Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grób Dzieci Utraconych na cmentarzu w Ostrołęce powstanie za kilka miesięcy

Redakcja
Projekt Grobu Dzieci Utraconych, który powstanie na ostrołęckim cmentarzu parafialnym
Projekt Grobu Dzieci Utraconych, który powstanie na ostrołęckim cmentarzu parafialnym
Radni dopełnili dziś formalności - niemal jednomyślnie poparli inicjatywę wybudowania Grobu Dzieci Utraconych.

O sprawie już pisaliśmy w artykule Dzieci nienarodzone będą miały grób na cmentarzu w Ostrołęce

Dziś - podczas sesji rady miasta - o inicjatywie tej mówił między innymi diecezjalny duszpasterz rodzin ks. Jacek Kotowski. Jak mówił, ostrołęcki grób będzie trzecim tego rodzaju w Polsce - po Koszalinie i Łomży.

Pochówki dzieci nienarodzonych będą się tam odbywały dwa razy w roku. Budowę grobu bierze na siebie kuria - miasto będzie pokrywać koszty każdorazowego pochówku, czyli zakup urny, kremacji i opłacenie firmy pogrzebowej, która odbierze szczątki dzieci nienarodzonych ze szpitala.

Więcej na ten temat w papierowym wydaniu Tygodnika Ostrołęckiego

Poniżej informacja na ten temat ze strony internetowej diecezjalnego Duszpasterstwa Rodzin:

Kolejny Grób Dzieci Utraconych powstanie w Ostrołęce. Jesteśmy już po pierwszych rozmowach z Dyrekcją Szpitala w Ostrołęce i z Prezydentem Miasta Ostrołęka - informuje Ks. Jacek Kotowski Przewodniczący Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej. Z rozmów przeprowadzonych z lekarzami wynika, że problem poronień jest porównywalny ze Szpitalem w Łomży, gdyż oba te szpitale obsługują podobną liczbę mieszkańców. W Ostrołęckim szpitalu dochodzi do ponad 200 poronień rocznie.
Rodzice, których dotknął ten problem z reguły zabierają szczątki swego dziecka, aby je pochować. Są o tym informowani w szpitalu jak i w Zakładzie Patomorfologii, z którego należy je odebrać. Niestety nie wszyscy rodzice postępują w ten sposób, najczęściej z niewiedzy - nie oceniamy ich postępowania. Dlatego podobnie jak w Łomży pragniemy zabierać szczątki dzieci, które odeszły na skutek poronienia i grzebać je w specjalnie do tego przygotowanym Grobie. Przypominamy w tym miejscu, że dziecku zmarłemu w ten sposób przysługuje pełny pogrzeb katolicki, łącznie ze Mszą św. przy obecności szczątek jego ciała. Grób autorstwa Michała Selerowskiego - artysty rzeźbiarza z Zambrowa do połowy czerwca zostanie postawiony na Cmentarzu parafialnym w Ostrołęce. Powstanie w miejscu symbolicznym obok drzewa, na którym rodzice wieszają obrazki, krzyżyki, gdzie znoszą zabawki, kwiaty czy palą znicze.
Będzie składał się z trzech części: krypty wystarczająco głębokiej aby pomieścić urny z prochami dzieci; płyty pozionej przykrywającej kryptę, na niej będzie umieszczony cytat bł. Jana Pawła II z encykliki Evangelium vitae: "Te dzieci żyją w Bogu." oraz z płyty pionowej w kształcie koła o średnicy 2 m, w której na wylot wycięta będzie sylwetka małego dziecka. Doskonały kształt koła symbolizyje doskonałość stworzenia, także hostie czyli ciało - życie. Natomiast otwór w kształcie dziecka oznacza pustkę brak, po osobie kochanej, na którą czekało się z utęsknieniem. Grób powstanie z ofiar rodziców i wiernych ostrołęckich parafii, które będzie można złożyć na ten cel podczas tzw. kampanii informacyjnej, przeprowadzonych w kościołach Ostrołęki. Chcemy poinformować rodziców jakie przysługują im prawa, w chwili kiedy dotknie ich problem poronienia - mówi Duszpasterz Rodzin.
W lutym rozpoczęliśmy także rozmowy z władzami Miasta Ostrołęka. Do Pana Janusza Kortowskiego Prezydenta Miasta złożyliśmy prośbę o zabezpieczenie uchwałą pogrzebów dzieci zmarłych na skutek poronienia, których ciała rodzice nie zabrali z patomorfologii. Taki pogrzeb odbywaby sie dwa razy w roku, obejmowałby przewóz zwłok do kremacji, kremację zbiorową, zakup urny i obsługę pogrzebu. Na najbliższym posiedzenia Rady Miasta Ostrołęka, Radni będą głosować na tą uchwałą. Jeśli przyjmą taką uchwałę, Ostrołęka będzie trzecim miastem w Polsce, po Koszalinie i Łomży, które z szacunkiem poprzez prawo i ekonomię, obchodzić się będzie z ciałami tych najmniejszych i bezbronnych.
Grób Dzieci Utraconych w Ostrołęce bedzie drugim w Diecezji Łomżyńskiej. Pierwszy powstał w Łomży na Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Przykoszarowej. Do tej pory odbyły się dwa pogrzeby: w czerwcu i w październiku. Uroczystości związane ze Świętem Zmarłych pokazały jak bardzo takie miejsce, taki grób jest potrzebny rodzicom, którzy utracili dziecko.
Jeśli ktoś z Rodziców czy ludzi dobrej woli chciałby wesprzeć budowę Grobu Dzieci Utraconych w Ostrołęce może to uczynić wpłacając pieniądze na Konto Caritas Diecezji Łomżyńskiej:
Nr konta: BS Łomża 25 8757 0001 0001 6766 2000 0010 koniecznie z dopiskiem "Grób Dzieci Utraconych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki