MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Parking szpitala w Ostrołęce. Kto i w jakiej sytuacji nie musi płacić za parkowanie?

Beata Dzwonkowska
Beata Dzwonkowska
Do naszej redakcji zwrócił się mieszkaniec Ostrołęki, który opowiedział nam o nieprzyjemnym zdarzeniu, jakie spotkało jego żonę i córkę na parkingu przy ostrołęckim szpitalu. O wyjaśnienie sprawy poprosiliśmy dyrektora szpitala Pawła Natkowskiego. Przeczytajcie.

- Moja żona jest osobą niepełnosprawną, ciężko choruje. Posiada I grupę inwalidzką i ma kartę do bezpłatnego parkowania. Na początku marca musiała pilnie pojechać na SOR. Córka była kierowcą, gdyż żona z racji na swój stan nie prowadzi pojazdów mechanicznych. Wjechały na parking, posługując się kartą żony. Na SOR-ze okazało się, że żona musi zostać na oddziale szpitalnym. Córka chciała wyjechać zatem z parkingu, ale pracownica parkingu jej nie wypuściła bez opłacenia postoju, gdyż posługiwała się kartą matki. Córka opłaciła parking, ale uważam, że nie jest to w porządku. W mojej ocenie, wioząc do szpitala niepełnosprawną osobę z kartą do bezpłatnego parkowania, powinna móc swobodnie wyjechać. Tak się jednak nie stało - opisał sytuację pan Jan.

O wyjaśnienie tej kwestii poprosiliśmy dyrektora szpitala Pawła Natkowskiego.

Regulamin Funkcjonowania Parkingu Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce stanowi, iż upoważnieni do bezpłatnego parkowania są m.in inwalidzi posiadający ważne zaświadczania lub legitymacje. Jeśli w samochodzie znajduje się osoba niepełnosprawna z potwierdzającymi ten fakt dokumentami to kierowca/opiekun jest wypuszczany za darmo. Natomiast jeśli osoba niepełnosprawna musi zostać na oddziale, opiekun/kierowca powinien pobrać z oddziału potwierdzenie pobytu danej osoby. Z wydanym potwierdzeniem i legitymacją osoby niepełnosprawnej powinien zgłosić się do obsługi parkingu lub po godzinach ich pracy do Ochrony w celu wykasowania należności, z tytułu pobranego przy wjeździe biletu parkingowego. Jeśli opiekun/kierowca wyjeżdża bez wymaganych dokumentów, obsługa parkingu pobiera opłatę zgodnie z cennikiem na podstawie biletu parkingowego. - odpowiedział dyrektor Natkowski.

Parking szpitala - zasady

Wjazd na parking będzie możliwy poprzez pobranie biletu parkingowego rotacyjnego przy wjeździe.

Odpłatność za korzystanie z parkingu za rozpoczętą godzinę wynosi:

 • za pierwszą: 5 zł,
 • za drugą: 6 zł,
 • za trzecią: 5 zł,
 • za czwartą: 4 zł,
 • za piątą i kolejne godziny: 2 zł.

Opłata za korzystanie z parkingu dla pacjentów leżących w oddziałach szpitala wynosi 5 zł/doba. Opłata wnoszona jest w budce przy wyjeździe z parkingu lub kasie szpitalnej w dniu wyjazdu, na podstawie wypisu ze szpitala lub potwierdzenia pobytu (warunkowo w przypadku braku wypisu).

Opłata za korzystanie z parkingu dla pacjentów odbywających zabiegi w komórkach rehabilitacyjnych szpitala wynosi 5 zł/dzień. Opłata wnoszona jest z góry, jednorazowo na cały okres zgodnie z otrzymanym zaświadczeniem, w budce przy wyjeździe z parkingu lub kasie szpitalnej. Wyjazd z parkingu na podstawie zaświadczenia i potwierdzenia uiszczenia opłaty (paragonu).

Opłata za korzystanie z parkingu dla opiekunów pacjentów wynosi 20 zł za opłatę aktywacyjną przy wydaniu karty i 5 zł/doba. Łącznie nie mniej niż 45 zł. Opłata uiszczana przed odbiorem zaprogramowanej karty w kasie szpitalnej. Karta wydawana będzie na podstawie wniosku potwierdzonego przez personel oddziału (pielęgniarka oddziałowa lub sekretariat danego oddziału).

Kierowcy mogą uiszczać opłaty przy wyjeździe u pracownika szpitala lub samodzielnie w jednym z dwóch automatów rozlokowanych na terenie parkingów.

Stawką zerową objęci są:

 • inwalidzi posiadający ważne zaświadczenie o inwalidztwie,
 • kombatanci z zaświadczeniem,
 • zasłużeni honorowi dawcy krwi,
 • dawcy przeszczepu,
 • honorowi dawcy krwi w dniu oddania krwi (na podstawie okazanego zaświadczenia),
 • goście dyrekcji szpitala, na podstawie biletu rabatowanego w sekretariacie (pieczęć i podpis na odwrocie biletu),
 • pracownicy firm serwisowych świadczący usługi dla szpitala – potwierdzone przez komórkę zlecającą usługę (pieczęć i podpis na odwrocie biletu).

Każda osoba wjeżdżająca na teren parkingu w celu podwiezienia pacjenta nie ponosi opłaty pod warunkiem, że opuści część płatną w ciągu 30 minut.

W przypadku niepobrania, zagubienia lub zniszczenia biletu uniemożliwiającego jego odczyt - opłata wynosi 60 zł za wydanie biletu awaryjnego.

Źródło: www.szpital.ostroleka.pl/poradnik-pacjenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki