MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja naukowa pt. „Powstanie styczniowe na Mazowszu Północno-Wschodnim” w Ostrołęce

OPRAC.:
Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
W czwartek, 12 października 2023 r., w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce odbyła się konferencja naukowa pt. „Powstanie styczniowe na Mazowszu Północno-Wschodnim”, której głównym organizatorem było Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe im. Adama Chętnika. Konferencja była formą uczczenia 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

Otwarcia konferencji dokonali wspólnie prezes OTN – prof. Jan Mironczuk oraz dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce Maria Samsel. Wśród zgromadzonych gości byli przedstawiciele samorządu terytorialnego, pracownicy ostrołęckich instytucji kultury, nauczyciele i uczniowie lokalnych szkół oraz wszyscy, którym dzieje historyczne naszego regionu nie są obce.

Część merytoryczną wydarzenia otworzył dr Jerzy Kijowski, który przedstawił zgromadzonym słuchaczom najważniejsze wydarzenia walk powstania styczniowego w Puszczy Białej ze szczególnym uwzględnieniem walk o przebiegającą tam trasę kolejową. Krzysztof Augustyniak dokonał porównania działań partyzanckich w powstaniu listopadowym i styczniowym, zauważając, że pewne kwestie, które pojawiły się w roku 1831 jeszcze w formie incydentów, w latach 1863–1864 będą już stanowiły istotny problem (brak ustalenia wzajemnej podległości pomiędzy dowódcami, konflikty personalne) utrudniający osiągnięcie spektakularnych sukcesów militarnych. Dr Małgorzata Lubecka omówiła kwestię postawy Kościoła Katolickiego wobec powstania styczniowego na Mazowszu Północno-Wschodnim. Kolejny prelegent – prof. Norbert Kasparek – poświęcił swoje wystąpienie kwestii chłopów w powstaniu styczniowym. Profesor zauważył, że dotychczasowe ustalenia – mówiące o niechętnym stosunku chłopów do powstania – wymagają pewnej weryfikacji, a samo zagadnienie pogłębionych studiów. Na zakończenie panelu odbyła się dyskusja.

Po przerwie referat dotyczący charakteru działań zbrojnych w powstaniu styczniowym wygłosił prof. Adam Dobroński. Dr Dariusz Budelewski przedstawił najważniejsze fakty i postacie związane z powstaniem styczniowym na ziemi makowsko-różańskiej. Dr Marta Łępicka w swoim wystąpieniu poświęconym powstaniu styczniowemu w świadomości społeczności lokalnej zwróciła uwagę na wzorce zachowań, które z pokolenia na pokolenie przekazywane były przez uczestników powstania młodszym członkom rodzin i jaki był ich wpływ na kształtowanie postaw kolejnych pokoleń. Dr hab. Zbigniew Kudrzycki scharakteryzował postawy propowstańcze wśród ludności mazurskiej w okresie powstania styczniowego. Jako ostatni głos zabrał prof. Jan Mironczuk, który na podstawie materiałów archiwalnych zgromadzonych w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie opisał postawy ludności żydowskiej podczas powstania styczniowego.

Po każdym panelu odbyła się dyskusja, w trakcie której głos zabierali prelegenci oraz zgromadzeni goście.
Referaty wygłoszone na konferencji zostaną ogłoszenie drukiem.

Zadanie publiczne pn. „Powstanie styczniowe na Mazowszu Północno-Wschodnim” konferencja naukowa z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego dofinansowane zostało ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. Współorganizatorem wydarzenia był Powiat Ostrołęcki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki