – wyjaśnia ekspert.

Jak dodaje prof. Tryjanowski, ptaki są odpowiedzialne za rozsiewanie wielu roślin. – To nazywa się „ornitochoria”. Te rośliny są nam doskonale znane: cis, bez koralowy, głóg, dzikie śliwy i mnóstwo innych. Także przez ptaki żyjące tuż koło nas (kwiczoł, kos, rudzik) pomagają w rozsiewaniu. A jeśli spojrzymy na sójkę, która roznosi żołędzie, to można powiedzieć, że wręcz przekształca otwarte przestrzenie w lasy – zauważa profesor.

Te ptaki spotkasz na polskiej wsi

– Tereny rolnicze o mozaikowym układzie użytków są szczególnie cenne dla ptaków. Kombinacja sąsiadujących ze sobą pól, łąk, pastwisk, obecność nieużytkowanych rolniczo fragmentów przestrzeni, lokalnych mokradeł i oczek wodnych wpływa na wzrost różnorodności gatunkowej ptaków – wymienia Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Jak dodają eksperci z OTOP, „królem łąk i pól jest skowronek. Ptak ten jest fenomenem energetycznym – śpiewa w locie na wdechu i wydechu, wykonując od 10-12 uderzeń na sekundę. W Polsce mamy wiele miejsc, gdzie możemy zasłuchiwać się w śpiew tego ptaka, jednak są kraje, w których zniknął on już z krajobrazu rolniczego”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki