Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budynek po starostwie powiatowym w Ostrołęce na sprzedaż. Czy kupi go Liceum Klasyczne? Radni zgodzili się bonifikatę

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Rada powiatu wyraziła zgodę na tę transakcję. Nie oznacza to jednak, że zostanie sfinalizowana.

Jest chętny na budynek opuszczony przez starostwo powiatowy. Chodzi o zabytkowy budynek przy ul. Szpitalnej gdzie niegdyś mieścił się między innymi wydział komunikacji starostwa powiatowego. Nazwa ulicy, przy której stoi ten budynek nie jest oczywiście przypadkowa – kiedyś w budynku tym mieścił się szpital.

- Nieruchomość o pow. 0,2 ha położona w Ostrołęce przy ul. Szpitalnej 2 stanowi własność powiatu ostrołęckiego. Jest zabudowana budynkiem piętrowym wykorzystywanym na cele administracyjne oraz budynkiem gospodarczym. Nieruchomość pozostaje ogrodzona, z dostępem do drogi publicznej – ul. Szpitalnej. Przedmiotowy budynek wpisany jest do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego. Na sprzedaż budynku w poprzednich latach ogłaszane były postępowania przetargowe – informuje starostwo powiatowe.

I przypomina, że już w 2017 roku rada powiatu zgodziła się na zbycie nieruchomości w drodze przetargu.

- W przypadku zakończenia przetargu wynikiem negatywnym ustawa o gospodarce nieruchomościami daje możliwość zbycia nieruchomości w drodze bezprzetargowej – w drodze rokowań.

W maju 2022 roku w starostwie przeprowadzono drugi przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż przedmiotowej działki, który zakończył się wynikiem negatywnym

– informuje starostwo.

Teraz pojawił się zainteresowany.

- Z wnioskiem o sprzedaż nieruchomości w drodze bezprzetargowej wystąpiło Stowarzyszenie „Rodzina Polska” z siedzibą w Ostrołęce – z przeznaczeniem na działalność Liceum Klasycznego im. Papieża Jana Pawła II. W uzasadnieniu wniosku wnioskodawca powołuje się na art. 37 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, który stanowi, że nieruchomość jest zbywana w drodze bezprzetargowej, jeżeli jest zbywana na rzecz osób, o których mowa w art. 68 ust. 1 pkt 2. Zgodnie z tym przepisem osobami tymi są osoby fizyczne i prawne, które prowadzą działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą, sportową lub turystyczną, na cele niezwiązane z działalnością zarobkową, a także organizacjom pożytku publicznego na cel prowadzonej działalności pożytku publicznego – informuje starostwo powiatowe.

Rada powiatu wyraziła na to zgodę. Jednocześnie zgadzając się na udzielenie bonifikaty w wysokości 4 procent.

- Cenę sprzedaży określono w wysokości 2 105 500,00 zł. Na kwotę tę składa się: wartość nieruchomości określona wg operatu szacunkowego (2 086 000 zł), koszt sporządzenia ekspertyzy (19 000,00 zł) oraz operatu szacunkowego (500 zł). Radni na sesji 30 września podjęli uchwałę, w której zdecydowali o udzieleniu bonifikaty w wysokości 4 proc. od ceny sprzedaży (…) na rzecz organizacji pożytku publicznego, w trybie bezprzetargowym. Cena sprzedaży po zastosowaniu bonifikaty wyniesie 2 021 280 zł – informuje starostwo.

Oczywiście zgoda rady powiatu nie oznacza transakcji. Póki stosowna umowa nie zostanie podpisana, to nadal tylko przygotowania do transakcji…

Zobacz inne materiały z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki