Doradzali kobietom jak być przedsiębiorczymi [ZDJĘCIA]

red
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Po raz czwarty liczne grono uczestników, w większości kobiet, spotkało się podczas konferencji zorganizowanej przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Ostrołęka "Kobieta przedsiębiorcza na obszarach wiejskich".

Spotkanie odbyło się 7 grudnia w Kordowie. Partnerami w przy realizacji były: Stowarzyszenie LGD „Kurpsie Razem”, Stowarzyszenie LGD „Zaścianek Mazowsza”, Stowarzyszenie LGD „Zielone Sioło”, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce.

Kobiety po raz kolejny zdominowały salę wykładową. Licznie przybyły przedstawicielki kół gospodyń wiejskich, członkowie lokalnych stowarzyszeń i grup działania, gospodarstwa agroturystyczne, wytwórcy produktów tradycyjnych, rolnicy ekologiczni i inne osoby zainteresowane przedsiębiorczością na obszarach wiejskich. Uczestnicy przybyli głównie z terenu powiatów północno-wschodniego Mazowsza: ostrołęckiego, ostrowskiego, makowskiego, przasnyskiego i wyszkowskiego.

Głównymi celami konferencji były: aktywizacja kobiet, mieszkańców wsi, tak aby były zainteresowane podejmowaniem oddolnych inicjatyw w zakresie współpracy i zrzeszania się oraz pozyskiwania środków na wsparcie i funkcjonowanie już istniejących organizacji, poprawa efektywności ich działania w nowej perspektywie finansowej w ramach PROW 2014-2020, przełamywanie barier mentalnych wobec idei współpracy, wzmocnienie roli kobiet jako łącznika między środowiskiem wiejskim a szeroko pojętą sferą administracyjną oraz upowszechnienie wśród kobiet wysokich standardów w zakresie żywienia i profilaktyki zdrowotnej, jako czynnika warunkującego ich obecną i przyszłą aktywność społeczną i zawodową kobiet.

Gospodarzem spotkania był Bogdan Bagiński dyrektor Oddziału Ostrołęka Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Część merytoryczną seminarium poprowadził, przedstawiciel MODR Oddział Ostrołęka, Andrzej Niedźwiedzki.

W pierwszym wykładzie „Doświadczenia i perspektywy aktywizacji kobiet na obszarach wiejskich” Andrzej Niedźwiedzki, przedstawiciel MODR Oddział Ostrołęka, przedstawił doświadczenia doradztwa rolniczego w zakresie działań mających na celu aktywizację kobiet na obszarach wiejskich oraz wskazał na planowane działania doradztwa rolniczego na najbliższy rok.

W dalszej części wystąpienia swoje doświadczenia z zakresu realizacji projektów skierowanych do kobiet przedstawili kolejno przedstawiciele lokalnych grup działania współpracujących z MODR Oddział Ostrołęka: Magdalena Walijewska prezes Stowarzyszenia LGD „Kurpsie Razem”, Anna Tyszka dyrektor biura Stowarzyszenia LGD „Zaścianek Mazowsze” i Adriana Rukat prezes Stowarzyszenia LGD „Zielone Sioło”. W wystąpieniach przedstawiono liczne przykłady dobrych praktyk z zakresu aktywizacji kobiet realizowanych przez LGD i organizacje pozarządowe oraz wskazano na możliwości wsparcia finansowego tego typu działań z funduszy europejskich w ramach LEADER z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

W kolejnym wystąpieniu Robert Wojdyna, przedstawiciel Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce, w wykładzie „Żywienie a zdrowie kobiety aktywnej” omówił, w oparciu o piramidę żywieniową, zasady prawidłowego żywienia.

W ostatnim wystąpieniu Beata Samorajska, przedstawicielka Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce, w wykładzie „Profilaktyka zdrowia kobiet” omówiła zagadnienia z zakresu profilaktyki chorób nowotworowych.

Dużym zainteresowaniem uczestników cieszyła się ekspozycja „Szkoły Promocji Zdrowia” działającej przy Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce i II LO im. C. K. Norwida w Ostrołęce, w tym podstawowe badania profilaktyczne.

Wszystkim uczestnikom konferencji zapewniono pakiet materiałów konferencyjnych wzbogacony o liczne wydawnictwa MODR, MRiRW, LGD oraz materiały z zakresu profilaktyki zdrowotnej.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie