Interesujące wykłady, porady ekspertów i wiele niespodzianek. Za nami trzecia edycja Forum Seniora w Warszawie

Materiał informacyjny Forum Seniora
W środę 17 kwietnia 2024 roku, w Domu Kultury KADR przy ul. Rzymowskiego 32 w Warszawie, odbyło się III Forum Seniora w ramach ogólnopolskich spotkań Forum Seniora organizowanych przez Polska Press Grupę. Wydarzenie cieszyło się sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców Mazowsza. Nic dziwnego - w trakcie imprezy wzięli oni udział w ciekawych wykładach na temat zdrowia, aktywności, bezpieczeństwa, a także aktorstwa. Gościem specjalnym była Larysa Tsoy - finalistka "The Voice Senior".

Forum Seniora to seria interesujących wykładów, eksperckich porad oraz odpowiedzi na najważniejsze pytania z zakresu zdrowia, aktywności fizycznej, sfery artystycznej oraz bezpieczeństwa osób starszych. To również inspirujące spotkania z ciekawymi ludźmi, których celem jest motywacja do samorozwoju oraz podnoszenie jakości życia w jego drugiej połowie.

Najnowsza odsłona wydarzenia cieszyła się ogromnym zainteresowaniem ze strony seniorów, którzy przybyli do Domu Kultury KADR przy ul. Rzymowskiego 32 w Warszawie nie tylko z różnych stron stolicy, ale i z całego województwa mazowieckiego. To właśnie na Mokotowie, 17 kwietnia 2024 roku odbyło się III Forum Seniora organizowane przez Polska Press Grupę.

Bezpieczeństwo w Internecie

Jednym z wiodących tematów poruszanych podczas wydarzenia było bezpieczeństwo seniorów w sieci. Niestety, w dzisiejszych czasach roi się od oszustów, którzy chcą wykorzystać naiwność i łatwowierność osób starszych, a następnie pozyskać ich dane w celu wyłudzania pieniędzy. O tym, jak chronić się przed przestępstwami w Internecie, mówił m.in. Grzegorz Piekarski - Dyrektor ds. Projektów Strategicznych Departament Sprzedaży Detalicznej Alior Bank.

Uważam, że tego typu wydarzenia są niezwykle potrzebne. Tematy, które są tu poruszane, nie mają bowiem granic wiekowych. Ja wygłosiłem dziś prelekcję na temat cyberbezpieczeństwa w bankowości. To bardzo istotna kwestia, bowiem przestępcy działający w sieci mogą dziś zaatakować każdego, również seniorów. Chciałbym aby byli tego świadomi oraz wiedzieli, jak bronić się przed tego typu atakami. Sposobów na to jest bardzo dużo. Wśród najważniejszych należy wymienić posiadanie więcej niż jednego hasła i wszelakiego rodzaju uwierzytelnienia dwupoziomowe - mówi Grzegorz Piekarski z Alior Banku.

emisja bez ograniczeń wiekowych

O niebezpieczeństwach, jakie czyhają na seniorów w sieci mówił również nadkom. Jacek Rybicki z Komendy Głównej Policji w Warszawie.

To już trzeci raz, gdy biorę udział w Forum Seniora. Za każdym razem przychodzę tu z wielką chęcią i przedstawiam zaproszonym gościom zagadnienia związane z polityką senioralną. Dziś omawiałem kampanię ogólnopolską, którą Komenda Główna Policji organizuje z Telewizją Puls. Głównie chodzi w niej o obszar związany z oszustwami na tak zwaną "legendę" oraz oszustwami w sieci. Naszym celem jest wypracowanie pewnych zasad, dzięki którym seniorzy padną w przyszłości ofiarami tego typu działań - wyjaśnia nadkom. Jacek Rybicki.

Dbanie o zdrowie i odpowiednią formę

Kolejnym ważnym tematem poruszanym podczas imprezy było zdrowie. Zaproszeni eksperci zaprezentowali uczestnikom wydarzenia wiele niezbędnych informacji dotyczących aktywności fizycznej oraz odpowiedniej diety. Specjaliści podzielili się też swoją wiedzą na temat najnowszych osiągnięć profilaktyki zdrowotnej oraz odkryć medycyny.

Seniorzy wysłuchali prelekcji mgr inż. Pauli Nagel z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego, która opowiedziała o tajnikach diety kluczowej dla zdrowia serca. O prawidłowym odżywianiu, które jest niezwykle istotne dla osób w wieku emerytalnym mówiła również mgr Beata Bondyra-Wiśniewska.

Zaproszeni goście wzięli także udział w ćwiczeniach rozciągających. Zajęcia poprowadziła fizjoterapeutka Małgorzata Wawer.

Nigdy nie jest za późno na aktorstwo

Przybyli na wydarzenie seniorzy dowiedzieli się także, że nigdy nie jest za późno na to, aby spełniać swoje marzenia w sferze artystycznej. Właścicielki agencji Dellart - Delfina Suchenek i Anna Krawczyńska przybliżyły seniorom kroki, które muszą poczynić, by wystąpić np. w reklamie czy serialu lub nawet filmie.

Ekspertki pokazały przykłady wizytówek, jakie osoby starsze wysłały do ich agencji, a także przybliżyły sylwetki emerytów, którzy współpracują z nimi od lat, regularnie występując w różnego rodzaju projektach.

Aktorem można zostać w każdym wieku. Wszyscy mogą spróbować swoich sił w tej sferze, zawsze jest na to czas. Ważne, aby się tego nie bać i po prostu próbować. Zgłaszając się do naszej agencji, seniorzy mogą stanąć przed szansą na spełnienie swoich artystycznych marzeń - zachęca Delfina Suchanek.

Ochrona prywatności

Kolejną kwestią poruszaną podczas III Forum Seniora była ochrona prywatności. Zaproszeni goście wysłuchali wykładu eksperta na temat danych osobowych i sposobów, które pomogą im w ich ochronie.

Wiedza na temat jest bardzo istotna. Seniorzy bardzo często ulegają różnego rodzaju psychomanipulacjom, ponieważ potrzebują kontaktu z drugim człowiekiem. Nie wiedzą, że ten może być oszustem i go wykorzystać. W trakcie swojej prelekcji starałem się przybliżyć gościom, w jaki sposób nasze dane osobowe mogą być wykorzystywane przeciwko nam. Co najważniejsze, próbowałem wyjaśnić, jak się przez tym strzec - mówi dr Roman Sobotka, ekspert Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Gość specjalny

O muzyczną warstwę imprezy zadbała Larysa Tsoy - finalistka programu rozrywkowego "The Voice Senior".

Bardzo się cieszę, że zostałam zaproszona na III Forum Seniora. To dla mnie bardzo miłe. Na co dzień jestem aktywną seniorką i zachęcam do tego wszystkich moich rówieśników i rówieśniczki - mówiła wokalistka.

Wśród zaproszonych ekspertów znaleźli się także: Joanna Dubel i Małgorzata Tymińska z Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Paweł Kossek - Dyrektor Zarządzający Centralnego Biura Reklamy. Wydarzenie poprowadził Marek Moskalik.

Dla gości przewidziany był poczęstunek, a także różnego rodzaju niespodzianki. Forum Seniora w Warszawie jest jednym z całego cyklu wydarzeń organizowanych na terenie Polski przez wszystkie redakcje należące do Polska Press Grupy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki