Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czesława Samsel z Nagrodą im. Oskara Kolberga. Odebrała ją na Zamku Królewskim w Warszawie

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
To już 48. edycja Nagrody im. Oskara Kolberga. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 12 lipca na Zamku Królewskim w Warszawie. W gronie laureatek znalazła się Czesława Samsel z gminy Myszyniec.

- W tym roku wśród nagrodzonych w kategorii dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego znajduje się pochodząca z Zalesia twórczyni ludowa Czesława Samsel. Laureatka specjalizuje się w koronkarstwie, tworzeniu kierców, kwiatów z bibuły, palm, wykonywaniu pieczywa obrzędowego, a także przędzie na krośnie i kołowrotku. Serdecznie gratulujemy – poinformowało i pogratulowało laureatce Muzeum Kultury Kurpiowskiej, którego przedstawiciele towarzyszyli Czesławie Samsel w Warszawie.

Podobnie jak przedstawiciele Związku Kurpiów, którzy także pogratulowali twórczyni w swoich mediach społecznościowych.

Kurpiowska twórczyni ludowa z gminy Myszyniec znana z byśków, koronek, palm i kierców została wyróżniona najważniejszą nagrodą dla twórców ludowych. Cieszymy się, że mogliśmy towarzyszyć Pani Czesławie w tym ważnym dniu. Gratulujemy i życzymy dwustu lat w zdrowiu

– czytamy na facebookowym profilu Związku Kurpiów.

A tak laureatka została przedstawiona na stronie Nagrody im. Oskara Kolberga:

Czesława Samsel - Zalesie, Kurpie, woj. mazowieckie – koronkarka, twórczyni kwiatów z bibuły, palm, kierców. Zajmuje się także wyrobem pieczywa obrzędowego – „byśków” i „nowych latek”. Wykonuje hafty i misterne koronki, przędzie na krośnie i kołku.

Czesława Samsel urodziła się 25 grudnia 1933 roku w Wachu, niedaleko Kadzidła. Jest jednym z dziesięciorga dzieci Franciszki i Władysława Koczkodanów. W domu rodzinnym życie płynęło spokojnie. Rodzice posiadali gospodarstwo czterdziestomorgowe, hodowano w nim konie i inne zwierzęta gospodarcze. Szczęśliwe dzieciństwo Czesławy Samsel przerwała druga wojna światowa, która doświadczyła rodzinę. Ojciec twórczyni dostał się do obozu koncentracyjnego za nielegalny ubój. Młoda Czesława poszła do szkoły dopiero po wyzwoleniu. Pod koniec lat pięćdziesiątych wyszła za mąż i przeprowadziła się do Zalesia, w gminie Myszyniec, w którym mieszka do dzisiaj. Tradycje kurpiowskie Czesława Samsel wyniosła z domu rodzinnego. Nauczyła się w nim między innymi wyrobu pieczywa obrzędowego, tak zwanych „byśków” i „nowych latek” wypiekanych, podobnie jak chleb, z mąki pytlowej, oraz wykonywania tradycyjnych kierców kurpiowskich z łubinu, grochu i kwiatów z bibuły. Uczyła ją matka oraz starsza siostra – Marianna Olender. Sama również przekazuje tradycję swoim wnukom.

Jest jedną z najbardziej znanych i cenionych twórczyń z kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Jej specjalnością są wyroby szydełkowe i hafty, w tym najbardziej charakterystyczne – serwetki z kurkami do koszyczków wielkanocnych. Wykonywania haftów i koronek twórczyni nauczyła się sama.

Od 1968 roku współpracowała ze Spółdzielnią Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Kurpianka” w Kadzidle, do której przez wiele lat dostarczała swoje wyroby: początkowo tkane na krosnach dywany, w późniejszym czasie przede wszystkim koronki. Od 1984 roku jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Należy również do Stowarzyszenia Artystów Kurpiowskich.

Czesława Samsel jest aktywną popularyzatorką kultury kurpiowskiej. Występuje w tradycyjnym stroju ludowym i gwarą kurpiowską przekazuje młodszym pokoleniom swoje umiejętności i doświadczenie. Aktywnie uczestniczy w imprezach, kiermaszach czy targach sztuki ludowej organizowanych na terenie Kurpiowszczyzny. Opowiada o dawnych zwyczajach na Kurpiach, np. tradycjach weselnych czy majowym śpiewaniu. Swoje opowieści często przeplata pieśniami kurpiowskimi. Twórczyni prowadzi warsztaty etnograficzne w muzeach, domach kultury i szkołach. Uczy dzieci i młodzież wyrobu pieczywa obrzędowego, wykonywania kierców, palm, kwiatów z bibuły, a także dziergania serwetek szydełkowych i koronkarstwa. Podczas spotkań z młodym pokoleniem krzewi wiedzę o, zanikających obecnie, tradycyjnych zajęciach. Specjalizuje się zwłaszcza w odchodzącej w zapomnienie umiejętności przygotowania i wstępnej obróbki lnu.

Łatwość nawiązywania kontaktów z dziećmi i młodzieżą oraz niegasnący entuzjazm, posługiwanie się gwarą kurpiowską oraz niezwykle ciekawy sposób opowiadania o tradycji i kulturze Kurpiów sprawiają, że Czesława Samsel jest często zapraszana do placówek oświatowych i kulturalnych. Uczestniczy w wydarzeniach organizowanych przez takie instytucje, jak na przykład Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu, Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Mieczysława Mieszki w Kadzidle, a także Muzeum Kurpiowskie w Wachu. Czesława Samsel od wielu lat współpracuje z Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce oraz Oddziałem Kurpiowskim Stowarzyszenia Twórców Ludowych przy organizacji warsztatów etnograficznych „Ginące zawody” w Kadzidle. Twórczyni prezentuje sztukę koronki szydełkowej, hafciarstwa oraz tradycyjne wypieki – chleb na zakwasie, fafernuchy i łagodniak – ciasto drożdżowe pieczone według dawnych przepisów. Robi również pokazy tkania dywanów na krosnach. Każdego roku jest obecna na ludowych imprezach cyklicznych, takich jak „Śladami Kurpiów”, „Wesele kurpiowskie” czy „Niedziela kadzidlańska”, jak również na „Miodobraniu kurpiowskim” w Myszyńcu czy „Niedzieli Palmowej” w Łysych.

Artystka brała udział w wielu konkursach i wystawach sztuki ludowej. Prace hafciarskie i koronkarskie oraz pieczywo obrzędowe autorstwa Czesławy Samsel wielokrotnie zyskiwało uznanie zarówno jury konkursów sztuki ludowej, jak i prywatnych kolekcjonerów. Jej wyroby znajdują się w zbiorach Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce oraz Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Od 1984 roku jest członkinią Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Artystka została wielokrotnie doceniona nagrodami i odznaczeniami, otrzymała między innymi Doroczną Nagrodę Starosty Ostrołęckiego, Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”, medal „Zasłużony dla Cepelii”, odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W 2021 roku twórczyni otrzymała „Kurpika” – nagrodę przyznawaną przez Prezesa Związku Kurpiów – w kategorii „twórczość ludowa.

Autor biogramu: Olga Mrowińska

Tutaj przeczytacie o Czesławie Samsel na stronie Mazowieckiego Szlaku Tradycji

Więcej o nagrodzie i laureatach: TUTAJ

Fot. Muzeum Kultury Kurpiowskiej i Związek Kurpiów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki