Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile zarabiają policjanci w Ostrołęce i o tym, czy policja... szantażuje samorządy

possowski
Rozmawiamy z szefem ostrołęckiej policji

Ostatnio ze służbą w Ostrołęce pożegnało się dwóch naczelników. Sprowokowało to dyskusję na temat kondycji policji. Także w Ostrołęce. O tym, czy nasi policjanci mają powody do narzekań, czy wręcz przeciwnie - do zadowolenia, rozmawiamy z komendantem miejskim policji w Ostrołęce, nadkomisarzem Januszem Pawelczykiem.

Jak to naprawdę jest z tymi zarobkami policjantów w Ostrołęce? I jak wygląda stan wyposażenia ostrołęckiej komendy?

- W tym roku nie było ustawowych podwyżek płac. Nie będzie ich prawdopodobnie także w przyszłym. Ale to nie znaczy, że policjanci w Ostrołęce nie zarabiają z roku na rok lepiej. W tym roku 120 policjantów KMP otrzymało awanse w stopniach, a każdy awans to wzrost wynagrodzenia. Dla porównania - w zeszłym roku takich awansów było ok. 80. Jest jeszcze jedna rzecz, która powoduje realne podwyżki płac w ostrołęckiej komendzie. Kiedy trzy lata temu obejmowałem stanowisko komendanta, zastałem 92 policjantów, pracujących na stanowiskach z faktycznie wyższym zakresem obowiązków. Innymi słowy - zarabiali mniej niż powinni. Teraz takich policjantów jest jeszcze tylko kilkunastu. To wyrównywanie tak zwanych grup to realna podwyżka, od kilkudziesięciu do 700 złotych brutto. Nie możemy także narzekać na wyposażenie. Mamy w KMP 62 samochody, średni rocznik to 2008. Pod tym względem jest zdecydowanie lepiej niż w innych garnizonach na Mazowszu. Wszyscy policjanci mają dostęp do komputerów.

Sporo dyskusji wywołała sprawa zamiaru likwidowania posterunków policji. Dziś dokładają do nich samorządy, opłacając na przykład koszty mediów. Niektórzy wójtowie i radni mówią, że zostali przez policję zaszantażowani: "Albo dołożycie na utrzymanie posterunku, albo zostanie on zlikwidowany".

- Przede wszystkim trzeba podkreślić, że na terenie działania KMP nie został zlikwidowany żaden posterunek. To wyjątkowa sytuacja. Udało nam się to dzięki dobrej współpracy z samorządami. Rozmawiałem osobiście z wójtami i to nie był szantaż ani proszenie o cokolwiek. Podjęliśmy także działania mające na celu przekazania samorządom części lub całych nieruchomości, pozostających w dyspozycji policji. Działania takie podjęto w Baranowie, Kadzidle, Lelisie i w Łysych. Podobnie będzie w Ostrołęce, miasto i starostwo zadeklarowało pomoc finansową przy budowie komendy, ale policja przekaże samorządowi teren i budynki starej komendy. W żadnym przypadku nie jest tak, że policja o coś prosi czy wymaga. Dodam, że uwarunkowania prawne zawarte w ustawie o samorządzie gminnym i ustawie o policji dają pełną możliwość współpracy i wspierania policji przez samorządy i nie jest to nic nowego, gdyż w ubiegłym roku w KMP w Ostrołęce zakończono program modernizacji policji, dzięki czemu ostrołęcka policja otrzymała od samorządów, KGP i KWP w Radomiu sprzęt o wartości 4 mln zł.

Całość rozmowy z Januszem Pawelczykiem, tylko w papierowym wydaniu TO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki