MKTG SR - pasek na kartach artykułów

II Festiwal Kultury Łowieckiej w Ostrowi Mazowieckiej. Festiwal odbył się w Starej Elektrowni 25.05.2024

Hanna Chromińska
Przemarsz przez miasto pocztów sztandarowych oraz myśliwych z psami i sokołami, koncert muzyki łowickiej, a także piknik myśliwski i potrawy z dziczyzny - tak wyglądał II Festiwal Kultury Łowieckiej w Ostrowi Mazowieckiej.

II Festiwal Kultury Łowieckiej rozpoczęła uroczysta msza św. hubertowska w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej koncelebrowana przez proboszcza ks. Jana Okułę, ks. Jerzego Kruszewskiego – proboszcza parafii pw. WNMP w Andrzejewie, ks. Krzysztofa Knajpa oraz księży kapelanów kół myśliwskich.

Po mszy z kościoła do Starej Elektrowni przeszli w uroczystym pochodzie: poczty sztandarowe, goście oraz myśliwi z psami i sokołami. W imieniu burmistrza Huberta Betlejewskiego zaproszonych gości powitała Jolanta Andruszkiewicz - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej. Po uroczystym otwarciu festiwalu wręczono odznaczenia łowieckie przyznane przez Kapitułę Odznaczeń Łowieckich Polskiego Związku Łowieckiego, Koła Łowieckie „Bekas” oraz Kapitułę Zakonu Orderu Złotego Jelenia.

Srebrny Medal Zasługi Łowieckiej otrzymał Paweł Tymiński, Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej wręczono Wojciechowi Krysińskiemu, a Gabriela Łakomik –Kaszuba została odznaczona odznaką „Za zasługi dla łowiectwa”.

Medal „Za zasługi dla Koła Łowieckiego Bekas” otrzymali:

  • Rafał Kowalczyk - radny Sejmiku Mazowieckiego, były wójt gminy Wąsewo,
  • Jerzy Bauer - starosta ostrowski, były burmistrz miasta Ostrów Maz.,
  • ks. Krzysztof Knajp,
  • Jerzy Antosiewicz – emerytowany leśniczy Leśnictwa Czary,
  • Krzysztof Mielnikiewicz – członek warszawskiego Oddziału Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej.

Eugeniusz Ochnio i Jerzy Bauer otrzymali medale „Poloniae Culturae Venationis Bene Merenti” („Zasłużony dla polskiej kultury łowieckiej”) od przedstawicieli Kapituły Zakonu Orderu Złotego Jelenia.

Otwarcie wystawy Andrzeja Wierzbieńca „Nie tylko rykowisko” miało bardzo nowatorską formę – po krótkim przemówieniu burmistrza Huberta Betlejewskiego zabrzmiała okolicznościowa fanfara w wykonaniu zespołu „Babrzysko”, a następnie dwa ryki: ryk byka szukającego łani i ryk byka zwycięzcy, posiadacza stada łań.

W ramach konferencji popularno-naukowej „Kultura, ochrona przyrody, zrównoważony rozwój – fundamentami nowoczesnego myślistwa i łowiectwa” prowadzonej przez dr. hab. Pawła Nasiadkę wstąpiło czterech prelegentów.

Andrzej Wierzbieniec – autor prezentowanych fotografii i obrazów o tematyce przyrodniczej – w referacie „Fotograficzne bezkrwawe łowy” poruszył temat etyki w fotografowaniu zwierząt. Krzysztof Kadlec z zespołem „Babrzysko” zaprezentowali rys historyczny muzyki myśliwskiej – od czasów Jana hr. Ostroga do czasów współczesnych. Wystąpienie dr. hab. Pawła Nasiadki „Wilk syty, jeleń cały i nikt nie protestuje czyli od przybytku aż głowa boli” poruszało trudne tematy przemian w przyrodzie oraz potrzeby wypracowania porozumienia między środowiskiem myśliwych i aktywistów ekologicznych. Konferencję zakończyła prezentacja Krzysztofa Mielnikiewicza przybliżająca sylwetkę Henryka Gosiewskiego – wybitnego ostrowskiego myśliwego i leśnika.

Ważne elementy kultury łowieckiej były także prezentowane na pikniku myśliwskim. W namiotach i stoiskach na placu przy Starej Elektrowni można było obejrzeć i zakupić różnego rodzaju przedmioty związane z łowiectwem, sprawdzić swoją wiedzę w konkursach przygotowanych przez Nadleśnictwo Ostrów Maz. i Nadleśnictwo Łomża oraz skosztować wyrobów z dziczyzny. Był także możliwość pozowania do zdjęć z ptakami łowczymi i psami myśliwskimi.

Po zakończeniu konferencji w budynku MBP otwarto wystawę „Psy na starych pocztówkach ze zbiorów Gabrieli Łakomik –Kaszuby”. Ponad 250 pocztówek w 10 grupach tematycznych przedstawiało rolę i znaczenie poszczególnych ras myśliwskich.

Oprawę muzyczną II Festiwal Kultury Łowieckiej zapewnił zespół „Babrzysko” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Bezwianka”. W ogrodzie miejskiej biblioteki prezentowano tańce ludowe i wysłuchano koncertu muzyki łowieckiej. Niespodziewanym gościem koncertu była Bożena Żelazowska – wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Ostatnim punktem programu był pokaz ptaków łowczych i psów polskich ras myśliwskich. Janusz Sielicki przedstawił historię wspólnych łowów ludzi i ptaków (oraz psów podsokolich) i szczegółowo omówił sposoby polowania ptaków obecnych na pokazie - sokoła wędrownego, białozora i raroga. Gabriela Łakomik –Kaszuba poprowadziła pokaz psów polskich ras myśliwskich – charta, spanieli, gończych, ogarów.

Podsumowując II Festiwal Kultury Łowieckiej w Ostrowi Maz. burmistrz Hubert Betlejewski podziękował gościom za przybycie i zainteresowanie kulturą łowiecką:

[cyt]Ja nie poluję, ale wychowałem się w rodzinie z tradycjami myśliwskimi. Kultura łowiecka, której poświęcona jest ta impreza, była wyraźnie widoczna w każdym jej elemencie. O kulturze łowieckiej mówił ks. Knajp, prelegenci i osoby prowadzące pokazy. Bliski kontakt z kulturą łowiecką zapewniły wystawy, muzyka, materiały edukacyjne i konkursy nadleśnictw, sokoły i psy oraz poczęstunek przygotowany przez koła łowieckie. Dziękuję wszystkim za przybycie i wspólnie spędzony czas. Jestem przekonany, że kolejne Festiwale Kultury Łowieckiej będą równie udane i przyczynią się do promowania naszego miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki