Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczny kredyt głównie dla małych miast? Warszawiacy wolą tradycyjny kredyt hipoteczny

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Mieszkańcy małych i średnich miejscowości częściej sięgają po Bezpieczny kredyt. Okazuje się, że rynek wtórny wygrywa tutaj z pierwotnym.
Mieszkańcy małych i średnich miejscowości częściej sięgają po Bezpieczny kredyt. Okazuje się, że rynek wtórny wygrywa tutaj z pierwotnym. 123rf.com/luljoz
Rynek pierwotny czy wtórny? Mieszkania duże czy małe? Największe miasta, a może małe miejscowości? Analitycy banku PKO BP podsumowali ostatnie tygodnie programu Bezpieczny kredyt i sprawdzili, jakie mieszkania kupujemy z rządową dopłatą i bez niej. Wyniki analiz zaskakują.

Spis treści

Większość wniosków o Bezpieczny kredyt to rynek wtórny

Analitycy banku PKO BP w raporcie podają, że większość wniosków o Bezpieczny Kredyt 2% dotyczy rynku wtórnego, jednak przewaga nad rynkiem pierwotnym jest mniejsza, niż przy kredytach mieszkaniowych bez rządowych dopłat. Nieruchomości w ramach programu pochodzą w 54 proc. właśnie z rynku wtórnego.

Z analizy blisko 22 tys. wniosków o Bezpieczny Kredyt 2%, które wpłynęły do PKO BP, wynika, że konsumenci na swoją pierwszą nieruchomość częściej wybierają mieszkania niż domy - 79 proc. w przypadku Bezpiecznego kredytu i 62 proc. w przypadku wniosków o inne kredyty mieszkaniowe udzielane przed wprowadzeniem programu.

BK2% wykreował dość spory popyt na mieszkania w budowie, proporcjonalnie większy niż w przypadku innych kredytów mieszkaniowych, być może z uwagi na korzystniejszą ofertę cenową zaproponowaną przez deweloperów - piszą analitycy PKO BP w raporcie.

Bezpieczny kredyt głównie w małych i średnich miastach

Z raportu wynika, że Bezpieczny Kredyt nie ma dużego wzięcia w miejscach atrakcyjnych inwestycyjnie i tam, gdzie dominuje zabudowa jednorodzinna. Z programu chętnie w stosunku do standardowego kredytu korzystają mieszkańcy małych i średnich miast centralnej i zachodniej Polski z rosnącą rolą zabudowy wielorodzinnej. Relatywnie duże zainteresowanie Bezpiecznym Kredytem 2% widać w najmniejszych miejscowościach do 5 tys. mieszkańców.

Spośród największych miast najmniejsze zainteresowanie kredytem z dopłatą do rat odnotowano w Warszawie, a największe w Poznaniu.

Relatywne zainteresowanie Bezpiecznym kredytem względem wniosków o kredyt mieszkaniowy składanych w okresie 4-6.2023
Relatywne zainteresowanie Bezpiecznym kredytem względem wniosków o kredyt mieszkaniowy składanych w okresie 4-6.2023 Grupa PKO Banku Polskiego

Według danych PKO BP mieszkania kupowane w programie Bezpieczny kredyt są tańsze i mniejsze niż przy standardowym kredycie mieszkaniowym. Według ekspertów częściowo jest to efekt wprowadzenia maksymalnej wartości kredytu i wysokich cen nieruchomości, a częściowo dostosowania przez deweloperów ofert do wymogów programu.

Blisko 12 tys. podpisanych umów

„Banki podpisały prawie 12 tys. umów w ramach Bezpiecznego kredytu z dopłatą państwa do rat”, poinformowała w czwartek Agnieszka Wachnicka, wiceprezes Związku Banków Polskich. Do 21 września złożonych zostało 47 249 wniosków i zawarto już 11 993 umów. W ciągu jednego tygodnia liczba umów wzrosła o 2 tys.

Średnia wartość Bezpiecznego kredytu to ok. 389 tys. zł, a od początku 1 lipca, kiedy Bezpieczny kredyt wszedł w życie, wartość wszystkich umów sięgnęła już 4,7 mld zł.

Zgodnie z ustawą o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe kredyt może być udzielony na pierwsze mieszkanie i nie może przekroczyć 500 tys. zł lub 600 tys. zł, jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko. Dopłata do rat przysługuje przez 10 lat. W okresie stosowania dopłat oprocentowanie kredytu wyniesie dla kredytobiorcy 2 proc. powiększone o marżę, prowizję i inne opłaty bankowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bezpieczny kredyt głównie dla małych miast? Warszawiacy wolą tradycyjny kredyt hipoteczny - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki