Kupując frytki w McDonald’s wspierasz rodziny hospitalizowanych dzieci. Ruszyła coroczna akcja McHappy Day

Materiał promocyjny McDonald's Polska
Dom Ronalda McDonalda w Warszawie.
Dom Ronalda McDonalda w Warszawie.
Choroba dziecka i pobyt w szpitalu to trudny moment dla całej rodziny. Wie o tym McDonald’s Polska, dlatego ponownie organizuje akcję McHappy Day. 2-3 i 9-10 grudnia firma przekaże 1 zł z każdej sprzedanej porcji frytek na budowę trzeciego Domu Ronalda McDonalda.

Aby rodzina mogła być razem

O tym, że kariera czy nowy samochód niewiele znaczą, przekonujemy się, gdy pojawia się problem ze zdrowiem. Rzeczy materialne szczególnie tracą na znaczeniu, jeśli choroba dotyka najmłodszych członków rodziny. W leczeniu i rehabilitacji główną rolę odgrywają lekarze i personel medyczny, ale rodzice i bliscy dokładają bezcenną cegiełkę – swoją obecność i wsparcie. Sami również potrzebują siły, aby walczyć z chorobą dziecka i dać mu poczucie bezpieczeństwa. Właśnie dlatego od ponad 20 lat Fundacja Ronalda McDonalda otacza opieką całe rodziny w trudnym czasie, jakim jest pobyt w szpitalu.

– Nie jesteśmy gotowi na chorobę dziecka. Diagnoza oznaczająca długą hospitalizację zawsze jest zaskoczeniem. Fundacja codziennie pomaga rodzinom z całej Polski, w dwóch Domach Ronalda McDonalda, w Krakowie i Warszawie. Z rozmów z rodzinami, choć każda historia jest inna, dowiadujemy się zawsze tego samego: nikt nie przewidział, że choroba oznacza przeprowadzkę do szpitala i zmiany w życiu dosłownie każdego członka rodziny – mówi Katarzyna Rodziewicz, prezeska zarządu i dyrektorka wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.

– Bliskość daje poczucie bezpieczeństwa. Ciężar choroby nie odbiera sił do działania, gdy wokół dziecka zbiera się grupa kochających je najbliższych mu osób. Gdy leczenie wymaga wyjazdu z domu do innego miasta, gdy z miejsca, z którego wyjeżdżamy, mamy do szpitala setki kilometrów, jeśli jest tam Dom Ronalda McDonalda, wszystko zaczyna się układać. Możliwość zabrania całej rodziny do Domu jest wsparciem dla rodziców, dla rodzeństwa i dla dziecka w szpitalu, które ma wszystkich na wyciągnięcie ręki – dodaje.

Kupując frytki w McDonald’s wspierasz rodziny hospitalizowanych dzieci. Ruszyła coroczna akcja McHappy Day

Domy Ronalda McDonalda to miejsca zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie szpitala. Rodzice i bliscy hospitalizowanych dzieci mogą tu zamieszkać w czasie leczenia, odpocząć, przygotować posiłek lub zrobić pranie. Prywatność zapewniają im komfortowe pokoje z łazienkami ale wszyscy doceniają części wspólne i możliwość korzystania z doskonale wyposażonej kuchni, jadalni czy biblioteki. Pobyt w Domach jest bezpłatny. Najczęściej korzystają z Domów rodziny pacjentów z oddziałów onkologicznych, neonatologicznych i kardiologicznych. Obecnie w Polsce funkcjonują dwa Domy Ronalda McDonalda. Jeden przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, drugi – przy Dziecięcym Szpitalu Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Do tej pory Fundacja zapewniła w nich ponad 90 tys. noclegów. Najdłuższy pobyt rodziny trwał 575 dni.

O tym, jak ważne jest istnienie Domów, mówią sami rodzice.

– U Gabrysi wykryto wrodzoną przepuklinę przeponową. Kiedy okazało się, że leczenie będzie odbywać się daleko od domu, w Warszawie, od razu skierowano nas do Domu Ronalda McDonalda. Spędziliśmy tam łącznie 133 dni, które dzięki atmosferze, jaką tworzą pracujący tam ludzie i wolontariusze Fundacji, stały się łatwiejsze do przetrwania. Oczywiście rozmawia się o tym, co dzieje się w szpitalu, ale przy tym także o zwykłych sprawach życia codziennego, czyli o pracy i o tym, jak wyglądał świat przed leczeniem. Dziś mija rok, odkąd opuściliśmy Dom jako podopieczni Fundacji. Gabrysia jest zdrowa. Kiedy tylko jesteśmy w pobliżu, odwiedzamy Dom. To niesamowite, że wszyscy nas tam pamiętają i nadal traktują jak rodzinę. Ludzie, którzy tworzą Fundację Ronalda McDonalda, są do tego po prostu stworzeni, przekonują rodzice.

Pomóż zbudować trzeci Dom Ronalda McDonalda

Obecnie trwają prace nad budową trzeciego Domu, który ma powstać w Warszawie, dokładnie przy Instytucie „Pomnik–Centrum Zdrowia Dziecka”.

Wizualizacja trzeciego domu Ronalda McDonalda.
Wizualizacja trzeciego domu Ronalda McDonalda.

Każdy z nas może włączyć się i pomóc w jego stworzeniu. Już za moment, jak co roku, ruszy akcja McHappy Day realizowana w restauracjach McDonald’s na całym świecie. W Polsce odbędzie się w pierwsze dwa weekendy grudnia: 2-3.12.2023 oraz 9-10.12.2023. Na czym polega? Podczas tych weekendów McDonald’s przekaże 1 zł od każdej kupionej porcji frytek na budowę Trzeciego Domu Ronalda McDonalda. Nie ma ograniczeń, każda porcja frytek to złotówka przekazana w dobrym celu. Dotyczy to zarówno frytek sprzedawanych w zestawach, jak i kupionych a la carte, każdego rozmiaru, w restauracjach, w zamówieniu na miejscu lub na wynos czy w dostawie do domu.

– To wyjątkowo łatwa i przyjemna forma pomocy. W grudniowe weekendy jednoczymy siły z gośćmi, pracownikami, franczyzobiorcami i dostawcami na rzecz Fundacji Ronalda McDonalda. Organizujemy akcję McHappy Day, by stworzyć w Polsce kolejny Dom dla rodzin hospitalizowanych dzieci – mówi Katarzyna Jędrek-Giza, Impact Senior Manager w McDonald’s Polska.

W ubiegłym roku, po zakończeniu akcji McHappy Day, konto Fundacji zasiliła kwota 2 255 826 zł. Środki zostały przeznaczone na funkcjonowanie, wyposażenie i utrzymanie warszawskiego Domu Ronalda McDonalda, zlokalizowanego na terenie kampusu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kupując frytki w McDonald’s wspierasz rodziny hospitalizowanych dzieci. Ruszyła coroczna akcja McHappy Day - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki