MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczny kredyt już nie jest tańszy od klasycznego? Obniżki stóp procentowych zamieszały w oprocentowaniu hipotek

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Obniżka stóp procentowych zmniejszyła także oprocentowanie klasycznych kredytów hipotecznych. Sprawdź, gdzie Bezpieczny kredyt oznacza wyższe od klasycznego oprocentowanie!
Obniżka stóp procentowych zmniejszyła także oprocentowanie klasycznych kredytów hipotecznych. Sprawdź, gdzie Bezpieczny kredyt oznacza wyższe od klasycznego oprocentowanie! 123rf.com/bestyy38
Rośnie lista banków, które przystępują do rządowego programu Bezpieczny kredyt. Czy we wszystkich oferty są tak samo korzystne? Jak obniżka stóp procentowa skomplikowała bankom życie? I czy Bezpieczny kredyt nadal jest tańszy od klasycznego?

Spis treści

Nowe oferty Bezpiecznego kredytu w bankach

We wrześniu do grona banków oferujących Bezpieczny kredyt 2 proc. dołączyły kolejne dwa: Bank Ochrony Środowiska oraz mBank. Jak wyglądają ich oferty? Dosyć korzystnie. BOŚ podzielił swoją ofertę kredytów hipotecznych na klasyczną i eko. Oprocentowanie tych kredytów jest niemal w pełni zgodne z oprocentowaniem, które oferują inne banki.

mBank jako jeden z niewielu wymaga 20 proc. wkładu własnego, a poza tym stawia on na różne oprocentowanie w czasie dopłat od państwa i po nim. Bank uzależnia je od energochłonności nieruchomości, statusu klienta (obecny lub nowy) i segmentu, który reprezentuje klient.

Tym samym Bezpieczny kredyt można obecnie otrzymać w:

 • Alior Banku
 • Banku BPS i Bankach Spółdzielcze Zrzeszenia BPS
 • Banku Ochrony Środowiska
 • Banku PEKAO
 • Banku Spółdzielczym Rzemiosła w Krakowie
 • Banku Spółdzielczym w Brodnicy Krakowski
 • Banku Spółdzielczym w Krakowie
 • mBanku
 • PKO Banku Polskim
 • SGB-Banku i Bankach Spółdzielczych Zrzeszonych z SGB-Banku
 • VeloBanku

Dotychczas Polacy w ramach programu Bezpieczny kredyt pożyczyli już 3,7 mld zł, a połowa września to pierwszy tydzień, kiedy liczba wniosków jest mniejsza niż przed tygodniem, co według Pulsu Biznesu wynika przede wszystkim z rozpatrywania kolejnych wniosków, które składane były do kilku banków jednocześnie.

Różna marża i oprocentowanie. Czym różnią się oferty Bezpiecznego kredytu?

Portal Bankier.pl pokusił się o analizę ofert banków, które proponują hipotekę z dopłatami do rat. Wzięto pod uwagę propozycje banków dla przeciętnej trzyosobowej rodziny, która zamierza kupić 55-metrowe mieszkanie w Warszawie. Portal bierze pod uwagę mieszkanie z rynku wtórnego oraz zakłada przeciętne zarobki obojga małżonków na poziomie 6-7 tys. netto na podstawie umowy o pracę bez innych kredytów.

W większości banków oprocentowanie wynosi nadal 7,14 proc., co odpowiada wartości wskaźnika użytkowego, który pozwala na wyliczenie dopłat i odsetek od nich tak, jakby oprocentowanie było równe 2 proc. Z tej reguły wyłamuje się jedynie Alior Bank, który proponuje niższe oprocentowanie (6,38 proc.) oraz mBank, który podnosi oprocentowanie do 8,64 proc.

Wyraźne różnice widać także w marży, jaką banki oferują po okresie stałego oprocentowania. Najniższą obserwujemy w Banku BPS (1,90 proc.), a najwyższą w mBanku (3,49 proc.) w przypadku kredytu dla nowych klientów. Inne banki to już marża nieco bardziej zbliżona:

 • Alior Bank - 2,19 proc.
 • BOŚ - 2,35 proc.
 • Velo Bank - 2,10 proc.
 • Bank Pekao - 2,50 proc.

Obniżka stóp procentowych zmniejsza atrakcyjność Bezpiecznego kredytu

Duże, jednorazowe obniżki stóp procentowych spowodowały także dosyć gwałtowny spadek stawek oprocentowania w kredytach hipotecznych bez dopłaty. Okazuje się, że teraz warunki zwykłego kredytu są zbliżone do Bezpiecznego kredytu 2 proc. Bankier.pl podaje, że różnica stawek oprocentowania w Banku Pekao to już zaledwie 0,07 pkt proc. Są także banki, w których oprocentowanie kredytów z rządową dopłatą jest nawet wyższe od klasycznego. To może oznaczać nawet niespełnienie ustawowego wymogu, z którym borykać będą się wkrótce wszystkie banki oferujące zwykle i preferencyjne kredyty hipoteczne.

Oczywiście nadal Bezpieczny kredyt wygrywa, bo mamy do dyspozycji 10-letni okres spłaty z dopłatami, ale należy poważnie się zastanowić czy szereg ograniczeń wart jest dopłat w kwocie kilkuset złotych na racie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bezpieczny kredyt już nie jest tańszy od klasycznego? Obniżki stóp procentowych zamieszały w oprocentowaniu hipotek - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki