Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej to, ustanowione w 2007 roku, święto upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej. Obchodzone jest 13 kwietnia – tego dnia, w 1943 roku, Niemcy ogłosili odkrycie zbiorowych mogił w lasach pod Katyniem.
Miejskie obchody zorganizowano na cmentarzu komunalnym w Wojciechowicach. Po nabożeństwie w kaplicy cmentarnej delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Golgota Wschodu.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz (m.in. Anna Gocłowska – wiceprezydent miasta, starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł, Marcin Grabowski – kierownik delegatury Urzędu Wojewódzkiego, radni miejscy z przewodniczącym rady Wojciechem Zarzyckim).
Przed złożeniem kwiatów – po odśpiewaniu hymnu – Bartosz Truszkowski z Urzędu Miasta wygłosił krótkie wprowadzenie historyczne. Przypomniał, że dziś Zbrodnią Katyńską nazywamy ogół masowych mordów dokonanych na obywatelach Polski na podstawie decyzji władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku.
- W lesie pod Katyniem w okolicach Smoleńska oddziały Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych ZSRR, znanego lepiej pod skrótem NKWD wymordowały około 4400 jeńców z obozu w Kozielsku. W siedzibie NKWD w Charkowie na Ukrainie – około 3800 jeńców z obozu w Starobielsku; w siedzibie NKWD w Kalininie, obecnie Twer, około 6300 jeńców z obozu w Ostaszkowie. Kolejnych zbrodni dokonano w Kijowie na centralnej Ukrainie, w Chersoniu na południowej Ukrainie oraz w Mińsku na Białorusi – przypomniał Bartosz Truszkowski.
Nie zabrakło także nawiązań do współczesności.
- Od ponad roku obchody tego typu tragicznych i zbrodniczych wydarzeń odbieramy w sposób szczególny. Nie tylko w naszym kraju, ale także w większości krajów Europy i w wielu miejscach na całym świecie. Niesprowokowana i bezpodstawna inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę oraz towarzyszące jej okrucieństwa i masowe mordy ukazują nam bolesną prawdę, że nie możemy traktować przeszłych, tragicznych wydarzeń jako zamkniętej księgi, a historia zawsze może zatoczyć koło. Dlatego składając dziś wieńce, złóżmy hołd wszystkim ofiarom zbrodniczych reżimów ze wschodu, zarówno tym pomordowanym 83 lata temu jak i tym, którzy stracili swe życie w ciągu ostatnich 414 dni – apelował Bartosz Truszkowski.
Zobacz inne materiały z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego
- Ostrołęczanie upamiętnili ofiary katastrofy smoleńskiej, w 13. rocznicę tragedii
- Śmigus-dyngus na stadionie w Ostrołęce. Zdjęcia
- Spotkanie wielkanocne w Ostrołęce. Prezydent zaprosił do Centrum Aktywności Seniorów
- Msza i procesja rezurekcyjna w kościele w Czarni. Zdjęcia
- Zobaczcie Groby Pańskie w kościołach w powiecie ostrołęckim
- Motoświęconka. Motocykliści przyjechali poświęcić pokarmy do ostrołęckiej fary
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?