Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karniewo, Kolberg i Europa

AS
Karniewo żyje przygotowaniami do święta szkoły, które odbędzie się 8 czerwca.

Wówczas nastąpi wielki finał i podsumowanie projektu realizowanego od grudnia ubiegłego roku przez Szkołę Podstawowa w Karniewie. Projekt, dzięki któremu mieszkańcy rzucili się na ratunek rodzimym tradycjom, nosi nazwę: "Z Oskarem Kolbergiem odkrywamy naszą Małą Ojczyznę"
Pomysł narodził się w murach miejscowej podstawówki im. Oskara Kolberga. Zyskał on uznanie w oczach Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, który dał 15 tys. zł na podszykowanie stanu technicznego szkoły, a do realizacji zaplanowanych zamierzeń przystąpiła w zasadzie cała społeczność Karniewa.
Organizatorzy zaplanowali m.in. rozbudować zespół folklorystyczny i chór, powołać teatrzyk ludowy w młodszych klasach podstawowych, założyć kronikę ludowych zwyczajów, otworzyć salę wsi mazowieckiej, zorganizować warsztaty ludowe, powołać kapitułę do nadawania tytułu "Zasłużony dla regionu", przeprowadzić kilka konkursów, zaprosić gości z bliźniaczych szkół im. Oskara Kolberga i ocalić od zapomnienia lokalnych poetów. Cześć zaplanowanych działań została już zrealizowana, część zmieniała nieco oblicze, a część została zaniechana.
Teraz najważniejszym tematem są już bezpośrednie przygotowania do święta szkoły. Trwają uzupełnianie i renowacja strojów członków zespołu Karniewiacy, próby chóru i dziecięcego teatrzyku ludowego, zbieranie eksponatów do szkolnego mini skansenu, zapisywane są kolejne karty w kronice ludowych zwyczajów i obrzędów szkolnych. Są już owoce konkursu obrzędowego i konkursu na logo szkoły oraz trwają próby zaproszenia zespołu ludowego z Wilna.
- Nie udało się zaprosić szkół bliźniaczych, umknęło nam to gdzieś po drodze, a teraz jest zbyt krótki czas by włączyć je do organizacji w święto patrona - wyjaśnia Jan Mordwiński, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej. - Zrezygnowaliśmy też z nadawania tytułu "Zasłużony dla regionu" stwierdzając, że mamy zbyt małe doświadczenie. Musimy to bardziej przemyśleć i skonsultować ze społeczeństwem, bo to ważna i trudna sprawa. Tym trudniejsza, że za chwile są wybory, więc boimy się, że mogłoby się to przerodzić w kampanię polityczną.
Część główna obchodów Dnia Szkoły zacznie się 8 czerwca o godz. 13. Będą występu trzypokoleniowego zespołu "Karniewiacy", chóru szkolnego i turniej tańca polskiego. Będzie prezentacja prac pokonkursowych i wszystkiego, co udało się zrealizować w ramach projektu. W programie jest także zwiedzanie szkoły i grochówka dla wszystkich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki