Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasiłek pielęgnacyjny 2024. Jak go dostać i ile wynosi? To ważne wsparcie dla osób niepełnosprawnych i seniorów. Kiedy waloryzacja?

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wynosi obecnie 215,84 zł miesięcznie. Jednak od marca wzrośnie do 324,39 zł.
Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wynosi obecnie 215,84 zł miesięcznie. Jednak od marca wzrośnie do 324,39 zł. 123RF/ patrykkosmider
Zasiłek pielęgnacyjny to jedno z kilku świadczeń przyznawanych seniorom oraz niepełnosprawnym. Celem proponowanego wsparcia jest częściowe pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją oraz opieką nad osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji. Kto może wnioskować o zasiłek pielęgnacyjny? Wyjaśniamy.

Spis treści

Zasiłek pielęgnacyjny 2024. Ile wynosi, komu przysługuje?

Przyznawany przez MOPS lub GOPS zasiłek pielęgnacyjny to wsparcie finansowe, którego celem jest pokrycie części wydatków wynikających z potrzeby zapewnienia opieki seniorowi lub osobie niepełnosprawnej. Chodzi głównie o zakup leków, żywności, a także niezbędnych akcesoriów.

Obecnie wysokość zasiłku pielęgnacyjnego to 215,84 zł miesięcznie. Jednak od 1 marca 2024 od 1 marca 2024 roku wzrośnie do 324,39 zł. 

Zgodnie z polskim prawem zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

  • osobie niepełnosprawnej powyżej 16 roku życia (znaczny stopień niepełnosprawności),
  • osobie niepełnosprawnej powyżej 16 roku życia (umiarkowany stopień niepełnosprawności), jeśli niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 21 roku życia,
  • niepełnosprawnemu dziecku,
  • osobie powyżej 75 roku życia.

– Prosimy pamiętać, że zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobom uprawnionym do dodatku pielęgnacyjnego, a także osobom przebywającym w instytucji, która zapewnia nieodpłatnie całodzienne utrzymanie – informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Jak dodaje resort, wsparcie nie będzie także przysługiwało, jeśli członek rodziny korzysta już z takiego wsparcia za granicą. Warto też pamiętać, że zasiłek pielęgnacyjny wypłacany jest niezależnie od poziomu dochodów w gospodarstwie domowym.

Jak dostać zasiłek pielęgnacyjny?

Osoby, które chcą ubiegać się o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego, powinny wypełnić wniosek o prawo do tego świadczenia, a następnie złożyć go w urzędzie miasta lub gminy. Formularz można pobrać między innymi z portalu Em@ptia.

- Wzór formularza wniosku i innych niezbędnych dokumentów udostępnia również podmiot realizujący świadczenia rodzinne. Mogą o niego Państwo pytać w swoim urzędzie gminy lub miasta (albo w ośrodku pomocy społecznej lub w innej jednostce organizacyjnej gminy, jeżeli to właśnie im przekazana została realizacja świadczeń rodzinnych w danej gminie) - czytamy na portalu Emp@tia.

Do wniosku należy także dołączyć następujące dokumenty:

  • orzeczenie o niepełnosprawności,
  • skrócony odpis aktu urodzenia.

Zasiłek pielęgnacyjny przyznawany jest na czas nieokreślony lub do momentu, w którym upływa termin ważności orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Kiedy zatem osoba wnioskująca może liczyć na pierwszą wypłatę?

- Jeśli wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego złożycie Państwo w okresie trzech miesięcy od wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub jego stopniu, zasiłek pielęgnacyjny będzie przysługiwać od miesiąca, w którym wpłynął wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności (jeśli był to np. kwiecień a wniosek o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego złożony został w czerwcu, zasiłek pielęgnacyjny będzie przysługiwał od kwietnia) - wyjaśnia Emp@tia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Zasiłek pielęgnacyjny 2024. Jak go dostać i ile wynosi? To ważne wsparcie dla osób niepełnosprawnych i seniorów. Kiedy waloryzacja? - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki