MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Maków Maz. „Głos wołający na pustyni” - parafia św. Józefa w Makowie Mazowieckim wychodzi naprzeciw potrzebom wiernych

Renata Jasińska
Renata Jasińska
Agnieszka Otłowska
Maków Mazowiecki. Jak w czasie epidemii koronawirusa umocnić się duchowo? - parafia św. Józefa w Makowie Mazowieckim dociera do wiernych online.

W obliczu stanu zagrożenia epidemiologicznego w Polsce, szkoły i urzędy zostały zamknięte. Rozprzestrzeniający się koronawirus stał się też powodem do ograniczenia liczby wiernych na mszach świętych do 5 osób - wyłączając osoby duchowne.

Biskupi udzielili dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej osobom w podeszłym wieku, dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi opiekę, a także osobom z objawami infekcji i wszystkim tym, którzy czują obawę przed zarażeniem. Msze transmitowane są z pośrednictwem telewizji, radia i Internetu, zaś na profilach facebookowych parafii udostępniane są modlitwy, rozważania, i przykłady rekolekcji.

Głos wołający na pustyni

Są jednak i tacy wierni, którzy przyzwyczaili się już do swojej wspólnoty, kościoła i swoich duszpasterzy. Naprzeciw ich potrzebom wychodzą księża z parafii św. Józefa w Makowie Mazowieckim.

Na facebookowym profilu kościoła codziennie zamieszczane są kilkuminutowe filmiki, w których można posłuchać rozważań wielkopostnych makowskich księży. Seria zatytułowana jest „Głos wołający na pustyni” , a jej zadaniem jest, pomoc wiernym choć na chwilę zatrzymać się i znaleźć czas na rozważanie Słowa Bożego, w tej trzeba przyznać, niecodziennej sytuacji.

Wielki Post to czas szczególny, pełen refleksji wewnętrznej. Chciałbym żebyśmy przeżyli ten czas wraz z Jezusem na pustyni. Czas kwarantanny i epidemia, która panuje na świecie i w Polsce daje nam sposobność byśmy ze swoich domów, z dala od tłumów, zrobili sobie taką właśnie pustelnię w sensie duchowym

- zachęca w pierwszym filmiku ksiądz Mariusz Marciniak, wikariusz parafii św. Józefa.

Nowy film, nowe rozważania

Nowe filmiki ukazują się codziennie. – Zaczęliśmy od piątku i zdecydowaliśmy się, by spotykać się z wiernymi każdego dnia. Najbardziej zależało nam, by dotrzeć do osób samotnych, chorych i wszystkich innych, dla których ten czas izolacji jest szczególnie trudny – mówi nam Agnieszka Otłowska, współprowadząca profil parafii.

- Na początku udostępnialiśmy na profilu parafii, treści zamieszone już w Internecie, takie jak transmisje Mszy Świętych, rekolekcji, czy Apelu Jasnogórskiego. Potem jednak wpadłam na pomysł, by w tym trudnym czasie „połączyć” parafian z naszymi księżmi. Poprosiłam więc ks. Mariusza, by stał się „głosem wołającym na pustyni” – dodaje.

Odzew bardzo pozytywny

Nakręciliśmy więc pierwszy film, który był zachętą do słuchania nas na Facebooku, ale także do odwiedzania naszego kościoła w ciągu tygodnia, tak by każdy mógł skorzystać w osobistej modlitwy w samotności. Odzew był bardzo pozytywny. Wiele osób napisało do nas z podziękowaniem i z prośbą o kolejne filmy

- opowiada nasza rozmówczyni.

- Te filmiki mają dodać nie tylko otuchy, ale również stać się pokrzepieniem w tym trudnym dla wszystkich czasie. Poprzez proste dźwięki, chwile zadumy chcemy, aby każdy z naszych parafian mógł jeszcze mocniej przylgnąć do Chrystusa, i to właśnie Jemu w tym czasie kwarantanny, poświecić odrobinę czasu – dodaje ks. Mariusz.

Ta niecodzienna inicjatywa sprawia, że ludzie mimo braku możliwości uczestniczenia w niedzielnej Mszy św. znajdują sposób, aby włączyć się w Ewangelizację, której potrzebują.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki