Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagrody Starosty Ostrołęckiego za 2022 rok przyznane. Zdjęcia, lista laureatów. 19.12.2022

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Nagrody Starosty Ostrołęckiego są przyznawane w uznaniu całokształtu działalności lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w dziedzinie: twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury o szczególnym znaczeniu dla powiatu ostrołęckiego oraz za szczególne osiągnięcia sportowe dla osób fizycznych, trenerów oraz innych osób wyróżniających się osiągnięciami w działalności sportowej.

Każdego roku laureaci otrzymują nagrodę pieniężną, która wręczana jest podczas sesji rady powiatu w Ostrołęce. Tegoroczne nagrody zostały wręczone na sesji 19 grudnia 2022. Nagroda za całokształt działalności lub wybitne osiągnięcia może być przyznana tej samej osobie lub grupie osób tylko jeden raz.

Laureaci Nagrody Starosty Ostrołęckiego w 2022 roku

Bożena Bochomulska w kategorii twórczość artystyczna, upowszechnianie i ochrona kultury. Mieszka w Kadzidle. Zajmuje się jedną, ale bardzo ważną dziedziną twórczości – szyciem strojów regionalnych: koszul, spodni, spódnic, haftowanych fartuchów. Wykonywane przez panią Bożenę stroje charakteryzują się wysoką jakością oraz dbałością o dokładne odwzorowanie etnograficzne zgodnych elementów. Jako twórczyni ludowa bierze udział w wystawach, festynach i kiermaszach. Kiedy tylko może, służy swoją pomocą i współpracuje bezinteresownie przy organizacji imprez folklorystycznych m.in. „Śladami Kurpiów”, „Ginące zawody”, „Wesele kurpiowskie”. Ma na swoim koncie m.in. Nagrodę Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu za osiągnięcia w upowszechnianiu kultury ludowej. Pani Bożena Bochomulska poprzez swoją twórczość pragnie ocalić od zapomnienia tradycyjne wzory oraz elementy kurpiowskiego stroju ludowego, tak by ich bogactwo zostało zachowane dla przyszłych pokoleń. Bogaty dorobek oraz twórcza inwencja podczas wykonywania strojów jest zgodna ze sztuką ludową regionu kurpiowskiego.

Zofia Drężek – nagroda w kategorii twórczość artystyczna, upowszechnianie i ochrona kultury. Mieszka w Dębach, gm. Łyse. Twórczyni ludowa zajmująca się hafciarstwem i tworzeniem kwiatów z bibuły. Robi kwiaty z bibuły, z których powstają całe piękne, kolorowe bukiety lub też kwiaty przez nią wykonywane są wykorzystywane do robienia palm kurpiowskich. Pani Zofia bierze udział w warsztatach etnograficznych „Ginące zawody” oraz zajęciach dla dzieci w szkołach. Cierpliwie im wszystko tłumaczy i przekazuje swoje umiejętności młodemu pokoleniu.


Marzena Przeździecka
w kategorii promocja, upowszechnianie i ochrona kultury. Mieszka w Seroczynie. Jest bardzo aktywna społecznie, Współorganizatorka wielu przedsięwzięć kulturalnych na terenie gminy Czerwin, zwłaszcza dla dzieci. Współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Czerwinie, Gminną Biblioteką Publiczną w Czerwinie, Dziennym Domem Seniora. Jako animatorka i propagatorka kultury naszego rejonu skupia się na szukaniu rozwiązań, często wychodząc poza obowiązujące schematy. Stara się aby działania związane z tradycją były ujęte w nowoczesnej formie, atrakcyjnej dla osób w różnym wieku. Poprzez swoją pracę społeczną niestrudzenie promuje nasz powiat na terenie województwa mazowieckiego. Jest lokalną liderką. Na swoim koncie ma wyróżnienia w plebiscytach: Osobowość roku 2017, 2018, 2019, 2020 i 2021 oraz Gospodyni roku 2018 w powiecie ostrołęckim, organizowane przez wydawnictwo Polska Press.

Orkiestra Dęta OSP Kadzidło w kategorii promocja, upowszechnianie i ochrona kultury. W obecnym składzie orkiestra działa od 12 lat, kontynuuje chlubne tradycje strażackich orkiestr dętych w gminie Kadzidło. Orkiestra uświetnia m.in. takie wydarzenia jak: Wesele kurpiowskie, Niedziela kadzidlańska, Niedziela na wsi w Chudku, Piknik wiejski w Krobi, Piaseczni, Czarni, Dni strażaka w Kadzidle. Prowadzi procesje kościelne, korowody weselne i dożynkowe. Jej repertuar jest bardzo bogaty – od melodii marszowych, kościelnych po biesiadne i ludowe, kurpiowskie. Orkiestrę prowadzi druh Stanisław Gawrych. Orkiestra otrzymała Medal Honorowy Marszałka Woj. Mazowieckiego „Pro Masovia”. Brała udział V Festynie Kultury Polskiej „Znad Issy”, koncertowała w Kiejdanach, Jaswojniach, Poniewieżu. Strażacka Orkiestra Dęta stała się jednym z ważniejszych elementów życia kulturalnego w gminie Od początku swojego istnienia uświetnia święta państwowe, kościelne, uroczystości kulturalne, strażackie w gminie Kadzidło i okolicznych. Jej działalność i szeroki repertuar jest doskonałą wizytówką kultury muzycznej i tradycji strażackich nie tylko w powiecie, ale w regionie i całym kraju.

Adrian Duszak za całokształt działalności sportowej oraz szczególne osiągnięcia sportowe. Sportowiec w dyscyplinie teqball. Jest mieszkańcem powiatu ostrołęckiego i godnie reprezentuje do od lat zdobywając miejsca medalowe. Jest obecnie najlepszym polskim zawodnikiem teqballu, który w ostatnim czasie wywalczył liczne trofea na arenie krajowej oraz międzynarodowej. Jest nieprzerwanie mistrzem Polski od 2018 roku, który reprezentował Polskę na Mistrzostwach Świata. Adrian Duszak ma na swoim koncie cztery indywidualne medale mistrzostw świata. W 2018 i 2021 roku zmagania kończył zdobywając brąz, w 2019 roku został wicemistrzem świata. W tym roku również zdobył srebro podczas Mistrzostw Świata w teqballu w niemieckiej Norymberdze (23-27 listopada) indywidualnie oraz brąz w rywalizacji par mieszanych.

Artur Prusiński za całokształt działalności sportowej. Prezes Międzyszkolnego Klubu Kyokushin Karate MKKK – Shinkyokushin ze stopniem mistrzowskim 4 DAN. Posiada tytuł instruktora dyscypliny sportu - karate kyokushin zatwierdzony przez Ministerstwo Sportu oraz instruktora dyscypliny sportu – boks. Jest sędzią krajowym oraz międzynarodowym karate. Wychowawca medalistów mistrzostw Polski oraz Europy w karate. Organizator turniejów i imprez masowych o charakterze sportowym. Od wielu lat trenuje i wychowuje kolejnych adeptów karate. Stara się im wpoić zasady kyokushin tj. poszukiwanie najwyższej prawdy w aspekcie psychicznym i fizycznym. Jego wychowankowie biorą udział w zawodach, mistrzostwach Polski oraz Europy w karate, z których wracają z miejscami medalowymi. Na każdym turnieju godnie reprezentują klub MKKK oraz powiat ostrołęcki. Na początku listopada podopieczna klubu Iza Piskorek zdobyła brązowy medal podczas Mistrzostw Europy Kadetów, Juniorów i Młodzieżowców Karate Shinkyokushinkai Europejskiej Organizacji Karate EKO.

Ryszard Ropiak za całokształt działalności sportowej. Urodził się w 1944 roku. Najstarszy czynny biegacz w naszym regionie. Jest żywą legendą biegania. Reprezentuje klub Kurpie Myszyniec. Ukończył 220 maratonów, w tym 16 supermaratonów. Biegał także ultramaratony, półmaratony (około 200) i krótsze dystanse. Czterokrotny Mistrz Polski w biegu na 100 km w kategorii L 50, Mistrz Polski Samorządowców w biegu maratońskim i brązowy medalista w kategorii Open. Mimo wieku, wciąż pojawia się na trasach, udowadniając, że jest sportowcem z krwi i kości. Zawsze uśmiechnięty, życzliwy, sympatyczny i skory do pomocy. Ma wybite osiągnięcia sportowe na szczeblu ogólnopolskim i międzynarodowym. Najważniejsze jego starty za granicą to: maraton milenijny w Rzymie, maraton w Jerozolimie, Berlinie, Lipsku, w Czechach, Kaliningradzie, Grodnie. Promuje region kurpiowski i powiat ostrołęcki, ponieważ wszędzie gdzie się pojawia, podkreśla swoje pochodzenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki